CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Sony Vaio Pro 13 po dlhodobom teste

Archív NXT
0

Najskôr sme plánovali polročný dlhodobý test, nakoniec sme smelo presiahli 200-dňovú hranicu každodenného používania ultrabooku Sony Vaio Pro 13. Ultrabook s hmotnosťou iba 1,062 kg využíva jednosmerné uhlíkové vlákna vo veľkej časti svojej povrchovej plochy (najmä krytu displeja), zároveň je výborne konštrukčne spracovaný a dostatočne výkonný.

Aktuálne sa predáva na Slovensku v niekoľkých rôznych konfiguráciách. Nami testovaná konfigurácia pod označením SVP1321M2EB predstavuje 13,3-palcový ultrabook s dotykovým displejom. Za 200 dní si užil každodennú prácu, nešetrné zaobchádzanie, pohadzovanie, množstvo kľúčov a iných predmetov položených na ňom. Oceňujeme dve zásadné výhody - výbornú hmotnosť a možnosť pripojenia cestovnej batérie k notebooku, s ktorou môžete pracovať aj počas celého letu za oceán.

Hmotnosť, mobilita a výdrž na batériu, to sú hlavné argumenty v prospech kúpy tohto fešáka. Netreba zabudnúť ani na full HD dotykový displej či NFC.

Sony s notebookmi končí, so servisom nie

V čase, keď sme ultrabook Sony prevzali, sa táto značka pomaly, ale isto usádzala na slovenskom trhu a Sony Vaio Pro vo verzii 11 a 13 (čísla na konci značia veľkosti uhlopriečok) patrili k top produktom Sony. Spoločnosť však divíziu notebokoov Vaio predala. Nič to však nemení na situácii, že servis zostáva pre používateľov plne k dispozícii. Máte teda jednu z posledných možností zakúpiť si tento špičkový ultrabook J. Jeho základom je procesor Intel Core i5-4200U z rodiny Haswell, sekundujú mu 4 GB pamäte RAM a používateľ má k dispozícii 128 GB disk SSD. Ak pracujete úplne bežne, bude vám postačovať.

Môžete si dokúpiť 256 GB disk SSD osve, ale to zbytočne preplatíte celú konfiguráciu. Čerešničkou na torte pri celom modelovom rade Vaio Pro 13 je displej. V rôznych konfiguráciách je k dispozícii v dotykovej a nedotykovej verzii, s matnou a lesklou povrchovou úpravou. V prípade dlhodobo testovanej konfigurácii išlo o dotykový displej - a je iba na subjektívnom rozhodnutí, či ho naozaj používať budete, alebo nie.

Matná úprava je dostupná pre nedotykovú verziu, lesklá pre dotykovú. Lesklá povrchová úprava je potiahnutá navyše antireflexnou vrstvou, ktorá v praxi v exteriéri naozaj funguje. Vždy ide o displej TRILUMINOS, ktorý patrí podľa nášho názoru k špičke na trhu dnešných spotrebiteľských ultrabookov, aj keď mu občas po zapnutí „ušli" farby, po pár sekundách sa však vrátili do normálnu. Full HD rozlíšenie je vec, na ktorú si možno zvyknúť a potom už nikdy nebudete chcieť nič iné. Predinštalovaný je operačný systém Windows 8.

VGP-BPSE38.jpg

Sekundárna batéria je jedna z najväčších predností tohto ultrabooku. Spolu s ňou totiž na úvod pohodlne atakuje 10-hodinovú hranicu výdrže.

Najväčšia devíza tohto ultrabooku - sekundárna batéria

Pri hľadaní príslušenstva k notebooku sme natrafili na niekoľko typov príslušenstva - adaptér HDMI-VGA (VGP-DA15), ochranné puzdro (VGP-EMCP13), tašku na jedno plece (VGP-EMB12), štíhly sieťový adaptér (VGP-AC10V10), ale najmä cestovateľskú batériu - VGP-BPSE38. A tu by sme sa pristavili, keďže sme pri úvodnom článku do dlhodobého testovania sľúbili, že ozrejmíme výdrž batérie v praxi.

Batéria integrovaná v tele notebooku ho udrží pri živote 4 ÷ 6 hodín podľa typu práce. Preto sme boli obzvlášť zvedaví, čo urobí s výdržou sekundárna batéria. Tá sa pripája k telu notebooku zo spodnej strany špeciálnym konektorom a poskytuje ďalších zhruba 5000 mAh. V praxi to však znamená, že sa výdrž notebooku predĺži na reálnych 9 ÷ 10 hodín podľa typu práce. Prvý mesiac používania sme sa na jedno nabitie notebooku dostali až na desať hodín (jas 70 %, Wi-Fi zapnuté, kancelárske dokumenty, hudba, e-mail). Po troch mesiacoch aktívneho používania kapacita batérii klesla, ale len mierne, skôr rozumne.

Teraz, po viac ako 200 dňoch každodenného nabíjania a vybíjania, vydrží notebooku stále vysoko nad 8 hodín na jedno nabitie. A keďže notebook nemá eternetový port, Wi-Fi je zapnuté neustále a neustále pripojené. Ak sa pýtate, ako vyriešili inžinieri zo Sony eternet, odpoveď znie: veľmi šikovne. Toto rozhranie je v nabíjacom adaptéri (v jeho menšej, odnímateľnej časti), ktorá tvorí zároveň vlastnú sieť Wi-Fi. Ak ste zvyknutí pracovať s bezdrôtovým pripojením, nemusíte sa obávať - 8 hodín vydrží Sony Vaio Pro 13 pracovať bez problémov bez nabíjania.

Po 200 dňoch = spokojnosť

Prichádzame k bežným chybičkám krásy. Pri každodennom prenášaní v batohu s inými predmetmi (knihy, kľúče, dózy atď.) sa mierne poškrabal zadný kryt displeja - no nie je to nič, čo by prekážalo oku bežného používateľa. Touchpad sa v ľavom hornom rohu miestami občas zasekne, akoby sa mu nechcelo „vrátiť späť". Niekoľkokrát sa notebook zapol sám v taške, mierne prehrial a vybil. A potom už iba drobnosť, na ktorú sme upozornili aj minule - lesklý displej s antireflexnou úpravou zbožňuje prach :-).

NFC ukryté v touchpade sme prakticky nevyužili. Jedine na cestách, keď sme chceli počúvať hudbu na bluetoothových slúchadlách od Sony. To nám výrazne uľahčilo párovanie. Procesor sa nám pri každodennej práci nepodarilo vyžmýkať na maximum, dal mu zabrať jedine Adobe Illustrator, prípadne ukladanie prezentácie do videosúboru. A to, že sa to ultrabooku nepáči, vám dá vedieť hlasným zvukom ventilátora.

Ak nápor práce znížite, ihneď sa vráti do normálneho režimu „pradenia". A teraz prichádza zhodnotenie po 200 dňoch práce. Sony Vaio Pro 13 by sme nemenili ani po 7 mesiacoch používania. Aj po tomto období ho považujeme za jeden z najlepších 13-palcových ultrabookov súčasnosti a príplatok (či už cenový, alebo hmotnostný) za externú batériu rozhodne stojí za to. Naučí vás to novému zlozvyku - nenosiť so sebou napájací adaptér. Veľmi dobrý notebook!

sony-klavesnica.jpg

Tlačidlá sú podsvietené bielymi LED diódami - intenzita jasu je upravovaná automaticky. Vaio Pro reaguje pomerne promptne na zmenu okolitého osvetlenia.

Zapožičal: Sony
Cena pred 7 mesiacmi: 1199 EUR, v súčasnosti: 999 EUR

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať