TP-Link Archer GX90 – špičkový router pre náročných online hráčov
Atraktívny dizajn s ôsmimi masívnymi anténami jednoznačne prezrádza smerovanie na hráčov. Router TP-Link Archer GX90 môže dosiahnuť maximálnu prenosovú rýchlosť až 6 579 Mb/s, takže má označenie AX6600. Router samozrejme využijú nielen hráči, ale aj ľudia, ktorí realizujú prenosy vysokých objemov údajov, napríklad pri streamovaní videa vo vysokom rozlíšení na viac zariadeniach súčasne.
Antény sa pripájajú pomocou konektorov, ktoré zabezpečujú aj mechanické spojenie
Router podporuje tri frekvenčné pásma, takže môže vyhradiť jedno samostatné pásmo s maximálnymi rýchlosťami 4,8 Gb/s na prístup k herným serverom, takže online hráči majú zabezpečené plynulé hranie aj v prípade, že ostatní členovia domácnosti intenzívne využívajú bezdrôtovú sieť, napríklad pri streamovaní filmov na 4K televízory. Herný akcelerátor dokáže detegovať a optimalizovať herné streamy. K 6 600 Mbps sa dopracujeme jednoduchou matematikou – sčítaním prenosových rýchlosti všetkých pásiem, čiže 1 201 Mbps v 5 GHz pásme + 4 804 Mbps v hernom pásme 5 GHz + 574 Mbps v pásme 2,4 GHz.
Osem antén umožňuje využívať technológiu Beamforming, čiže modelovanie lúča. Router podporuje QAM, čiže kvadratúrnu amplitúdovú moduláciu, ortogonálny frekvenčný delený viacnásobný prístup OFDMA aj MU-MIMO (4x4), vďaka čomu dokáže zaistiť pripojenie pre desiatky zariadení súčasne, a to bez vnímateľnej odozvy. Technológia 1024-QAM zaisťuje viac súbežne kódovaných dát, čo zvyšuje rýchlosť pripojenia. K ďalším technológiám, ktoré prispievajú k zvyšovaniu rýchlosti, patrí osem dátových tokov, či 160MHz kanál. Vďaka 1,5GHz štvorjadrovému procesoru všetky tieto funkcie router v pohode zvláda.
Výkonný modul FEM a 4T4R zaisťujú pokrytie Wi-Fi signálom pre veľké byty, prípadne pre celé poschodie rodinného domu, čo som v praxi vyskúšal. Archer GX90 navyše podporuje technológiu OneMesh. V prípade potreby rozšírenia siete je možné do nepokrytého miesta umiestniť do zásuvky OneMesh extender, čím sa vytvorí jednotná sieť s jedným názvom a zaistí tým kompletné pokrytie bez výpadkov. Pripojené koncové zariadenia sa potom môžu prepínať medzi zdrojmi signálu podľa toho, ktorý zdroj práve vysiela najsilnejšie a najefektívnejšie. Pokiaľ doma máte koncové zariadenia, ktoré bezdrôtové pripojenie nepodporujú alebo ho z nejakého dôvodu nechcete používať, potom sa vám určite bude hodiť aj káblové pripojenie s rýchlosťou až 2,5 Gbit/s. Ja som mal pri testovaní takto pripojený NAS server a herný počítač. Ostatné zariadenia vrátane štyroch 4K televízorov, Xboxu, niekoľkých notebookov a smartfónov. K dispozícii sú aj dva USB porty napríklad na pripojenie sieťového disku, prípadne tlačiarne.
Archer GX90 využíva riešenie TP-Link HomeCare, ktoré umožňuje dosiahnuť vysokú úroveň zabezpečenia. K dispozícii je napríklad adaptívny antivírus, ktorý v reálnom čase mapuje a deteguje potenciálne riziká, filtrácia obsahu prostredníctvom rodičovskej kontroly aj QoS (Quality-of-Service) pre priradenie priority konkrétnym zariadeniam. Vysokú úroveň zabezpečenia zaisťuje aj podpora najnovšieho štandardu šifrovania WPA3.
Antény sa pripájajú cez konektory, ktoré zaisťujú zároveň aj mechanické spojenie. Nedajú sa naklápať, takže router na výšku zaberie relatívne dosť miesta a aby mohol beamforming dobre fungovať je potrebné router umiestniť tak aby okolo antén bolo aspoň 20 cm voľného priestoru.
Na prednej strane je tlačidlo WPS a tlačidlá na vypnutie Wi-Fi. Na pravej strane sú dva USB porty, jeden USB 2.0 a druhý USB 3.0. Na zadnej strane sú tri gigabitové LAN porty, gigabitový LAN/WAN port a 2,5GbE LAN/WAN port, resetovacie tlačidlo a vypínač.
Router sa konfiguruje buď cez mobilnú aplikáciu TP-link Tether, ktorá je k dispozícii pre Android aj iOS, alebo cez webové rozhranie. Môžete nastaviť prioritu pre hranie online hier, streamovanie videa alebo sťahovanie veľkých súborov, prípadne nastaviť šírku pásma pre jednotlivé zariadenia, napríklad pre hernú konzolu, alebo PC. Samozrejmosťou je rodičovská kontrola s preddefinovanými profilmi pre deti rôzneho veku, prípadne môžete pre deti nastaviť časové obmedzenia. Taktiež môžete vytvoriť samostatnú sieť pre hostí. Môžete si zobraziť mapu vašej WiFi siete so stavovými a štatistickými informáciami.
Nielen s vybavením bežného používateľa, ale ani redaktora technologického magazínu, ktorý má okrem svojich zariadení vždy aj ďalšie, ktoré testuje sa mi nepodarilo sa ani len priblížiť k limitom prenosovej rýchlosti. Pri testoch som dosiahol prenosovú rýchlosť do 120 Mbps. Zaujímavejšie než konkrétne prenosové rýchlosti, či časy prenosu 30 GB súborov s filmami v 4K rozlíšení, je konštatovanie, že prenosové rýchlosti boli prakticky rovnaké ak bolo zariadenie v tej istej miestnosti ako router, alebo v protiľahlej miestnosti domu za štyrmi stenami, konkrétne 116 Mbps.
Technické parametre: kategória prenosovej rýchlosti: AC6600, štandardy IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11ax b/g/n 2.4 GHz. Rýchlosti: 5 GHz: 4804 Mbps (802.11ax, HE160), 5 GHz: 1201 Mbps (802.11ax), 2.4 GHz: 574 Mbps (802.11ax) Podpora 4x4 MU-MIMO, OFDMA. Rozmery: 212 × 212 × 51.8 mm; Cena 322 eur.
+ vysoká prenosová rýchlosť, dedikované herné pásmo
- nič podstatné
Hodnotenie: 9
Zobrazit Galériu