Svätý grál zelenej energie. Fotosyntetický solárny článok vyrába palivo z oxidu uhličitého a slnečného žiarenia
Proces známy ako umelá fotosyntéza, teda reprodukovanie schopnosti rastliny využiť slnečné žiarenie na premenu CO2 na palivo, je svätý grál výskumu zelenej energie. Vedci z Illinoiskej univerzity v Chicagu sa k nemu teraz priblížili v laboratórnych podmienkach vytvorením solárneho článku, ktorý mení oxid uhličitý z atmosféry na organické palivo za využitia energie zo slnečného žiarenia.
Vedci pracujú s novými druhmi chemických látok, ako hovoria, kľúčový faktor bol objav nového typu katalyzátora, ktorý môže premeniť atmosférický CO2 na palivo efektívnym a lacným spôsobom.
Tím použil množstvo nanoštruktúrových látok, nazývaných dichalkogenidy prechodných kovov (transition metal dichalcogenides – TMDCs). Spojil ich s nekonvenčnou iónovou kvapalinou ako elektrolytom a vytvoril tak pozoruhodný elektrochemický článok. Reakcie v ňom prebiehajú 1000-krát rýchlejšie ako pri použití drahých kovových katalyzátorov, ako je napr. striebro. Ani nehovoriac o tom, že je 20-krát lacnejší.
Podľa ved ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH