Dell HD22Q / Dokovacia stanica aj pre smartfón
Aby sa dosiahli malé rozmery a hmotnosť moderných notebookov a ultrabookov, konštruktéri vo väčšine prípadov zredukujú počet portov na minimum, pričom vynechajú konektory, ktoré zaberajú priestor na výšku. Prvý na rade, čo sa týka vynechania, je eternetový port RJ-45, prípadne aj klasické porty USB-A.
Napríklad pri mobilnej práci počas cestovania určite vystačíte aj s minimálnou výbavou dvoch či dokonca len jediného portu USB-C na ultrabooku, pričom ten sa nezriedka používa aj na napájanie. V kancelárii alebo doma pri home office však potrebujete pripojiť jeden, prípadne viac monitorov, tlačiareň, klávesnicu, myš, externý disk, USB kľúč, čítačku pamäťových kariet, prípadne ďalšie periférie. Často sa takisto potrebujete pripojiť k internetu cez kábel, napríklad z dôvodu lepšieho zabezpečenia a vyššej prenosovej rýchlosti. V kancelárskych budovách, kde sídli veľa firiem, je občas s kvalitou Wi-Fi problém. K práci neodmysliteľne patrí aj smartfón, takže by ste istotne ocenili, keby ste ho mali v zornom poli, poruke a zároveň by sa priebežne nabíjal.
Naznačené požiadavky komplexne rieši zaujímavá dokovacia stanica Dell HD220Q, ktorá okrem bohatej konektorovej výbavy umožňuje aj bezdrôtové nabíjanie smartfónu. Dokovaciu stanicu môžete využívať nielen s notebookmi značky Dell, ale fungovať bude aj s notebookmi a ultrabookmi iných značiek podporujúcich pripojenie cez USB-C či Thunderbolt 3 alebo 4.
Dokovacia stanica je kompaktná, pri pohľade spredu nie je väčšia ako stojan na mobil. Má plastové telo v decentnej tmavosivej metalíze. Má však hmotnosť 1,5 kg, takže vnútri je pravdepodobne ešte kovové šasi, prípadne nejaká kovová platnička v dolnej časti na zvýšenie hmotnosti z dôvodu lepšej stability. To umožňuje pracovať so smartfónom bez toho, aby sa dokovacia stanica posúvala. Takisto sa nebude posúvať vplyvom pružnosti káblov. Zošikmená časť, o ktorú sa opiera smartfón, je potiahnutá tkaninou, takže sa nemusíte obávať poškriabania jeho zadnej steny. Telefón je uložený v ergonomickom uhle, takže môžete sledovať notifikácie, prípadne s ním aj pracovať. Ja mám smartfón s Androidom prepojený s Windows 11, takže správy môžem čítať aj na ne odpovedať priamo z notebooku. Pod plošinkou, ktorá drží smartfón v správnej polohe, je LED, ktorá indikuje priebeh bezdrôtového nabíjania.
Stanica je napájaná z pribaleného 130 W zdroja s okrúhlym proprietárnym konektorom. Umožňuje napájanie a nabíjanie notebooku príkonom až 90 W. Podporuje aj napájanie zariadení pripojených cez porty USB. Dokovacia stanica podporuje prechod MAC adresy aj technológiu PXE (Preboot Execution Environment) Booting, ktorý umožňuje notebookom Dell zaviesť operačný systém zo vzdialeného servera cez sieť.
K notebooku sa dokovacia stanica pripája pomocou pevne pripojeného 80-centimetrového kábla s konektorom USB-C. Výhodou pevne pripojeného kábla je, že ho nemôžete stratiť či niekam založiť a potom ho zdĺhavo hľadať. Vstupný port vyhovuje špecifikácii USB 3.2 (Gen. 2) DP Alt Mode. Dell HD22Q bude, samozrejme, fungovať aj s hostiteľskými portmi Thunderbolt 3 a Thunderbolt 4, pretože obidva štandardy podporujú prenos obrazu DisplayPort Alt Mode. Ak chcete cez DisplayPort zreťaziť dva alebo viac monitorov, tie musia podporovať Multi-Stream Transport (MST) a Display Stream Compression (DSC). Maximálne môžete cez DisplayPort zreťaziť štyri monitory s rozlíšením 2K (QHD) alebo dva 4K (UHD) monitory. Maximálna podporovaná obnovovacia frekvencia bude v obidvoch prípadoch 60 Hz. Port HDMI podporuje 4K HDR monitor, pričom môžete využiť maximálnu obnovovaciu frekvenciou 120 Hz. Inak povedané, ak máte monitor podporujúci takúto obnovovaciu frekvenciu, môžete si na ňom vychutnať plynulé hranie, aj keď bude pripojený k dokovacej stanici. Do notebooku netreba inštalovať žiadne ovládače, odporúčam iba skontrolovať, či má dokovacia stanica aktuálny firmvér.
Musím pochváliť konštruktérov, že porty nenatlačili všetky na zadnú stranu, ale rozmiestnili ich tak, že si neprekážajú, ak do niektorého zasuniete objemnejší USB kľúč či čítačku pamäťových kariet. Používateľ má k dispozícii na ľavej strane port USB-C 3.2 (Gen. 2) PD 3.0, na pravej strane sú dva porty USB-A 3.2 (Gen. 1), ďalšie dva porty USB-A sú na zadnej strane. Vzadu je aj dvojica konektorov na pripojenie zobrazovacích jednotiek HDMI 2.1 a DisplayPort 1.4 a takisto eternetový konektor RJ-45. Jediné, čo mi chýbalo, bola čítačka na karty SD a microSD. „Výstupný“ port USB-C podporuje len dátové prenosy, na pripojenie zobrazovacích zariadení predsa máte konektory HDMI a DisplayPort. Príslušenstvo pripojené do portu USB-C môže odoberať 15 W, takže tento port v pohode utiahne aj externé disky, prípadne z neho môžete nabíjať telefón, ktorý nepodporuje bezdrôtové nabíjanie. Smartfón, prípadne iné zariadenie podporujúce bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi môžete nabíjať príkonom 12 W. Pri pozornejšom pohľade na pravej bočnej strane nabíjacieho stojana objavíte malé podlhovasté tlačidlo umožňujúce prebudiť pripojený notebook bez toho, aby ste ho museli roztvoriť. V manuáli je táto funkcia opísaná ako Wake-on-Dock.
Ak to zosumarizujem, po príchode do práce alebo po návrate domov pri home office stačí dokovaciu stanicu pripojiť k notebooku či ultrabooku káblom s konektorom USB-C a môžete využívať všetky pripojené periférie vrátane monitora či monitorov pripojených do HDMI alebo DisplayPortu. Notebook je zároveň napájaný a nabíjaný príkonom do 90 W. Domáci aj podnikoví používatelia ocenia, že Dell na túto dokovaciu stanicu poskytuje trojročnú záruku.
PLUSY, MÍNUSY:
Bohatá konektivita vrátane prenosu obrazu, 90 W napájanie pripojených zariadení, kompaktný účelový dizajn
Potešil by slot na pamäťové karty
PARAMETRE:
• Pripojenie: USB 3.1 typ C; napájanie 130 W; porty: 4× USB 3.2 typ A, USB 3.2 typ C, HDMI, DisplayPort, eternet RJ-45; max. rozlíšenie pripojeného displeja 4K@60Hz 8K@30Hz; napájanie externých zariadení 90 W, bezdrôtové nabíjanie Q+ 1.3 12 W; rozmery: 113 × 91 × 117 mm, hmotnosť: 670 g
• Cena: 225 EUR
HODNOTENIE: 10/10
Zobrazit Galériu