Štítkovacie tlačiarne Brother P-Touch
Tlačiarne na produkciu štítkov nájdu svoje využitie vo firemnom aj súkromnom prostredí. V pracovnej oblasti možno oštítkovať napríklad inventár v kanceláriách, tovar v sklade, kancelárske zakladače, vstupné dvere či optické nosiče a kľúče USB. Podporovaná je aj tlač čiarových kódov, čo otvára ďalšie možnosti využitia v obchode. Doma možno štítkovaním zlepšiť káblový manažment elektroniky, vytvárať menovky či označovať zaváraniny. Aby ste získali prehľad o tom, ktorá tlačiareň by mohla byť pre vás najlepšou voľbou, porovnali sme niekoľko modelov z radu P-Touch od spoločnosti Brother.
Spoločné vlastnosti, ktoré sme našli pri všetkých tlačiarňach, sú napríklad podpora slovenčiny, náhľad pred tlačou štítku, schopnosť vytlačiť špeciálne znaky, podpora čiarkových kódov a tlačová technológia termotransferu. Zhoda je aj v poskytovanej záruke, ktorá sa registráciou do 60 dní od kúpy dá predĺžiť z dvoch na tri roky.
Brother PT-D600
Modelový rad D zahŕňa tlačiarne v stolovom vyhotovení. Takéto zariadenie vzhľadovo pripomína písací stroj, pretože je prispôsobené na stacionárne použitie. Napájanie je vyriešené pomocou adaptéra na 12 V, ale po zasunutí šiestich batérií alebo akumulátorov typu AAA možno prístroj prenášať. Mobilitu podporuje šikovný kufrík, v ktorom sa okrem prístroja dá prenášať aj jeho príslušenstvo.
Model D600 je zaradený medzi profesionálne modely výrobcu a disponuje farebným grafickým podsvieteným displejom. Klávesnica má rozloženie klávesov QWERTY a funkčnosťou je veľmi podobná počítačovej klávesnici. Tlačiareň sa ovláda pomocou grafického menu. Disponuje množstvom dopredu pripravených šablón a vzorových graficky upravených a tematicky rozdelených štítkov, pri ktorých stačí upraviť text a práca je o chvíľu hotová. Pre tých náročnejších je tu možnosť vytvoriť vlastný štítok v zabudovanom editore, ktorý je pomerne jednoduchý a jeho základné ovládanie sa obmedzuje na pohyb pomocou klávesov so šípkami a klávesov OK a ESC. Nastaviť tu možno napríklad šírku písma, náklon, tieňovanie, orámovanie a množstvo ďalšieho. Posledná možnosť je vytvoriť štítok v grafickom editore na počítači, prepojiť s ním tlačiareň priloženým káblom s portom micro USB a potom výsledok vytlačiť. Do pamäte možno ukladať aj štítky vytvorené v zabudovanom editore, takže vaša práca zostane uchovaná.
V súvislosti s páskou, na ktorú sa štítky tlačia, možno upravovať rozloženie nápisov, dĺžku vytlačenej etikety a podobne. V našom teste sa ukázalo, že v záujme dobrej čitateľnosti pri 24 mm širokej laminovanej páske TZ sú ideálnou voľbou dva riadky textu. Pri užšej páske je to jeden riadok. Pásky sa do zariadenia veľmi jednoducho zakladajú v kazetách, ktorých vloženie do prístroja zvládne každý. Existujú vo viacerých variantoch a líšia sa aj možnosťou farebnej tlače. D600 podporuje päť rozmerov pásky a vytlačenie bežného štítka trvá asi 2-3 sekundy. Odrezanie po vytlačení vykonáva prístroj automaticky. Cena je oproti porovnávaným modelom o čosi vyššia, no v tomto prípade sa nám zdala primeraná.
Hodnotenie: 95 %
rýchla tlač, podpora širokých pások, automatické orezávanie, farebný grafický displej, prepojiteľnosť s PC, prenosný kufrík |
občas neprehľadné menu |
Cena:
85 EUR
Brother PT-D200
Jednoduchší príbuzný vyššieho modelu sa odlišuje menšími rozmermi a menším displejom, ktorý je textový a monochromatický. Výrobca prístroj zaraďuje medzi štítkovacie tlačiarne na domáce použitie, no určite sa nestratí ani v profesionálnej oblasti. Napriek menším rozmerom aj táto tlačiareň disponuje klávesnicou QWERTY. Vďaka menšiemu počtu možností v nastaveniach sa nám tento model zdal jednoduchšie ovládateľný. Príčina je v tom, že funkcie, ktoré pri vyššom modeli treba hľadať v menu, majú v D200 priamo svoje tlačidlo. Tvorba štítkov sa obmedzuje na zabudovaný editor a šablóny, pretože možnosť pripojenia na PC tu nie je. Napriek tomu sú možnosti dobré, a pokiaľ nepatríte medzi náročných používateľov, tento model vás uspokojí. Nájdete tu okrem iného aj rôzne orámovania a špeciálne znaky.
Napájanie je vyriešené podobne ako pri ostatných príslušníkoch tohto modelového radu. Základom je adaptér na 9 V. Pri použití šiestich batérií typu AAA možno prístroj prenášať napríklad aj pomocou kufríka, v ktorom sa dodáva. Podporované sú tri šírky pásky - 6, 9 a 12 mm. Možno preto konštatovať, že tento model sa hodí hlavne na jednoriadkové etikety. O rýchlosť tlače sa obávať netreba, je približne rovnaká ako pri vyššom modeli. Výrobca uvádza konkrétne rýchlosť 2 cm za sekundu. Po vytlačení štítka treba na ukončenie procesu na D200 zatlačiť mechanický orezávač. Štítok z tlačiarne vychádza na ľavej strane, teda rovnako ako pri D600.
Hodnotenie: 80 %
rýchla tlač jednoduché ovládanie pomer cena/úžitok prenosný kufrík |
šírka pásky do 12 mm mechanické orezávanie |
Cena:
47 EUR
Brother PT-H500
Modelový rad H je konštrukčne prispôsobený na prenášanie a použitie v exteriéri. Tieto tlačiarne možno i položiť na stôl, ale tvarovaním sa hodia najviac na držanie v jednej, no ešte lepšie v dvoch rukách. Disponujú klávesnicami QWERTY prispôsobenými tvaru zariadenia.
Súčasťou balenia tejto tlačiarne je aj šnúrka na nosenie na zápästí, ale vzhľadom na hmotnosť zariadenia (asi 1 kg) to asi nebude riešenie na celodenné prenášanie. Displej H500 je relatívne veľký a vidieť na ňom prispôsobenie lepšej čitateľnosti na priamom slnečnom svetle. V porovnaní s modelom D600 je výrazne väčší, takisto podsvietený, ale monochromatický a oproti H300 displej zobrazuje iba dva riadky. Prístroj sa dodáva s lítiovo-iónovým akumulátorom, ktorý je zameniteľný za šesť batérií typu AA. Pokiaľ tlačiareň používate bez prenášania, napájanie možno riešiť aj 12 V adaptérom.
Editácia štítkov je rovnaká ako pri modeloch radu D. Možnosti sa približne zhodujú a rozdiel je hlavne v tom, že H500 má jednoduchšie menu a priamo na klávesnici možno voliť množstvo nastavení a volieb bez nutnosti ich vyhľadávania v menu. Tlačiareň disponuje množstvom dopredu pripravených štítkov a etikiet, ktoré vám ušetria starosti s vytváraním vlastných. Zaujímavá je možnosť zrkadlovej tlače, ktorá sa dá jednoducho zvoliť pri tlači etikety a využiť napríklad na vnútorné nalepenie na sklo. Rýchlosť tlače sa nám v porovnaní s radom D zdala mierne pomalšia, výstupná kvalita je však vysoká. Šírka pásky môže byť v jednom zo siedmich rozmerov do 24 mm. H500 vás nesklame, ani pokiaľ svoje štítky vyrobíte v počítači. Disponuje aj portom micro USB na prepojenie s PC.
Hodnotenie: 90 %
jednoduché ovládanie pomer cena/úžitok nabíjateľná Li-Ion batéria čitateľnosť displeja v exteriéri prepojiteľnosť s PC pásky do 24 mm |
monochromatický dvojriadkový displej |
Cena:
44 EUR
Brother PT-H300
Model H300 je oproti H500 o čosi menší, a to vrátane displeja. Rozdiel však nie je markantný a napriek nižšiemu číslu v označení modelu v tomto prípade ide o mierne drahší kúsok. Budete mať o zopár tlačidiel menej a stratíte tým priamy prístup k niektorým funkciám. Na druhej strane získate totožné funkcie editora štítkov ako pri porovnávanom modeli, kompaktnejšie rozmery, trojriadkový displej a v neposlednom rade sa H300 vďaka nižšej hmotnosti o niečo lepšie nosí na zápästí pomocou priloženej šnúrky.
Rovnako ako H500 dokáže tlačiareň energiu čerpať zo šiestich článkov AA, adaptéra na 12 V alebo vymeniteľného nabíjateľného akumulátora. Menšia nevýhoda H300 je nutnosť manuálneho orezávania štítkov. Ide však o jednoduché zatlačenie mechanizmu orezávača, čo nie je náročný úkon. Za väčšiu nevýhodu pokladáme absenciu portu micro USB, takže štítky budete môcť vytvárať iba z dopredu pripravených šablón alebo vlastnou tvorbou v editore. Tlačiareň podporuje päť možných šírok pásky do 18 mm. V prípade modelového radu H vytlačená etiketa vychádza z hornej časti prístroja a oba modely disponujú automatickým šetrením energie pomocou vypnutia po piatich minútach bez aktivity.
Hodnotenie: 80 %
kompaktné vyhotovenie nízka hmotnosť pomer cena/úžitok nabíjateľná Li-Ion batéria |
mechanické orezávanie absencia portu USB |
Cena:
56 EUR
Produkty na test zapožičal: Brother