ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Sonus Faber Chameleon

0

»Pri našom teste AV receivera Marantz SR6010 sekundovala špičková zostava reproduktorov Chameleon talianskej značky Sonus Faber. Tá pozostávala z dvojice stĺpových dební Chameleon T, dvojice policových Chameleon B a stredového Chameleon C. Reproduktory majú zaujímavú konštrukciu potiahnutú umelou kožou. Bočnice sú vymeniteľné a môžete si ich pri kúpe zvoliť, respektíve neskôr aj dokúpiť až v 6 farbách. Na prednej strane je odnímateľná ochranná mriežka. Vzhľadom na to, že reproduktory sa predávajú po pároch, respektíve stredový samostatne, možno si zostaviť ľubovoľnú konfiguráciu od stereo až po 9.1. Rad Chameleon výrobca tentoraz necieli do rúk ­audiofilov, ale skôr mladých používateľov, pre ktorých hrajú nezanedbateľnú úlohu dizajn a možnosti personalizácie. Nemožno však povedať, že by to malo byť na úkor kvality zvuku. Stĺpové reproduktory Chameleon T sú osadené dovedna 4 meničmi. Hore je 29 mm výškový reproduktor, 150 mm stredový s polypropylénovou membránou a 2 kusy 180 mm basových reproduktorov s polypropylénovou membránou. Sonus Faber udáva pre Chameleon T frekvenčný rozsah 38 Hz – 25 kHz, takže dokáže obsiahnuť celý frekvenčný rozsah aj bez použitia subwoofera, aj keď v prípade domáceho kina je subwoofer žiaduci. Udávaná citlivosť 90 dB/2,83 V/1 m je pomerne vysoká, jeho nominálna impedancia 4 ohmy znamená, že budete potrebovať zosilňovač schopný dodávať vyšší prúd. Efektové reproduktory Chameleon B sú policovej konštrukcie, osadené dvojicou meničov – 29 mm výškovým a 150 mm stredovým s polypropylénovou membránou. Udávaný frekvenčný rozsah je 50 Hz až 25 kHz. Stredový reproduktor Chameleon C je dizajnovaný naležato a osadený 29 mm výškovým meničom v strede a dvojicou 150 mm stredových s polypropylénovou membránou. Udávaný frekvenčný rozsah je 50 Hz až 25 kHz.

Pri testovaní sme vyskúšali prehrávanie filmov s priestorovým zvukom Dolby Digital i DTS, ako aj streamovanie hudby cez Air Play. Inštalácia zariadenia je jednoduchá a AV receiver je vybavený výborným sprievodcom. Po zapojení a zapnutí vás postupne prevedie konfiguráciou pripojených reproduktorov tak, že vám na obrazovke pripojeného TV graficky zobrazuje, kde máte čo pripojené, vy iba potvrdzujete. V dodávke dostanete aj merací mikrofón, ktorý pripojíte do vstupu pod predným krytom. Sprievodca vám postupne ukazuje, kam ho máte umiestniť, a potom vysiela širokospektrálne meracie signály na nastavenie. Môžete si takto nastaviť parametre až pre 8 posluchových miest. Kompletná konfigurácia s kalibráciou na vlastnosti miestnosti sa tak uskutoční úplne ­automaticky. Zo zvukovej stránky sme nemali čo vytknúť. V režime priestorového zvuku bol prednes vynikajúci, efekty výborne lokalizované, s vyrovnaným frekvenčným spektrom. Napriek tomu, že sme zostavu testovali bez subwoofera, produkovala dostatočne aj spodné basy. Počúvanie hudby bolo krištáľovo čisté tak z predných zostáv, ako aj v režime All stereo, keď sú zapojené do stereofónneho prednesu aj efektové zostavy. AV receiver mal v našej konfigurácii ešte veľa rezerv na doplnenie ďalších kanálov.

Verdikt

Na záver musíme iba konštatovať, že je veľmi ťažké hodnotiť zostavy v tejto kategórii. Jednotlivé komponenty sa tu nakupujú samostatne a možno ich rôzne kombinovať, z toho vám potom vyjde aj konečná suma, ktorá sa môže pohybovať v značnom rozsahu. Cena testovanej zostavy bez kabeláže vychádza na 4738 eur. Môže sa to zdať veľa, ale v tejto kategórii za to dostanete dobrý základ. No ak budete chcieť využívať úplnú konfiguráciu 5.1.4 alebo 7.1.2 pre Dolby Atmos, bude to vyžadovať ešte dokúpenie dvoch párov efektových reproduktorov, subwoofera a prídavného stereozosilňovača.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať