ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Silicon Power Xpower XD80 (1 TB) / Trvácnejšie SSD s NAND TLC

1

Najnovšie SSD Silicon Power XD80 sľubuje sekvenčné rýchlosti až 3400 MB/s (čítanie), respektíve 3000 MB/s (zápis). Podporované rozhranie je PCI Express 3.0 a zapojené sú preň všetky štyri linky. Použitý je 8-kanálový radič Phison E12, na ktorý sa viažu pamäte NAND TLC. Pozoruhodný je počet modulov osadených na PCB – až osem. To je pri testovanom SSD s kapacitou 1 TB pomerne nezvyčajné.

Tieto pamäťové čipy sú 96-vrstvové a ich výrobcom je Toshiba. Silicon Power pre SSD garantuje nadštandardne vysoký počet zapínateľných dát, až 1665 TB. To sa týka jednoterabajtového variantu. Dvojterabajtový má hodnotu TWB takmer dvakrát takú a 512 GB zase zhruba polovičnú. Súčasťou návrhu je aj vlastný DRAM buffer, jedná sa teda o SSD vyššej triedy.

Maximálny výkon v testoch je pomerne pôsobivý. Sekvenčné rýchlosti sú obojsmerne vysoké, ale v prípade zápisu len do určitého času. Po prečerpaní urýchľovacieho pSLC buffera sa rýchlosť pomerne rýchlo (po zapísaní 32 GB) prepadne na 730 MB/s. Ďalší pokles je po 120 GB, keď sa výkon sekvenčného zápisu už ustáli a zodpovedá rýchlosti 550 MB/s. To už zase až tak neohúri, ale v prípade herného SSD to nepredstavuje výrazný nedostatok. A Silicon Power XD80 „herne“ orientuje.


Pamäťové čipy sú z jednej i z druhej strany. Spolu ich je na PBC až osem. Toľko sa ich na jednoterabajtových modeloch len tak nevidí.

Sekvenčné prenosy menších súborov sú v tejto cenovej kategórii zľahka podpriemerné. Na rozdiel od niektorých konkurenčných SSD sekvenčné rýchlosti smerom k najmenším súborom klesajú o trochu rýchlejšie. Najmä čo sa týka čítania. Pri náhodnom prístupe k 512 B blokom sme zaznamenali i relatívne nízke IOPS (10 565), ale na druhej strane práca vo viacerých vláknach je pomerne svižná a rýchlosť v tomto smere je, naopak, nadpriemerná. Aplikačný výkon je slušný, SSD sme testovali aj v hrách. Spúšťacie časy a časy načítavania uložených pozícií sú nadštandardne rýchle.  

Spotreba SSD je v rozmedzí 0,5 – 8,2 W. Spodná hranica prináleží stavu mimo záťaže (to je v praxi napríklad i prehliadanie webu) a podľa pekne nízkej hodnoty sa dá konštatovať, že úsporné funkcie radiča fungujú dobre. Špičkovo SSD vystrelí aj nad 8 W, ale v priemere maximálnemu výkonu zodpovedá skôr 7 W. Čo sa týka zahrievania, to sa v dobre ochladzovaných skrinkách drží pod 70 °C, čo je v poriadku.

 „S ohľadom na nižšiu cenu solídna možnosť do výkonnejších stolových počítačov.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Slušný výkon sekvenčného čítania a zápisu, slušný aplikačný výkon, nízka spotreba mimo záťaže, vysoký počet garantovaných prepisov, prijateľná cena 
- Malý buffer SLC, s menšími súbormi pomalšie rýchlosti sekvenčných prenosov

Hodnotenie: 8/10

Cena: 125 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

1 komentár

teraz je minimálna cena na grafe, oplatí sa kúpiť 512GB za 69€ reakcia na: Silicon Power Xpower XD80 (1 TB) / Trvácnejšie SSD s NAND TLC

13.6.2021 19:06
teraz je minimálna cena, oplatí sa kúpiť 512gb https://pevne-disky.heureka.sk/silicon-power-p34xd80-512gb-sp512gbp34xd8005/
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať