CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Samsung Galaxy A7 (2018): Tri objektívy v strednej triede

0

Tohtoročný Samsung Galaxy A7 má dva charakteristické prvky, podľa ktorých sa bude dať odlíšiť od ostatných modelov – snímač odtlačkov prstov na bočnej hrane a zadný fotoaparát s tromi objektívmi na spoločnej platforme.

Dizajn a konštrukcia

Už sme si zvykli, že je čoraz ťažšie rozpoznať typ smartfónu pri pohľade na prednú stranu s displejom, pretože displej pokrýva celú alebo väčšiu časť prednej steny, takže dizajnérom, hlavne ak displej nemá výrez, zostáva na realizáciu predovšetkým zadná stena a obvodový rám. Dizajnová homogenita je dosiahnutá zaoblením obvodových hrán krycieho skla displeja aj sklenej zadnej steny v štýle označovanom 2.5D. Pri pohľade na pravú bočnú stenu Galaxy A7 ľahko identifikujete podľa oválneho tlačidla na zapnutie/vypnutie, ktoré má integrovaný snímač odtlačkov prstov. Tlačidlo je v zaoblenom kovovom ráme zapustené na zafrézovanej ploche, takže ho ľahko nájdete hmatom, navyše je presne v takej výške, v akej by ste snímač odtlačkov očakávali. Odomknutie je spoľahlivé a identifikácia používateľa a zapnutie sa vykoná jediným úkonom – zatlačením tlačidla.

Charakteristický znak zadnej steny je trochu vyčnievajúca platforma s tromi objektívmi. Pod nimi je zapustený pod sklom ešte LED blesk. K dispozícii sú tri farebné varianty – modrý, čierny a zlatý. Povrchová úprava kovového rámu, samozrejme, ladí s farbou zadnej steny. Marketingový prieskum zrejme ukázal, že používatelia smartfónov vyššej strednej triedy sú konzervatívnejší, a tak v doteraz predstavených modeloch radu A je na nabíjanie a prípadný prenos súborov použitý tradičný konektor micro USB. A nechýba ani rovnako tradičný 3,5 mm konektor jack na pripojenie slúchadiel, aktívnych reproduktorov či zosilňovača. Samsung Galaxy A7 je plnohodnotný dual SIM model, pretože vysúvateľný slot má pozíciu na dve SIM karty a kartu microSD, takže druhá SIM karta nie je alternovaná s pamäťovou kartou.

Displej a zvuk

Displej Super AMOLED s uhlopriečkou 6 palcov a rozlíšením FHD+ (1080 × 2220) je záruka vynikajúceho obrazu so živým a zároveň verným podaním farieb a vysokou dynamikou jasu, teda rozdielom medzi bielou či svetlými odtieňmi farieb a čiernou. Musím pochváliť výbornú čitateľnosť displeja aj počas jasného slnečného dňa. Technológia AMOLED umožňuje mať na displeji stále zobrazené požadované údaje. Typicky je to čas, dátum, stav batérie a notifikácie.

Rozlíšenie je napriek pomerne veľkej uhlopriečke viac než dostatočné. Ani pri pozornom pohľade zblízka nie je pozorovateľná pixelová štruktúra obrazu. Prívlastok infinity je trochu v rozpore s konštatovaním, že dis­plej zaberá takmer celú plochu prednej steny. Čo v tomto prípade znamená „takmer“? Keďže nemá výrez, v hornej časti, pre ktorú sa u recenzentov zaužívalo označenie čelo, musí byť necelý centimeter na kamery a senzory. Takisto široká brada v spodnej časti je tam nielen pre symetriu, ale hlavne z konštrukčných dôvodov, aby sa tam zmestili konektory a zostalo aj niekoľko kubických milimetrov na objem ozvučnice. Pomerne tenké, no viditeľné sú aj okraje po dlhších stranách. Reproduktor je za úzkou štrbinou na dolnej stene napravo od konektora. Kvalita reprodukcie je primeraná objemu zariadenia, je len monofónna, takže na reprodukciu multimédií odporúčam slúchadlá. Implementovaná technológia Dolby Atmos zvuk reprodukovaný cez slúchadlá poznateľne zlepší a rozprestrie viac do priestoru.

Extrémne širokouhlý displej je vynikajúci nielen na prehrávanie filmov, ale aj na súčasný beh dvoch aplikácií v oknách, ktoré sú v závislosti od orientácie smartfónu pod sebou alebo vedľa seba. V režime rozdelenej obrazovky, samozrejme, môžete spustiť súčasne akékoľvek dve aplikácie, no musíte ich spúšťať postupne. Funkcia párovania aplikácií umožňuje definovať ich dvojice, ktoré chcete mať spustené na obrazovke súčasne, takže potom obidve spustíte jediným ťuknutím. Takto sa dá spustiť napríklad internetový prehliadač a klient elektronickej pošty. Pár aplikácií má potom vlastnú ikonu, vytvorenú automaticky diagonálnym usporiadaním ikon obidvoch aplikácií.


Umelé rozostrenie pozadia

Fotoaparáty

Určite vás najviac budú zaujímať parametre trojice fotoaparátov na zadnej stene. Opíšem ich v poradí zhora nadol pri orientácii smartfónu na výšku. Prvý fotoaparát má objektív so svetelnosťou f/2.2 a snímač s rozlíšením 5 Mpx. Je to pomocný fotoaparát na funkciu dynamického zaostrovania, ktorá umožňuje rozostriť objekty v popredí alebo v pozadí tak, aby podľa kreatívneho zámeru vynikol hlavný objekt, napríklad ostrý portrét na neostrom pozadí. Hĺbka ostrosti s využitím tejto funkcie je oveľa menšia, než by sa dalo dosiahnuť na optickom princípe vzhľadom na extrémne krátku fyzickú ohniskovú vzdialenosť objektívov.

Dynamické rozostrovanie využíva skutočnosť, že na zábere dvojicou objektívov možno určiť vzdialenosť každého objektu, presne tak ako my priestorovo vidíme dvoma očami. O presnom princípe môžeme len špekulovať. Najskôr zrejme algoritmy na báze umelej inteligencie identifikujú hranice jednotlivých objektov v zábere. Zároveň sa vytvorí dostatočne hustá sieť bodov a pre každý z nich sa z rozdielu posunutí na záberoch dvoma objektívmi určí vzdialenosť. Potom sa dá určiť, ktorý objekt je v akej vzdialenosti od objektívu. Zaznamenané údaje o vzdialenostiach, ktoré sú súčasťou záberu, umožňujú zmeniť hĺbku ostrosti aj dodatočne v aplikácii Galéria. Dynamické zaostrovanie chce trochu cviku a experimentovania, aby ste dosiahli požadované výsledky.

Objektív v strede tria má vynikajúcu svetelnosť f/1.7, automatické zaostrovanie a obraz premieta na snímač s rozlíšením 24 Mpx. Tento objektív má zorný uhol približne rovnaký ako ľudské oko. Možno vás prekvapí, že A7 má dvojnásobné rozlíšenie než vlajkové smartfóny S9 či Note 9. Paradoxne práve tento parameter, ktorý bežnému používateľovi znie špičkovo a de facto aj špičkový je, kvalitatívne odlišuje zábery z vlajkovej lode od záberov smartfónu vyššej strednej triedy hlavne pri fotení v náročných svetelných podmienkach, napríklad večer a v noci. Oveľa dôležitejší parameter než počet pixelov snímača je totiž ich veľkosť, pretože väčšie pixely sú viac citlivé na svetlo. Aj A7 fotí vynikajúco, a to aj pri slabom či umelom osvetlení, ale trojnásobne drahším vlajkovým modelom konkurovať nemôže.

Tretí objektív je širokouhlý so zorným uhlom 120° a rozlíšením snímača 8 Mpx. Pre zaujímavosť, stredný objektív má zorný uhol 77°. Inžinieri Samsungu sa rozhodli uprednostniť možnosť širokouhlého záberu pred teleobjektívom. Niektoré veci si týmto rozhodnutím zjednodušili. Pretože širokouhlý objektív má veľmi veľký rozsah hĺbky ostrosti, typicky od 1,5 m do nekonečna, nemuseli riešiť zaostrovanie, takže objektív je typu Fix Focus, čiže je zaostrený na takzvanú hyperfokálnu vzdialenosť, aby od určitej vzdialenosti až po nekonečno bolo všetko v zábere ostré.

Širokouhlé objektívy však majú určité, nemožno to nazvať chyby, ale prirodzené optické vlastnosti, napríklad značné súdkovité skreslenie. Toto skreslenie je pri záberoch štvorcových a obdĺžnikových objektov zblízka dosť viditeľné. Súdkovitosť v surovom zábere je pravdepodobne oveľa väčšia a prijateľný výsledok je dosiahnutý softvérovou geometrickou transformáciou. Napriek tomu sa tento režim hodí viac na krajinársku fotografiu než na fotenie architektúry. Pri krajinárskej fotografii nezabúdajte na kľúčové kompozičné pravidlo, že v popredí by mal byť nejaký objekt, ktorý umožňuje získať predstavu o prie­storovosti zachytenej scenérie.






Umelá inteligencia v režime rozpoznania scén – všimnite si ikonku na obraze vpravo v strede

V režime optimalizácie scén sa implementovaná umelá inteligencia snaží rozpoznať typ fotografovanej scény a podľa toho nastaviť parametre expozície a hlavne postup spracovania „surových“ údajov zo snímača do výsledného obrazového súboru JPG. K dispozícii je 19 scén, medzi nimi krajina, obloha, zeleň, osoby, zvieratá, jedlo a podobne. Pri nastavovaní parametrov prichádza do úvahy jedine korelácia medzi časom expozície a citlivosti ISO, pretože v súčasnosti prepínanie clony umožňujú jedine vlajkové modely Samsung Galaxy S9/S9+ a Galaxy Note 9. Oveľa viac variability ponúkajú algoritmy spracovania obrazu, predovšetkým optimalizáciu farieb podľa typu scény. Zábery fotené s asistenciou umelej inteligencie sú spravidla rozpoznateľné podľa sýtych, no nie príliš presaturovaných farieb.

Predný fotoaparát má objektív so svetelnosťou F/2 a prekvapivo vysoké rozlíšenie snímača 24 Mpx, teda rovnaké, ako má zadný fotoaparát. Vďaka nastaviteľnému LED blesku môžete kedykoľvek v priebehu dňa robiť jasné a ostré selfie bez toho, aby ste museli hľadať ideálne osvetlenie. V režime Pro Lighting umožňuje napodobňovať profesionálne štúdiové osvetlenie. Veľmi dobre funguje nastavenie virtuálnych svetiel spredu, zľava, sprava či z obidvoch strán súčasne, ako keby vaša tvár bola osvetlená dvoma reflektormi s rozptýleným mäkkým svetlom. Vaše selfie portréty môžete dopĺňať o rôzne AR nálepky alebo animované emotikony, čo môže byť zábavné hoci na párty.

Možno vás prekvapí, že napriek tomu, že predný fotoaparát má len jeden objektív, umožňuje takisto rozostrenie pozadia aj širokouhlé zábery. Samozrejme, je v tom trik. Na základe rozpoznania tváre zostane jeho plocha ostrá a zvyšok, teda pozadie sa rozostrí softvérovo. Takže ak budete stáť pri polici s knihami tak blízko, že sa o ňu budete opierať chrbtom, vaša tvár bude ostrá a knihy rozostrené. Širokouhlý záber sa ­dosiahne tak, že musíte smartfónom v na­tiahnutej ruke opísať oblúk.

Hardvér, výkon a výdrž

Všetkých osem jadier procesora je rovnakého typu Cortex A53. Pre svoju úspornosť sa využívajú aj v čipoch vlajkových lodí, ale ako doplnkové k štyrom výkonným jadrám iného typu, taktované spravidla na 1,6 GHz. V tomto prípade čip Exynos 7885 z vlastnej produkcie Samsungu má tieto jadrá taktované až na 2,2 GHz, takže na väčšinu bežných úloh a aplikácií je dostatočný, a to aj pri viacerých aplikáciách spustených súčasne. Samozrejme, A7 nie je vhodná voľba pre veľmi náročného hráča. Testovanie benchmarkom PC mark, kde sú aj analýzy v kancelárskych aplikáciách, ukázalo, že výpočtový výkon CPU v tandeme so 4 GB RAM stačí aj na takéto náročné účely. Aj výsledky AnTuTu benchmarku ukazujú, že A7 dosahuje výkon vlajkových lodí spred dvoch rokov. Batéria aj pri zapnutom režime Always On vydrží jeden a pol dňa bežného alebo deň intenzívneho používania s rezervou 20 %. Nabitie na plnú kapacitu trvá približne dve a pol hodiny.

Softvér

Aktuálna verzia operačného systému je Android 8.0 Oreo. Ťažko povedať, či (a ak áno, tak kedy) bude upgrade na 9.0 Pie, no treba si uvedomiť, že ide o model strednej triedy, pre ktorú je Oreo viac než dostatočné. Napokon aj prvé implementácie 9.0 sú veľmi opatrné a konzervatívne a zatiaľ majú používateľské rozhranie à la Oreo. Používateľ napokon vo väčšine prípadov príde do styku s osvedčenou softvérovou nadstavbou ­Samsung ­Experience. Môžete vyskúšať aj inteligentného personálneho asistenta Bixbyho. Z predinštalovaných aplikácií spomenieme Samsung ­Health, pomocou ktorej môžete podrobne monitorovať svoje turistické, fitnes či športové výkony. Aplikácia zbiera údaje buď z telefónu, alebo fitnes náramkov, či inteligentných hodiniek. Aplikácia môže fungovať aj motivačne ako virtuálny športový tréner.

Vynikajúci aj do firiem

Implementovanie pokročilých zabezpečovacích funkcií, ako je autentifikácia používateľov pomocou odtlačkov prstov alebo na báze rozpoznávania priestorových čŕt tváre, ale hlavne platforma Knox a funkcionalita Dual Messenger a Zabezpečená zložka umožňujú používanie tohto atraktívneho a zároveň cenovo dostupného smartfónu aj v podnikovom prostredí. Zabezpečená zložka, technologicky založená na platforme Samsung Knox, je súkromný zabezpečený priestor v telefóne, kde môžete bezpečne uložiť súkromné, prípadne citlivé informácie a aplikácie. Vďaka funkcii Dual Messenger môžete mať v telefóne nainštalované dve rovnaké aplikácie, ale každú z nich používať s iným účtom

Parametre:

• Procesor: osemjadrový Exynos 7885 (8× Cortex A53 2,2 GHz); grafika Mali G-71; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 64 GB, rozšíriteľný kartou microSD do 512 GB; displej AMOLED 6" s rozlíšením 1080 × 2220; fotoaparát: zadný 24 Mpx, svetelnosť f/1,7, 77° + širokouhlý 8 Mpx f/2,4, 120° + 5 Mpx f/2,2; predný: 24 Mpx, svetelnosť f/2.0; konektivita: LTE cat. 6, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, bluetooth 5 LE, port micro USB; batéria: 3300 mAh; operačný systém: Android 8.0 (Oreo); rozmery: 159,8 × 76,8 × 7,5 mm; hmotnosť: 168 g; Benchmark AnTuTu: 122 321

• Cena: 349 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci displej AMOLED, dostatočný výkon, veľmi dobrý ­fotoaparát, dobrá výdrž na batériu
- Nabíjanie cez micro USB, dynamické zaostrovanie chce viac trpezlivosti, korekcia súdkovitosti v širokouhlom režime mohla byť lepšia

HODNOTENIE:

Dizajn: 93 %
Výkon:  88 %
Funkcionalita: 90 %
Celkovo: 91 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať