
Slúchadlá s potlačením hluku môžu ovplyvniť mladé mozgy
Žijeme v čoraz hlučnejšom svete, a preto veľa ľudí používa slúchadlá s potlačením hluku. Niektorí audiológovia však vyjadrujú obavy, že časté blokovanie okolitých zvukov by mohlo negatívne ovplyvniť schopnosť mozgu efektívne spracovávať zvuk. Problém sa točí okolo stavu nazývaného porucha sluchového spracovania (auditory processing disorder – APD), pri ktorej má mozog problémy s interpretáciou zvukov a reči, aj keď je sluch človeka technicky v poriadku.
Ľudia s APD majú často problémy s určením smeru zvukov alebo zameraním sa na konkrétne hlasy v hlučnom prostredí. APD je zvyčajne spojená s poraneniami mozgu, infekciami uší a neurodiverzitou. Audiológovia v Anglicku však hlásia rastúci počet prípadov u mladých ľudí, ktoré zrejme nesúvisia s týmito bežnými rizikovými faktormi. Ich teória je taká, že nadmerné používanie slúchadiel s potlačením hluku môže oddialiť správny vývoj sluchu.
Stručne povedané, ak počúvate len hudbu alebo podcasty, váš mozog môže zabudnúť, ako vyladiť nedôležité zvuky v pozadí. Vyhodnotenie APD je časovo náročné a niekedy si vyžaduje viac ako dve hodiny testovania plus ďalšie kognitívne hodnotenia. Pritom zdroje na hodnotenie a liečbu APD môžu byť v systéme verejnej zdravotnej starostlivosti extrémne obmedzené.
Potlačenie hluku stále zohráva dôležitú úlohu pri prevencii straty sluchu spôsobenej hlukom z dlhodobého vystavenia vysokej hlasitosti. Podľa audiológov je nadmerné tlmenie hluku rizikové medzi mladými ľuďmi, najmä tínedžermi, ktorých schopnosti počúvania na vysokej úrovni sa stále rozvíjajú. Pre nich zdôrazňujú rovnováhu, pretože umožniť ich ušiam pravidelne zažívať prirodzené, netlmené prostredie je nevyhnutné na udržanie účinných schopností filtrovania zvuku.
Zdroj: techspot.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.