CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Sony Xperia XZ3: S displejom OLED a Androidom 9.0 Pie

0

Veľmi krátko po svetovej premiére na veľtrhu IFA máme možnosť testovať horúcu novinku od Sony – vlajkovú loď Xperia XZ3. Zadný fotoaparát s jedným objektívom naznačil, že Sony možno aj v tomto prípade bude mať dva varianty svojej vlajkovej lode – základný model a prémiový model s dvoma objektívmi a ešte prémiovejším dizajnom.

Dizajn a konštrukcia

Z hľadiska štýlu sa dizajnéri mobilnej divízie Sony doslova prekonali. Podarilo sa im dať novému smartfónu moderný dynamický štýl, no aj keby pod displejom nebolo logo výrobcu, väčšina ľudí by značku uhádla. Pri pohľade na zadnú stenu je to jednoznačné. Charakteristický znak modelu XZ3 je displej OLED so zaoblenými dlhšími hranami. V porovnaní s predchodcom XZ2 je nový model na pocit znateľne tenší a lepšie sadne do ruky, k čomu prispieva aj menšie a ergonomickejšie zakrivenie zadnej sklenej steny. V strede má XZ3 hrúbku 9,9 mm oproti 11 mm v prípade XZ2. Výhodou sklenej zadnej steny je odolnosť proti poškriabaniu a možnosť bezdrôtového nabíjania. Nevýhodná je šmykľavosť, preto odporúčam čím skôr si zaobstarať vhodný kryt. V triede vlajkových lodí je samozrejmá odolnosť proti vode a prachu. Sony ju deklaruje na úrovni štandardu IP68, čo znamená ponorenie do hĺbky 1,5 metra na 30 minút. To, samozrejme, neznamená, že by ste sa mali so smartfónom kúpať, ale ak vám spadne do vody alebo ho nechtiac ponoríte, XZ3 by to mala bez ujmy prežiť.

Na hornej strane je zásuvný modul, do ktorého môžete vložiť buď kombináciu SIM a microSD, alebo dve SIM karty. Na jeho vytiahnutie stačí potiahnuť nechtom, nepotrebujete na to nástroj, ale pri tomto úkone sa smartfón vždy reštartuje. Na druhej strane vás to motivuje, aby ste pamäťovú kartu nevyberali často. Operačný systém umožňuje aplikáciám plnohodnotne využívať tento úložný priestor ako alternatívu na ukladanie veľkých súborov, napríklad multimediálnych či mapových podkladov, takže po vybraní karty dôjde v týchto aplikáciách k chybám.

Dobrá správa je, že snímač odtlačkov prstov je rýchly a presný. Žiaľ, firma Sony – pravdepodobne z technologických dôvodov – nereagovala na kritiku jeho nie úplne ergonomického umiestnenia. Snímač je umiestnený nízko, takže pri autentifikácii musíte telefón uchopiť nižšie tak, aby ste ukazovákom pravej ruky na snímač dosiahli. Ľudia, ktorí používali telefóny iných značiek, budú aspoň spočiatku intuitívne siahať presne tam, kde je objektív. A možno práve toto je dôvod usporiadania prvkov na zadnej stene. Aby som to vysvetlil, umiestnenie objektívu na šírku v strede a v pomerne veľkej vzdialenosti od horného okraja je najlepšie, aké môže byť, preto som ochotný akceptovať aj nepohodlie pri snímaní odtlačku. Pri fotení ani filmovaní si totiž v žiadnom prípade neprekryjete objektív prstom bez ohľadu na to, či fotíte na výšku, alebo na šírku.

Displej OLED so Side Sense

Displej využíva technológiu P-OLED, má uhlopriečku 6", rozlíšenie 2880 × 1440 bodov, pomer strán 18:9 a podporuje zobrazenie HDR. XZ3 však má vyššie rozlíšenie než väčšina konkurenčných vlajkových lodí, ktoré majú v technických parametroch deklarovaný rovnaký, prípadne aj vyšší počet pixelov. Aj táto veta si žiada vysvetlenie. Zatiaľ čo XZ3 vždy využíva plné rozlíšenie displeja, konkurenčné smartfóny sú väčšinou implicitne nastavené na nižšie rozlíšenie, napríklad full HD+. Dôvodom je uľahčenie práce GPU a predovšetkým nižšia spotreba energie. Vzhľadom na tento fakt mi inak bežná jednodňová výdrž zrazu pripadá vynikajúca.

Displej je veľmi dobre čitateľný aj za jasného slnečného dňa. Automatická regulácia jasu podsvietenia je plynulá. Pri predchádzajúcich modeloch boli zreteľné skokové zmeny intenzity podsvietenia. Ešte sa vrátim k zaobleniu dlhších hrán displeja. Toto dizajnovo atraktívne zaoblenie plní aj funkciu nazvanú Side Sense. Stačí palcom ruky, v ktorej držíte telefón, dvakrát poklepať na zaoblenie a zobrazia sa často používané aplikácie. Posunom palca po hrane sa zas môže aktivovať funkcia návratu na predchádzajúcu obrazovku aplikácie. Treba si len zvyknúť na miesto, na ktoré treba poklepať, prípadne si vybrať aplikácie, ktorých ikony sa zobrazia, alebo sa spoľahnúť, že umelá inteligencia správne vyberie aplikácie, ktoré najčastejšie používate.

Technológia OLED umožňuje zobrazovať údaje na displeji aj trvalo, a to pri akceptovateľnej energetickej réžii. Sony tento režim nazýva Ambient display. Základné informácie, ako je dátum, čas, kapacita batérie či notifikácie, sa v závislosti od nastavenia zobrazujú buď trvale, alebo vtedy, ak používateľ smartfón zdvihne. Inteligentný mód rozlišuje podnety od akcelerometra a neaktivuje obrazovku Ambient počas chôdze či iných pohybových aktivít.

Hardvér a výdrž batérie

Srdcom zariadenia je najnovší Qualcomm Snapdragon 845 so 4 GB RAM a 64 GB internej pamäte UFS. Podporované sú karty microSD do veľkosti 512 GB. Zatiaľ čo procesor je najvýkonnejší model od Qualcommu, kapacita 4 GB RAM sa niekomu môže zdať malá, no pri operačnej pamäti je dôležitý parameter aj rýchlosť a Sony montuje do XZ3 rýchle pamäte. A napokon niečo si museli nechať v zálohe pre pré­miový model. Pri testovaní som na limity kapacity RAM nikdy nenarazil.

Batéria má kapacitu 3330 mAh a XZ3 vydrží na jedno nabitie jeden deň veľmi intenzívneho používania. Prípadne takmer dva dni pri bežnom používaní. Režimy Stamina a Stamina Ultra dokážu na úkor obmedzenia niektorých funkcií tento čas významne predĺžiť. Batéria sa na 90 % nabije približne za 80 minút. Prečo takýto nezvyčajný údaj? Sony sa snaží čo najviac predĺžiť životnosť batérie a pritom ju udržiavať maximálne nabitú. Väčšina z nás pripojí smartfón k nabíjačke večer a odpojí ráno. Bežné smartfóny sa nabijú úplne a potom sa nabíjanie preruší, no nabíjačka je stále pripojená. Keď sa batéria trochu vybije, napríklad na 95 %, nabíjanie sa znovu aktivuje. Takéto cykly, ktoré životnosti batérie rozhodne neprospievajú, sa v priebehu noci vykonajú aj viackrát. Naproti tomu Sony večer po pripojení nabíjačky nabije smartfón na 90 %. Umelá inteligencia v smartfóne monitoruje vaše zvyklosti a odhadne, kedy ráno smartfón odpájate. V dostatočnom predstihu pred odhadnutým časom aktivuje nabíjanie, aby bol ráno smartfón nabitý na 100 %. Keby ste aj museli v priebehu noci ­niekam neplánovane odísť, nič sa nedeje, máte smartfón dostatočne nabitý na 90 %. Rýchle nabíjanie funguje podľa štandardu Quick Charge 3 a XZ3 podporuje aj bezdrôtové nabíjanie. Bežnou nabíjačkou IKEA sa batéria nabije asi za dve a pol hodiny.

Zvuk

Tradične chýba ani konektor na pripojenie slúchadiel. V Sony stavili na prenos hudby v najvyššej kvalite do slúchadiel digitálne cez ­bluetooth. Zvuková časť podporuje prehrávanie hi-res audia, nahrávanie stereofónneho zvuku aj prenos cez bluetooth protokolom aptX HD audio. Na smartfón vynikajúcu stereoreprodukciu dosiahnete aj cez vstavané reproduktory. Stereofónna báza je dostatočne široká, jeden reproduktor je za užšou štrbinou v skle pri hornom okraji displeja. Cez tento reproduktor aj telefonujete. Pri pohľade na dolný okraj krycieho skla displeja objavíte úzku, no pomerne dlhú štrbinu druhého reproduktora. Veľmi zaujímavá je aj funkcia dynamických vibrácií zadnej steny v rytme hudby. Keď držíte smartfón v ruke a nastavíte intenzitu tejto funkcie na maximum, subjektívne cítite, že telefón hrá basy oveľa lepšie.

Dizajnový prvok na zadnej stene okolo konektora USB-C je veľmi efektný, ale spolu so spôsobom vlepenia sklenej zadnej steny do hliníkového rámu u starších používateľov, ktorí si pamätajú éru výmenných batérií, bude navodzovať zdanie, že zadná stena sa azda dá odobrať. No nedá.

Fotoaparát

Sony si aj v modeli Xperia XZ3 udržal tradíciu hardvérového tlačidla spúšte fotoaparátu. Tlačidlo má aj medzipolohu, v ktorej sa zaostrí na požadovaný objekt a určia sa parametre expozície. Potom môžete záber prekomponovať napríklad tak, aby fotografovaný objekt nebol v strede, ale mimo neho podľa pravidla tretín, a dotlačením spúšte exponovať. Naproti tomu trochu rozpačito pôsobí funkcia aktivovania spúšte poklepaním na zaoblený okraj displeja. Vtedy si priam koledujete o to, aby ste v horších svetelných podmienkach pri dlhšej expozičnej dobe poklepaním po telefóne záber „roztriasli“. Napočudovanie k tomuto predpokladanému javu v praxi nedochádza. Stabilizácia obrazu sa s tým vie účinne vyrovnať napriek tomu, že objektív nemá optickú, ale len softvérovú stabilizáciu. Zadná kamera je zo stránky hardvéru identická s XZ2. Má jeden objektív a snímač EXMOR 1 /2,3" s rozlíšením 19 Mpx a optikou s ohniskovou vzdialenosťou 25 mm (po prepočítaní na full frame) a svetelnosťou f/2.0. Napriek tomu, že rozlíšenie snímača je 19 Mpx, fotografie majú rozlíšenie 17 megapixelov. Rozdiel je zrejme rezerva na softvérovú stabilizáciu obrazu. Pri dobrých svetelných podmienkach funguje vynikajúco a je veľmi účinná, pri našich testoch nakrúcania videa predstihla aj vlajkové lode konkurencie s optickou stabilizáciou. V horších svetelných podmienkach sú zábery zriedkavo trochu rozmazané. Snímky majú živé, ale nie presaturované farby a pomerne dobrý dynamický rozsah. Veľmi dobré sú večerné zábery pri umelom osvetlení, a to predovšetkým z hľadiska vernosti podania svetelnej a farebnej atmosféry. Dynamika jasu a farieb je vynikajúca. Čo je v tieni, to sa správne zobrazí, akoby bolo v tieni, a obrazový procesor sa nesnaží obraz zbytočne rozjasňovať, pretože by narušil vernosť podania a dynamiku jasu. Niekedy sa však oplatí trochu sa pohrať so zábermi, aby vynikli detaily v tieni.


Perfektné podanie bielej pri umelom osvetlení

Pri fotení štvorcových či obdĺžnikových predmetov, ako je architektúra alebo nábytok, zblízka a takisto na záberoch, kde sú horizontálne a vertikálne línie, dochádza vplyvom širokouhlého objektívu k takzvanému súdkovitému skresleniu. Je to prirodzený jav. Sony však na rozdiel od väčšiny konkurencie toto skreslenie softvérovo dostatočne nekompenzuje, takže niekedy je na záberoch viditeľné. Pri bežných snímkach ľudí či krajinárskej fotografii si to nevšimnete. V aplikáciách typu Lightroom či Zoner nie je problém súdkovité skreslenie vyrovnať a veríme, že pri najbližšej aktualizácii to bude robiť priamo softvér telefónu. HDR je pri fotení dostupné len v manuálnom režime, čo je škoda, pretože väčšina bežných používateľov fotí na automatiku. Fotoaparát podporuje natáčanie 4K HDR aj Super Slow Motion videí s 960 snímkami za sekundu.

Jeden objektív zadnej kamery neumožňuje kúzliť s hĺbkou ostrosti na základe určenia vzdialenosti objektov snímanej scény. Napriek tomu má XZ3 takúto funkciu implementovanú. Pracuje však na inom princípe. Fotoaparát urobí v rýchlom slede po sebe dva zábery, pričom prvý je zaostrený na objekt v popredí a druhý na pozadie. Softvér potom porovná, čo je na ktorej snímke ostré a čo neostré, a podľa toho softvérovo rozostrí pozadie. Predná kamera má 13 Mpx snímač Exmor RS s veľkosťou 1 /3,06". A ešte jedna vec... Keď zdvihnete tento smartfón a otočíte ho do polohy na šírku, predpokladá, že chcete fotiť. Vtedy sa zobrazí náhľad scény so zvýrazneným kruhom v strede. Po ťuknutí na tento kruh sa aktivuje aplikácia fotoaparát. Ak zmeníte nastavenie, bude táto funkcia ešte operatívnejšia a ťuknutím na kruh rovno zosnímate záber.


To, čo je v tieni, sa správne zobrazí ako v tieni a obrazový procesor sa nesnaží obraz zbytočne rozjasňovať

Prvý koláč priamo z výroby

Operačným systémom XZ3 je najnovší Android 9 Pie. Je to prvý smartfón jesene 2018, ktorý má „deviatku“ inštalovanú priamo z výroby. Pri trojici androidových tlačidiel však zvolili v Sony tradičné ikony aj usporiadanie. Natívna verzia Pie má tieto tlačidlá dynamické a štandardne sa zobrazuje len ikona v tvare hrubej čiarky. Konzervativizmus sa uplatnil aj pri prepínaní okien spustených aplikácií. Domnievam sa, že tieto funkcie budú implementované pri niektorej z aktualizácií, keď si na ne používatelia zvyknú a budú ich očakávať. Pri konfigurácii si vyberáte, ktoré z aplikácií nadstavby budete inštalovať.

Parametre:

• Procesor: osemjadrový 64-bitový Qualcomm Snapdragon 845 (4× 2,7 GHz Kryo 385 Gold + 4× 1,7 GHz Kryo 385 Silver); grafika: Adreno 630; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 64 GB, rozšíriteľný kartou microSD; displej P-OLED, 6" s rozlíšením 1440 × 2880 (18:9), 536 ppi; fotoaparát: zadný 19 Mpx, svetelnosť f/2.0, ekvivalent ohniskovej vzdialenosti 25 mm, senzor 1/2,3", veľkosť pixela 1,22 µm; predný: 13 Mpx, svetelnosť f/1.9, veľkosť senzora 1/3"; konektivita: LTE cat. 18, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), bluetooth v 5.0 LE, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass); batéria: 3300 mAh; operačný systém: Android 9.0 (Pie); rozmery: 158 × 73 × 9,9 mm; hmotnosť: 193 g; Benchmark AnTuTu: 259 130

• Cena: 799 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Atraktívny dizajn, displej OLED, výkon, hardvérová spúšť, výborný optický stabilizátor, vynikajúci zvuk
- Nevhodne umiestnený snímač odtlačkov prstov, Android 9.0 Pie bez najzaujímavejších funkcií, HDR nefunguje pri automatike

HODNOTENIE:

Dizaj: 92 %
Výkon:  98 %
Funkcionalita: 90 %
Celkovo: 93 %

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
sony Xperia

Pridať komentár