ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD - objektív Tamron pre DSLR Canon

0

Tamron je jeden z výrobcov, ktorí ponúkajú alternatívne objektívy k zrkadlovkám iných výrobcov, ako je Canon, Nikon, Sony alebo Pentax. Tentoraz sme otestovali teleobjektív určený pre zrkadlovky Canon.  Tento model mieri hlavne do rúk fotografov s nižším rozpočtom. Ide o teleobjektív s rozsahom ohniskových vzdialeností 70 – 200 mm, vybavený optickou sústavou            s 23 prvkami v 17 skupinách. Objektív obsahuje 4 elementy LD (Low Dispersion) a 1 XLD (Extra Low Dispersion), ktoré zaručujú excelentnú korekciu chromatickej aberácie. V Tamrone hovoria, že „objektív je nabitý funkciami, ktoré umožňujú fotiť bez stresu“. Tieto funkcie sú zakódované v krkolomnom názve objektívu – SP čiže Special Performance naznačuje, že ide o rad so špecializovaným výkonom, Di čiže Digital integrated značí, že ide objektív kompatibilný s digitálnymi zrkadlovkami, dizajnovaný aj na použitie s full frame fotoaparátmi. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 1,3 m. Typická hodnota pre túto triedu je okolo 1,5 m. Mechanicky ide o pomerne veľký objektív, ktorému na mohutnosti pridáva aj veľká slnečná clona. Závit na filtre má priemer 77 mm. Na tele nájdete ­dvojicu mohutných prstencov zaostrovania a zoomu. V zadnej časti sa nachádza držiak so závitom na statív, ten sa dá po uvoľnení svorky ľubovoľne natáčať alebo v prípade potreby celkom sňať. Túto možnosť sme ocenili pri testovaní s kamerou Canon C100 MkII, ktorá má v prednej časti predsunutý výstupok so statívovým úchytom.

Skúsenosti z testovania

Vysoko svetelné objektívy s takýmto veľkým rozsahom nikdy nepatria medzi drobčekov. Pokiaľ má objektív prepúšťať dostatok svetla, musia byť šošovky veľké, fyzika sa oklamať nedá. Mohutná slnečná clona ešte zväčšuje rozmery objektívu, treba však priznať, že je veľmi účinná. Statívový držiak je hlavne pre menšie telá skôr nevyhnutnosť aj na vyváženie. Ovládacie prstence zaostrenia a zoomu sú dostatočne široké, pričom ten zoomovací je širší, aby ich bolo možné rozoznať po hmate. Ich chod má dostatočný odpor, ale pracuje sa s nimi príjemne. Oba sú potiahnuté vrúbkovanou gumou. Okrem nich tu nájdete už iba dvojicu posuvných prepínačov na ľavej strane na prepínanie zaostrovania a zapnutie stabilizátora. Objektív má výbornú ostrosť a kresbu. Ani na najdlhšom ohnisku sme nezaznamenali náznaky chromatickej aberácie, súdkovitosť sa drží v lepšom priemere. Vďaka vysokej svetelnosti je vhodný aj na použitie za slabšieho svetla. Zaostrovací motor patrí k pomalším a v tichom prostredí o ňom budete vedieť. Nevýhodou je chýbajúci obmedzovač ostrenia, takže zaostrovanie v niektorých prípadoch prebieha v celom rozsahu. Pri fotení športu sme zaznamenali, že zaostrovanie v niektorých prípadoch nestíhalo sledovať objekt. Napriek tomu sa nám podarilo zhotoviť viacero zaujímavých športových fotografií.

PARAMETRE:

Rozsah ohniskovej vzdialenos: 70 – 200 mm
Svetelnosť: konštantná F1:2,8
Opcká sústava: 23 prvkov v 17 skupinách
Počet lamiel clony: 9 s kruhovým otvorom
Rozsah clony: f2.8 – 32
Priemer filtra: 77 mm
Dĺžka: 188,3 mm (celkovo 196,7 mm)
Priemer: 85,8 mm
Hmotnosť: 1470 g
Cena: 1350 EUR

HODNOTENIE:

Obraz: 100 %
Skreslenie: 90 %
Stabilizácia: 90 %
Zaostrovanie: 80 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 90 %
CELKOVO: 90 %

VERDIKT

Objektív sa nám páčil, z optickej stránky je vynikajúci, má nádherný mäkký bokeh. Trochu horšie je to s rýchlosťou ostrenia a hlučnosťou motora. Nie je to však nič tragické. Hodí sa na fotografovanie prírody aj rôznych kultúrnych či športových udalostí, tu však skôr na pokojnejšie športy, preteky Formuly 1 nie sú jeho doména. Každopádne ide o veľmi zaujímavú alternatívu k objektívom Canonu, Nikonu či Sony.

René Hubinský

Všetky autorove články
Tamron objektív

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať