ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Dell HD22Q / Dokovacia stanica aj pre smartfón

5

Aby sa dosiahli malé rozmery a hmotnosť moderných notebookov a ultrabookov, konštruktéri vo väčšine prípadov zredukujú počet portov na minimum, pričom vynechajú konektory, ktoré zaberajú priestor na výšku. Prvý na rade, čo sa týka vynechania, je eternetový port RJ-45, prípadne aj klasické porty USB-A.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Napríklad pri mobilnej práci počas cestovania určite vystačíte aj s minimálnou výbavou dvoch či dokonca len jediného portu USB-C na ultrabooku, pričom ten sa nezriedka po­užíva aj na napájanie. V kancelárii alebo doma pri home office však potrebujete pripojiť jeden, prípadne viac monitorov, tlačiareň, klávesnicu, myš, externý disk, USB kľúč, čítačku pamäťových kariet, prípadne ďalšie periférie. Často sa takisto ­potrebujete pripojiť k internetu cez kábel, napríklad z dôvodu lepšieho zabezpečenia a vyššej prenosovej rýchlosti. V kancelárskych budovách, kde sídli veľa firiem, je občas s kvalitou Wi-Fi problém. K práci neodmysliteľne patrí aj smartfón, takže by ste istotne ocenili, keby ste ho mali v zornom poli, poruke a zároveň by sa priebežne nabíjal. 

Naznačené požiadavky komplexne rieši zaujímavá dokovacia stanica Dell HD220Q, ktorá okrem bohatej konektorovej výbavy umožňuje aj bezdrôtové nabíjanie smartfónu. Dokovaciu stanicu môžete využívať nielen s notebookmi značky Dell, ale fungovať bude aj s notebookmi a ultrabookmi iných značiek podporujúcich pripojenie cez USB-C či Thunderbolt 3 alebo 4.

Dokovacia stanica je kompaktná, pri pohľade spredu nie je väčšia ako stojan na mobil. Má plastové telo v decentnej tmavosivej metalíze. Má však hmotnosť 1,5 kg, takže vnútri je pravdepodobne ešte kovové šasi, prípadne nejaká kovová platnička v dolnej časti na zvýšenie hmotnosti z dôvodu lepšej stability. To umožňuje pracovať so smartfónom bez toho, aby sa dokovacia stanica posúvala. Takisto sa nebude posúvať vplyvom pružnosti káblov. Zošikmená časť, o ktorú sa opiera smartfón, je potiahnutá tkaninou, takže sa nemusíte obávať poškriabania jeho zadnej steny. Telefón je uložený v ergonomickom uhle, takže môžete sledovať notifikácie, prípadne s ním aj pracovať. Ja mám smartfón s Androidom prepojený s Windows 11, takže správy môžem čítať aj na ne odpovedať priamo z notebooku. Pod plošinkou, ktorá drží smartfón v správnej polohe, je LED, ktorá indikuje priebeh bezdrôtového nabíjania.

Stanica je napájaná z pribaleného 130 W zdroja s okrúhlym proprietárnym konektorom. Umožňuje napájanie a nabíjanie ­notebooku príkonom až 90 W. Podporuje aj napájanie zariadení pripojených cez porty USB. Dokovacia stanica podporuje prechod MAC adresy aj technológiu PXE (Preboot Execution Environment) Booting, ktorý umožňuje notebookom Dell zaviesť operačný systém zo vzdialeného servera cez sieť.

K notebooku sa dokovacia stanica pripája pomocou pevne pripojeného 80-centimetrového kábla s konektorom USB-C. Výhodou pevne pripojeného kábla je, že ho nemôžete stratiť či niekam založiť a potom ho zdĺhavo hľadať. Vstupný port vyhovuje špecifikácii USB 3.2 (Gen. 2) DP Alt Mode. Dell HD22Q bude, samozrejme, fungovať aj s hostiteľskými portmi Thunderbolt 3 a Thunderbolt 4, pretože obidva štandardy podporujú prenos obrazu DisplayPort Alt Mode. Ak chcete cez DisplayPort zreťaziť dva alebo viac monitorov, tie musia podporovať Multi-Stream Transport (MST) a Display Stream Compression (DSC). Maximálne môžete cez DisplayPort zreťaziť štyri monitory s rozlíšením 2K (QHD) alebo dva 4K (UHD) monitory. Maximálna podporovaná obnovovacia frekvencia bude v obidvoch prípadoch 60 Hz. Port HDMI podporuje 4K HDR monitor, pričom môžete vy­užiť maximálnu obnovovaciu frekvenciou 120 Hz. Inak povedané, ak máte monitor podporujúci takúto obnovovaciu frekvenciu, môžete si na ňom vychutnať plynulé hranie, aj keď bude pripojený k dokovacej stanici. Do notebooku netreba inštalovať žiadne ovládače, odporúčam iba skontrolovať, či má dokovacia ­stanica aktuálny firmvér.

Musím pochváliť konštruktérov, že porty nenatlačili všetky na zadnú stranu, ale rozmiestnili ich tak, že si neprekážajú, ak do niektorého zasuniete objemnejší USB kľúč či čítačku pamäťových kariet. Používateľ má k dispozícii na ľavej strane port USB-C 3.2 (Gen. 2) PD 3.0, na pravej strane sú dva porty USB-A 3.2 (Gen. 1), ďalšie dva porty USB-A sú na zadnej strane. Vzadu je aj dvojica konektorov na pripojenie zobrazovacích jednotiek HDMI 2.1 a DisplayPort 1.4 a takisto eternetový konektor RJ-45. Jediné, čo mi chýbalo, bola čítačka na karty SD a microSD. „Výstupný“ port USB-C podporuje len dátové prenosy, na pripojenie zobrazovacích zariadení predsa máte konektory HDMI a DisplayPort. Príslušenstvo pripojené do portu USB-C môže odoberať 15 W, takže tento port v pohode utiahne aj externé disky, prípadne z neho môžete nabíjať telefón, ktorý nepodporuje bezdrôtové nabíjanie. Smartfón, prípadne iné zariadenie podporujúce bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi môžete nabíjať príkonom 12 W. Pri pozornejšom pohľade na pravej bočnej strane nabíjacieho stojana objavíte malé podlhovasté tlačidlo umožňujúce prebudiť pripojený notebook bez toho, aby ste ho museli roztvoriť. V manuáli je táto funkcia opísaná ako Wake-on-Dock. 

Ak to zosumarizujem, po príchode do práce alebo po návrate domov pri home office stačí dokovaciu stanicu pripojiť k notebooku či ultrabooku káblom s konektorom USB-C a môžete využívať všetky pripojené periférie vrátane monitora či monitorov pripojených do HDMI alebo DisplayPortu. Notebook je zároveň napájaný a nabíjaný príkonom do 90 W.  Domáci aj podnikoví používatelia ocenia, že Dell na túto dokovaciu stanicu poskytuje trojročnú záruku.

PLUSY, MÍNUSY:

Bohatá konektivita vrátane prenosu obrazu, 90 W napájanie pripojených zariadení, kompaktný účelový dizajn
Potešil by slot na pamäťové karty

PARAMETRE:

• Pripojenie: USB 3.1 typ C; napájanie 130 W; porty: 4× USB 3.2 typ A, USB 3.2 typ C, HDMI, DisplayPort, eternet RJ-45; max. rozlíšenie pripojeného displeja 4K@60Hz 8K@30Hz; napájanie externých zariadení 90 W, bezdrôtové nabíjanie Q+ 1.3 12 W; rozmery: 113 × 91 × 117 mm, hmotnosť: 670 g

• Cena: 225 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

5 komentárov

histogram reakcia na: Dell HD22Q / Dokovacia stanica aj pre smartfón

29.3.2023 16:03
keďže je všetko distribuované ako centrálne dc plus nódy lekárov, nemusí si zálohy každých 24h robiť len dátové centrum, kľudne si na externý disk môže zálohy xhtml texťákov robiť aj lekár/lekári keby drbol pc a ich nódy, ba dokonca si vlastné texťáky môžu kopírovať aj pacienti - takto je to niekoľkonásobne zálohované a každý má v ruke otvorený formát čistého textu html a base64 rentgenových obrázkov, ba čo viac môže sa použiť kompresia, si to zabalíš do zipka, že text qqq zapíšeš ako q3 a vidíš, že je to o jeden znak menej, šetríš miesto ;) stačí fantázia a mozog ako vravia k1 a dá sa s otvoreným systémom mnoho vecí. nemôžeme byť naviazaní na jednu zamknutú proprietárnu firmu :)
Reagovať

RE: 2histogram&2marta: reakcia na: histogram

29.3.2023 20:03
jó dyť ten rychlej filesystem múže taky tohle: % tar cz folder_to_encrypt | \
openssl enc -aes-256-cbc -pbkdf2 -iter 100000 -e > out.tar.gz.enc
% openssl enc -aes-256-cbc -d -in out.tar.gz.enc | tar xz
Nebo taky přímo s gpg, když si to chceš chránit: % gpg --encrypt out.tar.gz
Kopie múžou bejt zaheslovaný, no problem ;) A všechno zvládá Ubuntu server i desktop :) Jó, s těmi oupn múžeš podle fantazie... A kdyby to bylo takhle přenositelný, tak to má eu v suchu, žádný ms nebo oracle, prostě filesystem ssh acl, to je vše a pár skriptú, okopčíš a deš.
Reagovať

RE: marta reakcia na: histogram

29.3.2023 18:03
ták kluci návrh máme, teď to zmontujte a chceme to i v čr i v celé eu, takové uni ezdraví2, celý oupen jak říkaj Linuxáci, kerý to navrhly ;) pudem na rychlém ssd filesystemu :)
Reagovať

komon sénse reakcia na: Dell HD22Q / Dokovacia stanica aj pre smartfón

29.3.2023 14:03
už ak toto, čo je tu popísané Slovensko nedokáže spojazdniť ako ezdravie, tak sme biedni - fakt, všetko open zdarma, len vygúgliš a pospájaš systémy ctrl c ctrl v a dopíše sa cca 500 riadkov py skriptu do celého ezdravia. a niéže y tam mocete databázy weby a somariny, to treba takto jednoducho ako ľudia navrhli - celková cena 1000€ ale pýtajú 1mega, lebo sú team :) fakt ty vole Slovensko ezdravie za 100mega, ale sú hlúpi ;) vidíš potom sa v škole neuč, takto ťa odrnkajú :P
Reagovať

RE: čakra reakcia na: komon sénse

29.3.2023 16:03
héj a takto ako to navrhli k1 je to odolné aj proti DoS a dDos, lebo lokálne zásobníky xhtml base64 to držia na diskoch lekárov, kým sa obnoví internetové spojenie s data centrom a potom odošlú cez šifrované ssh do vopred definovanej zóny na disku s kontrolou acl access control list definovaných skupín user group others ext4. toto je vlastne taký malý blok čejn, lebo máš ledger účtovnú knihu distribuovanú po diskoch lekárov a centrálne dátové centrum, ktoré ich spája. stačí to na data center raz za 24 hodín skopírovať na separátny disk hardwér pár texťákov xhtml base64. prípadne sa môžu robiť na dátovom centre aj priečinky s acl grúpingom nielen čisté súbory xhtml. ext4 v ubuntu server by mal zachovávať acl aj pri kopírovaní na zálohu, že keby padlo dátové centrum, tak sa to len skopíruje zo zálohy naspäť a nódy majú o5 prístup k štruktúre priečinkov a texťákov s právami user group others. vraj Rusi nevedia zlomiť pgp a ssh, keď je takto distribuované po nódach lekárov a synchronizované s data center. úplne jednoduché, ale veľmi výkonný systém vo svojej podstate ;) plus k1 pamätá aj na spätnú kompatibilitu s už existujúcim ezdravím, lebo zo stariny databázy kľudne vytiahneš py skriptom dáta a tiež ich môžeš poštruktúrovať do xhtml a uložiť si na disk, takže tých predchádzajúcich 100m nezahodíme, len si vyexportujeme staršie dáta pomocou pythonu do našej definovanej štruktúry xhtml base64, tiež lacné vygúgliteľné ctrl c ctrl v :) všetko sa dá, len treba použiť mozog :P ale aj keby nám predchádzajúca firma zamkla staré ezdravie, my už máme toto nové otvorené a nik na ňom nesedí licenčne, všetko open a zdarma...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať