CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Qnap TS-431X: Najlacnejší expresný NAS s SFP+

0

Sieťové úložiská s rýchlymi 10-gigabitovými prípojkami sú pre bežných spotrebiteľov stále okrajová a drahá záležitosť. Qnapu sa však s modelom TS-431X podarilo stlačiť cenu už naozaj výrazne, vďaka čomu sa môže pýšiť najlacnejšou NAS-kou obdarenou bleskovým rozhraním SFP+. Okrem neho má dva gigabitové RJ-45 a tri porty USB 3.0.

Návrh a spracovanie

Základ tvorí procesor ARM Cortex A15, dvoj­jadrový Alpine AL-212, taktovaný na 1,7 GHz. Operačná pamäť má v prípade nami testovanej konfigurácie 2 GB, ale takisto si môžete kúpiť variant s 8 GB. Cenovo výhodnejšie však vychádza v prípade potreby si RAM kúpiť a rozšíriť zvlášť. Ide o obyčajné SO-DIMM DDR3.

Šachty na disky sú štyri, okrem hot-swapu podporujú i 2,5" HDD/SSD. Musíme však poznamenať, že manipulácia so šuplíkmi je pomerne nešikovná. Pri ich vyberaní odisťovací mechanizmus tlačí na strop šasi a nadvihuje ho. To podporuje i celoplastové spracovanie, kovová je iba vnútorná klietka. Chýba tu aj akékoľvek protivibračné uchytenie, a tak sa chvenie diskov veľmi efektívne prenáša na podložku. Sekundárnemu hluku nezabránia ani gumené nožičky, a pokiaľ plánujete NAS prevádzkovať niekde poblíž seba, napríklad na pracovnom stole, je dobré ho položiť na mäkkú, hoci molitanovú podložku.

Chladenie je navrhnuté výborne – po bokoch skrinky nie sú žiadne perforácie, čo je dobré, pretože sa tak vytvára pekný tunel umožňujúci efektívne odsávanie diskov odpredu dozadu, čo prospieva i malému pasívu na procesore. Formát ventilátora je štandardných 120 mm a konektor je bežný 4-pinový (PWM). Pri poruche a výmene teda nenarazíte na nijaký problém.

Prvky na čelnom paneli sú navrhnuté dobre, indikačná lišta je prehľadná a kompletná, chválime i hardvérové tlačidlo na kopírovanie dát z externého zariadenia pripojeného na konektor USB. Rozmery TS-431X sú 169 × 160 × 219 (v × š × d) mm a hmotnosť bez diskov 2080 g.

Ako sme testovali

NAS bol zapojený medzi sieťovú kartu HP NC523SFP a switch Cisco Catalyst 6509-V-E v Internet Klube pri Žilinskej univerzite, ktorému vďačíme za zabezpečenie vynikajúceho sieťového prostredia s priestormi klimatizovanými na 22 °C. Testy pozostávali z presunu rôzne veľkých súborov, ktoré predstavujú rozličné typy dát, čím sme podrobne otestovali čítanie i zápis – zo zdieľanej zložky (SMB 3.0) do RAM disku  a opačne. Popri tom sme merali i spotrebu  elektrickej energie presným laboratórnym wattmetrom UNI-T UTE1003A. Výsledky nájdete v tabuľke. Na čo najvyššiu presnosť je každé ­meranie zopakované (a spriemerované) aspoň    dvakrát.

Na testovanie boli použité rýchle platňové disky WD Gold (1005FBYZ), určené do dátových centier, ale takisto podstatne rýchlejšie SSD Samsung 850 Evo, ktoré dokážu lepšie preveriť úzke hrdlo NAS-u. Najväčšie súbory sme nastavili tak, aby nebola pri týchto SSD obmedzujúca cache SLC. Všetky testy prebiehali v RAID1 a procesor použitý v testovacej zostave bol  Intel Core i7-5930K. 

 

Výkon a prevádzkové vlastnosti

Reakcie systému sú okamžité, žiadne spomalenie sa tu nedeje. Vďaka testom s SSD môžeme potvrdiť i vysokú dátovú priepustnosť subsystému. Špičková záťaž procesora bola pritom 78 %. Inými slovami, NAS-u nechýba ani výkon a v rámci menšieho pracovného kolektívu vyjde v ústrety aj súčasnému náporu viacerých používateľov.

S použitím HDD sú rýchlosti, pochopiteľne, výrazne nižšie a dvojnásobne stúpla i spotreba (v stand-by je 11,3 W). Vzhľadom na technologické limity a cenu sa však nemôžeme sťažovať. Dokonca existuje riešenie, ako pomalším HDD pomôcť, a to elegantnou symbiózou s SSD, ktoré sa dá nainštalovať do tretej pozície a použiť na akceleráciu. To v praxi znamená, že sa dáta zapíšu vysokou rýchlosťou na SSD, odkiaľ sa presunú na HDD. Táto synchronizácia už vašu pozornosť nevyžaduje, všetko funguje automatizovane.

Regulácia systémového ventilátora je nastavená dobre, zahrievanie diskov drží na optimálnych zhruba štyridsiatich stupňoch a pracovné otáčky sa pohybujú v rozmedzí 350 – 700 ot./min, čo znamená, že jeho hlučnosť je na hranici počuteľnosti.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Prijateľná cena, vysoký výkon, tiché a účinné chladenie, až tri sieťové porty (vrátane SFP+), až 3× port USB 3.0
- Lacnejšie plastové šasi, horšie sa vyberajúce šuplíky, chýbajúce prvky proti vibráciám

HODNOTENIE:

Cena/výkon: 90 %
Prev. vlastnosti: 90 %
Konektivita: 90 %
Vyhotovenie: 80 %
Celkovo: 88 %

• Cena: 395 EUR

Za technickú podporu ďakujeme AT Computers.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
QNAP NAS

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať