S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Technics Ottava SC-C70: Malý s veľkým zvukom

0

Značku Technics si stredná generácia pamätá ako synonymum kvalitného zvuku. Po niekoľkých rokoch odmlky Technics prichádza znovuzrodený a nastupuje na novú vlnu kompaktných domácich systémov. Testovaná novinka je toho dobrým príkladom.

Hardvér a vlastnosti

Keď mi Ottava SC-C70 pristála doma, prekvapila ma hmotnosť balíka a po vybalení som začal pátrať po tom, či mi k nej niečo nechýba. Napohľad to vyzeralo ako jeden z blokov audiosústavy, po krátkom preskúmaní mi však bolo jasné, že je to všetko. Áno, kompaktná audiosústava je dnes naozaj kompaktná. Minimalistický dizajn s výrazným rebrovaním vpredu a malým bielym matricovým displejom v strede. Vrchnej strane tvorenej hliníkovou doskou dominuje kruhový kryt CD mechaniky, vľavo tlačidlo zapnutia a na pravej strane rad ovládacích dotykových tlačidiel. Na zadnej strane by ste asi čakali množstvo terminálov, no sklamem vás. Okrem napájacieho vstupu (zdroj je vstavaný) tu nájdete iba port eternetu, USB, optický S/PDIF a vstup pre antény FM/DAB. Po bokoch sú umiestnené výduchy dvojice basreflexov. Niekomu by takýto dizajn mohol prekážať, je však pravda, že som si naň veľmi rýchlo zvykol a ocenil som, že napriek svojim kvalitám systém nezaberie veľa priestoru.  Hoci na prvý pohľad systém vyzerá nenápadne, prichádza s viacerými technológiami prevzatými z highendových zariadení výrobcu.

Patrí k nim aj JENO Engine (eliminácia jittera a optimalizácia šumu). Je súčasťou Technics Reference System a zahŕňa kompletnú digitálnu konfiguráciu zosilňovačov s cieľom poskytnúť všetky zvukové dáta obsiahnuté v skladbách s vysokým rozlíšením bez straty. Trojica jednotiek JENO má na starosti presné rozdelenie signálového spektra medzi jednotlivé reproduktory na ich optimálne využitie. Ďalšia zaujímavosť je adaptívna technológia ovládania reproduktorov LAPC. Tá na základe zmeraných vlastností jednotlivých reproduktorov optimalizuje frekvenčné charakteristiky, amplitúdu a fázu signálu tak, aby bola dosiahnutá optimálna reprodukcia. Vo výbave je aj technológia Space Tune, ktorá umožňuje nastaviť umiestnenie zariadenia (na výber sú možnosti voľný priestor, pri stene alebo v rohu)  a optimalizovať tak reprodukciu hlavne v basovej zložke. O reprodukciu sa stará dovedna päť meničov. Subwoofer s priemerom 12 cm smeruje dole, dvojica stredových 8 cm a dvojica výškových 2 cm uzavretých meničov smerujú dopredu. Ich napájanie zabezpečuje trojica zosilňovačov 30 + 30 W pre predné a 40 W pre sub­woofer. Vzhľadom na umiestnenie subwoofera treba systém položiť na pevnú podložku, aby nedochádzalo k nežiaducim vibráciám. Výškové meniče majú pred sebou takzvanú akustickú šošovku, ktorá zabezpečuje presný prednes a rozširuje smerovosť vyžarovaného zvuku.

Ottawa v praxi

Systém má bohaté možnosti konektivity od eternetu cez Wi-Fi až po bluetooth. Vďaka tomu podporuje príjem internetových rádií, rôznych internetových služieb ako Spotify, vTuner či Tidal a, samozrejme, umožňuje aj prehrávanie zo sieťových úložísk prostredníctvom DLNA. Prehrávanie možno ovládať priamo ovládačom, keď navigáciu zabezpečuje jednoriadkový biely displej na prednej strane. Nie je to veľmi prehľadné, ale použiteľné. Poslúži však aj aplikácia pre smartfón, pomocou ktorej je ovládanie prehľadnejšie. No trochu nelogicky aplikácia nevidí tunery, takže možno ovládať iba prehrávanie, a nie FM/DAB. Pri prehrávaní z USB ma najviac zaskočilo, že prístroj nepodporuje iný súborový systém ako obstarožný FAT 32. Ak váš USB disk používate aj na videá, musíte ho mať naformátovaný na NTFS alebo exFAT, ktoré však Ottawa nepodporuje. Prehrávanie je k dispozícii pre väčšinu používaných súborov vrátane FLAC či DSD. Tunery FM a DAB majú veľmi dobrú citlivosť a zabezpečujú kvalitný príjem. Trochu rozpakov vyvoláva vo mne CD mechanika. Pri prvom kontakte so systémom som asi 10 minút hľadal tlačidlo alebo ovládač na otvorenie jej krytu. Keď mi došli všetky možnosti, zatlačil som na dvierka a tie sa pohli – mechanicky. Tým ma Technics naozaj dostal. Očakával som, samozrejme, motorické ovládanie dvierok, to sa však nekoná. Jednoducho ich odtlačíte na stranu. Toto riešenie by neprekážalo, no má to jeden háčik. Medzi krytom a telom prístroja je aj v uzavretom stave úzka štrbina, ktorou môže do mechaniky prenikať prach, čo naozaj nepovažujem za dobré riešenie.

Najsilnejšia stránka systému je kvalita zvuku. Je až neuveriteľné, čo táto škatuľka dokáže. Zvuk je čistý a mohutný, s objemnými basmi a čistými výškami. Vokály znejú zrozumiteľne a výrazne. Systém je výborne vyladený a skreslenie nehrozí ani pri najvyššej hlasitosti. Bežnú miestnosť dokáže hravo ozvučiť s pomerne veľkou rezervou.

Samozrejme, cena zodpovedá kvalite a funkciám a nemožno sa čudovať, že je vyššia. No ak hľadáte dobre hrajúci systém a nechcete mať „zakáblovanú“ celú miestnosť, môže byť pre vás Ottawa dobrá voľba.

Parametre:

• Výkon: 30 + 30 + 40 W, reproduktory : 1× subwoofer 12 cm, 2× stredové 8 cm, 2× výškové 2 cm, pripojenie: Wi-Fi 802.11 b/g/n, 2,4 GHz, eternet 10/100 Mb/s, bluetooth (AAC, SBC), tuner FM, AM, BAB, DAB+, podpora Tidal, vTuner, Spotify, prehrávanie cez AirPlay, DLNA, USB, hmotnosť: 7,8 kg, rozmery (š × d × h): 450 × 143 × 280 mm, spotreba 45 W
• Cena: 919 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný zvuk, vybavenie, možnosti pripojenia
- Nedotiahnuté ovládanie cez aplikáciu

HODNOTENIE:

Kvalita zvuku:
Výbava:
Ovládanie:
Vyhotovenie:
Celkovo: 95 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Technics Ottava

Pridať komentár