S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Sony HT-A9 / Reproduktory pre domáce kino

3

Zvukový systém Sony HT-A9 obsahuje centrálnu jednotku a štyri rovnaké valcové reproduktory. Výrobca v marketingových materiáloch sľubuje 12-kanálový priestorový zvuk Dolby Atmos. Umožňuje to technológia 360 Spatial Sound Mapping, ktorá zo štyroch fyzických reproduktorov vytvára až dvanásť fantómových zdrojov zvuku. Centrálna jednotka, ku ktorej pripojíte televízor, prípadne vstupné zariadenie, napríklad Blu-ray prehrávač alebo hernú konzolu, je s reproduktormi prepojená bezdrôtovo, čo eliminuje počet káblov. Každý reproduktor, samozrejme, potrebuje napájanie z elektrickej siete. Priložené káble majú štandardnú koncovku, takže ak nedosiahnu k zásuvkám, môžete ich nahradiť dlhšími. Súčasťou balenia je aj diaľkové ovládanie, po pripojení cez eARC vám však na ovládanie hlasitosti bude stačiť ovládač televízora.

Dizajn reproduktorov v tvare valca so skosenou zadnou stranou zapadne do akéhokoľvek moderného interiéru. Na prednej aj hornej strane je matná kovová perforovaná mriežka. Na zadnej skosenej strane, ktorá umožňuje umiestnenie na stenu, je kryt, pod ktorým je tvarovaný úchyt na prípadné zavesenie. Centrálna jednotka má vstup HDMI a výstup HDMI eARC. Podporuje prenos obrazového signálu 4K@60fps a HDR vo formátoch Dolby Vision, HLG a HDR10. Na zadnej stene centrálnej jednotky je eternetový konektor, port USB na servisné účely a mini jack na prípadné pripojenie k televízoru podporujúcemu technológiu Sony Acoustic Center.

Výrobca síce v návode odporúča klasické rozmiestnenie do štvorca, teda dva predné reproduktory po stranách televízora a dva zadné reproduktory za poslucháčmi približne vo výške hlavy, ale na presnom umiestnení vrátane výšky nad podlahou príliš nezáleží, pretože v každom reproduktore sú mikrofóny, ktoré využíva funkcia optimalizácie zvukového poľa. Reproduktor si takto zistí výšku stropu, vzdialenosť od stien a ďalšie priestorové atribúty posluchovej miestnosti. Veľmi však v tomto prípade záleží na tom, aby žiadny z reproduktorov nebol na poličke a aby medzi ním a stropom miestnosti nebola žiadna prekážka. Po ukončení konfigurácie sa zobrazí obrázok lesa s priestorovým zvukom, takže môžete aj subjektívne posúdiť, či vám konfigurácia vyhovuje. Mne sa osvedčilo, keď predné reproduktory boli pomerne blízko k okrajom obrazovky. Vtedy mi reprodukcia priestorového zvuku pripadala najlepšia.

V každom reproduktore sú tri akustické meniče a dva mikrofóny. Výškový menič s mäkkou kupolou s priemerom 19 mm a stredobasový menič s obdĺžnikovou membránou vyžarujú zvuk dopredu, tretí akustický menič, umiestnený pod hornou mriežkou, vyžaruje šikmo nahor. Jeho úlohou je generovať zvuk, ktorý k poslucháčom príde odrazený od stropu. Obdĺžnikový tvar meničov X-Balanced Speaker Unit maximalizuje plochu membrány, výsledkom sú bohatšie basy a redukovaný rozkmit budiča pri zachovaní akustického tlaku, vďaka čomu sa dosahuje menšie skreslenie. Samozrejme, dolná hranica reprodukovaného zvuku je daná fyzikálnymi limitmi, okrem iného aj objemom ozvučnice. Po spárovaní systému HT-A9 s televízormi Sony BRAVIA bude reproduktor v televízore fungovať ako stredový kanál, ktorý je v klasickej zostave domáceho kina určený na reprodukciu dialógov. V balení je na tento účel kábel s 3,5 mm konektormi jack. Po prepojení technológia Sony Acoustic Center Sync integruje reproduktory televízora do systému priestorového zvuku.

Súpravu som skúšal s televízorom BRAVIA XR aj s televízorom Samsung, no rozdiel pri Bravii som zaregistroval len vtedy, keď som sa k televízoru priblížil zhruba na jeden meter. Pri použití s televízorom inej značky je stredový reproduktor vytvorený ako virtuálny, pričom vo vzdialenosti, v akej sledujete televízor, máte takmer dokonalú ilúziu, že sústavu tvorí aj stredový reproduktor. Technológia Acoustic Center Sync sa snaží, aby ste zvuky vrátane hlasov postáv počuli z miesta, kde sa objekt vydávajúci zvuk nachádza.

Ak vám záleží na dunivých basoch, výrobca odporúča doplniť súpravu o vhodný subwoofer, napríklad Sony SA-SW3 s výkonom 200 W alebo SA-SW5 s výkonom 300 W.

Konfigurácia je jednoduchá a názorná, stačí pripojiť televízor a postupovať podľa zobrazených pokynov. K dispozícii máte tri režimy – Standard, Music a Surround.

Technológia DSEE Extreme (Digital Sound Enhancement Engine) na báze AI v reálnom čase zvyšuje kvalitu komprimovaných digitálnych hudobných súborov. Vďaka dynamickému rozpoznávaniu nástrojov, hudobných žánrov a individuálnych prvkov skladieb, ako napríklad vokálov či medzihier, signálový procesor obnovuje vysoké frekvencie potlačené pri kompresii, takže výsledkom je bohatší zvuk. Takisto stereo skladby sú doplnené o ďalší priestorový atribút. Streamovacie služby Tidal či Deezer ponúkajú čoraz viac skladieb pre systémy s 360-stupňovou priestorovou reprodukciou.

Počas testovania som pozeral filmy z Blu-ray, Netflixu a takisto som hral hry na Xboxe. Každý výrobca zostavy na reprodukciu priestorového zvuku sa snaží, aby priestorové efekty vyzneli tak, ako ich zamýšľali tvorcovia filmu. To, samozrejme, posúdiť nemôžem, pretože žiadny z filmov, ktoré mám na Blu-ray alebo sú dostupné v streamovacích službách, sa zároveň nepremieta v kine so zvukovým systémom Dolby Atmos. Môžem však posúdiť, že zvuk bol plastický, priestorový nielen vo vodorovnej, ale do značnej miery aj vo zvislej rovine, takže som si mohol naplno vychutnať zážitok z filmov aj hier. Vernosť priestorového podania som mohol posúdiť napríklad pri pohybujúcich sa vozidlách alebo pri vzlietajúcom vrtuľníku. Samozrejme, ide o komplexný dojem a stúpanie vrtuľníka som identifikoval aj so zatvorenými očami, aj keď to mohlo byť ovplyvnené tým, že som vedel, ako sa bude daný objekt pohybovať. Subwoofer, ktorý som nemal k dispozícii, by posunul dolnú hranicu frekvenčného pásma o nejakých 30 Hz nižšie, ale na presvedčivé podanie dunivých efektov mi stačili aj samotné reproduktory.

Výrobca v parametroch udáva celkový výkon 504 W, takže pri rovnomernom rozdelení na každú zo štyroch reprosústav pripadá 126 W. Samozrejme, je to takzvaný hudobný výkon v špičkách. Predstavu o trvalom sínusovom výkone si môžete urobiť podľa údajov o spotrebe, tak v parametroch, ako aj na štítkoch je pre každú sústavu udávaný príkon 22 W. Zosilňovače pracujúce v triede D majú veľmi vysokú účinnosť, takže môžete počítať so 4 × 20 W trvalého výkonu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Presvedčivý priestorový zvuk Dolby Atmos, moderný dizajn
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Hudobný výkon 504 W; 1× vstup HDMI, HDMI video výstup (eARC), HDMI HDCP verzia: 2.3; audiovstupy: 1× optický, bluetooth 5.0; rozmery: 310 × 160 × 148 mm

• Cena: 1499 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

3 komentáre

cena 1500 ? reakcia na: Sony HT-A9 / Reproduktory pre domáce kino

25.4.2023 19:04
ak mi najdete cenu za 1500 na ht-a9 slovenske eshopy tak hned beriem :) . Najlacnejsia ponuka okolo 2200+- aj to ak je akcia z 2400
Reagovať

cena 1500 ? reakcia na: Sony HT-A9 / Reproduktory pre domáce kino

25.4.2023 19:04
ak mi najdete cenu za 1500 na ht-a9 slovenske eshopy tak hned beriem :) . Najlacnejsia ponuka okolo 2200+- aj to ak je akcia z 2400
Reagovať

cena 1500 ? reakcia na: Sony HT-A9 / Reproduktory pre domáce kino

25.4.2023 19:04
ak mi najdete cenu za 1500 na ht-a9 slovenske eshopy tak hned beriem :) . Najlacnejsia ponuka okolo 2200+- aj to ak je akcia z 2400
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať