Svetlo namiesto elektriny: Nový druh „zeleného vodíka“
Vodík je sľubné palivo budúcnosti, no jeho výroba zo zemného plynu nie je ekologická. Doposiaľ najlepšou stratégiou na výrobu tzv. zeleného vodíka je štiepenie vody na vodík a kyslík pomocou elektriny, ktorá pochádza z obnoviteľných zdrojov energie, napríklad z fotovoltických článkov. Bolo by však oveľa jednoduchšie, keby sa na rozdelenie vody dalo priamo využiť slnečné svetlo. Práve to umožňujú nové katalyzátory v procese nazývanom fotokatalytické štiepenie vody.
No tento koncept sa zatiaľ priemyselne nepoužíva. Na Technickej univerzite vo Viedni teraz podnikli dôležité kroky v tomto smere. V atómovej mierke vedci zrealizovali novú kombináciu molekulárnych a pevných katalyzátorov, ktoré dokážu túto prácu zvládnuť pri použití relatívne lacných materiálov. Pri štiepení vody svetlom sa atómy kyslíka vo vode musia premeniť na molekuly O2 a zvyšné vodíkové ióny (protóny) sa musia zmeniť na molekuly H2. Teraz sa našli riešenia pre obe úlohy.
Drobné anorganické zhluky pozostávajúce len z m ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH