S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Tenký monitor s Miracastom

Archív NXT
0

Výrobcovia monitorov, ktoré sú určené prevažne do domácností, sa v poslednom čase snažia poskytovať pridanú hodnotu. Už sa nezameriavajú iba na kvalitu obrazu, ale premýšľajú, aké extra funkcie do zariadenia zabudovať. Výsledkom sú napr. dotykové monitory alebo obrazovky, ktoré majú integrovaný operačný systém Android. O oboch typoch modelov sme písali v posledných mesiacoch. V tomto čísle prinášame pohľad na ďalší zaujímavý prístroj. Philips 239C4QHWAB/00 je tenký monitor so zabudovanou podporou technológie Miracast.


Do monitora môžete pomocou Miracastu bezdrôtovo prehrávať obsah z mobilných zariadení

Miracast je technológia, ktorá umožňuje bezdrôtovo posielať obraz z telefónu alebo tabletu na veľkú obrazovku. Aby komunikácia fungovala, je potrebné, aby Miracast podporoval aj vysielač, aj prijímač. Preto sa v poslednom období objavuje čoraz viac inteligentných televízorov, ktoré túto funkciu podporujú. Vysielačom sú zariadenia s operačným systémom Android a Windows. iOS túto technológiu nepodporuje. Dodajme, že Miracast je integrovaný v Androide vo verzii 4.2+, ale nie každé zariadenie ho automaticky podporuje. S absenciou bezdrôtovej obrazovky sme sa stretli najčastejšie v prípade najlacnejších tabletov a tento parameter vždy uvádzame v tabuľke v tabletových novinkách. V prípade zariadení s Windows je Miracast zabudovaný od verzie 8.1 a ešte sme sa nestretli s tabletom alebo notebookom, ktorý by túto funkciu nemal. Z pohľadu prijímačov dodajme, že na trhu sa nachádzajú kľúče HDMI, ktoré o podporu Miracastu rozšíria akúkoľvek obrazovku s portom HDMI.

Prínosom Miracastu je najmä možnosť zrkadliť obraz - to, čo vidíte na obrazovke zariadenia, sa zobrazí aj na veľkej obrazovke. Praktické využitie technológie dáva zmysel najmä v prípade televízorov, ale v určitých prípadoch ju využijete aj v kombinácii s monitorom a práve v tomto smere chce Philips 239C4QHWAB/00 zaujať. Dodajme však, že komunikácia cez Miracast nie je vždy ideálna. Na základe dlhodobého testovania rôznych produktov konštatujeme, že problematické je často samo prepojenie zariadenia a obrazovky. Aj pri testovaní monitora Philips 239C4QHWAB/00 sme sa cez Miracast pripojili až na druhý či tretí pokus. Nejde však o nič nezvyčajné.

dizajn.jpg

Dizajn monitora zaujme stojanom, kde sú umiestnené porty aj ovládacie prvky

Philips 239C4QHWAB/00 je okrem spomenutého Miracastu zaujímavý najmä svojím dizajnom. Obrazovka je pri pohľade zboku príjemne tenká. Je to dané tým, že všetky konektory a ovládacie prvky sú zabudované v stojane. Ten je preto hrubší, ako je zvykom. Umiestnenie konektorov na stojan však má aj praktickú výhodu - prepájanie káblov je pohodlnejšie. Nemusíte sa zospodu dívať na chrbát monitora. Jednoducho pootočíte stojan a pripojíte kábel. Na stojane nájdete vstupy HDMI a VGA, 3,5 mm jack na slúchadlá a napájací port. Vstup DVI chýba, čo môže niekomu prekážať. Dodajme, že konektor HDMI podporuje aj štandard MHL. Vďaka nemu možno káblom pripojiť mobilné zariadenie. MHL okrem prenosu obrazu zabezpečuje aj nabíjanie zariadenia. Na stojane sa nachádzajú aj všetky ovládacie prvky - tlačidlá na zapnutie/vypnutie zariadenia, zmenu zdroja, na vstup do nastavení atď.

Dvadsaťtripalcová obrazovka má full HD rozlíšenie a panel IPS. Kvalita obrazu je na dobrej úrovni, ale získanie ideálneho obrazu si vyžiada zmenu niekoľkých nastavení. Philips na uľahčenie nastavenia vhodnej teploty farieb, kontrastu a jasu zabudoval niekoľko prednastavených profilov, ktoré prispôsobia obraz aktuálnej aktivite - Kancelária, Obrázky, Zábava atď. Rozdiely medzi týmito profilmi sú naozaj viditeľné. V prípade potreby si však môžete prispôsobiť parametre aj manuálne. Zaujímavá funkcia je SmartTxt, ktorá zvýši ostrosť textu. Jej prvé použitie bolo trochu nezvyčajné. Dodajme, že monitor má latenciu 5 ms, kontrast 1 000 : 1 a dynamický kontrast 20M : 1. Nameraná spotreba bola 19 ÷ 20 W, a hoci má monitor zabudované stereofónne reproduktory, odporúčame použiť slúchadlá alebo externé reproduktory. Kvalita reprodukovaného zvuku je, ako sme pri monitoroch zvyknutí, slabá.

Philips 239C4QHWAB/00 v teste - ako testujeme monitory

Pri teste monitorov - či už samostatných, alebo zabudovaných v notebookoch - používame viacero techník a pomôcok. Základom je kalibračná sonda X-Rite i1 Display Pro. Tá umožňuje kalibráciu LCD monitorov, ale aj obrazoviek s LED podsvietením. Sonda je určená pre profesionálov, ktorí pracujú s fotografiami alebo videom a vyžadujú perfektné nastavenie farieb. Jej súčasťou je aj softvér i1Profiler, ktorý v spolupráci so sondou kalibruje monitor.

x-rite.jpg

Pomocou sondy X-Rite i1 Display Pro najskôr monitor kalibrujeme a potom meriame hodnoty

V rámci kalibrácie si nastavíme biely bod vybraného modelu (používame model D65), žiadaný jas (používame 120 cd/m2, ktorý je odporúčaný na bežné používanie) a necháme pracovať sondu. Ak treba, prispôsobíme nastavenie jasu a počkáme niekoľko minút, kým sa na displeji vystrieda súbor farieb. Následne sonda skontroluje osvetlenie okolia a vytvorí farebný profil ICC, ktorý opisuje, ako sa na monitore vykresľujú farby. Cieľom kalibrácie je dosiahnuť, aby sa farby zobrazovali čo najvernejšie, resp. čo najbližšie k zvolenému modelu. Keďže každý monitor zobrazuje farby trochu inak, grafické programy prispôsobujú zobrazenie obrázka konkrétnemu profilu.

i1Profiler je výborná pomôcka na dosiahnutie teoreticky ideálneho obrazu. Z hľadiska získania nejakých výsledkov, ktoré by sme mohli použiť v recenzii, však tento softvér sám osebe nepostačuje. Preto používame ďalší program SpectraCal CalMAN ColorChecker, ktorý porovnáva ideálne parametre farieb podľa zadaných nastavení - biely bod D65, Gamma ITU BT.1886 a farebný priestor sRGB.

ColorChecker.JPG

Rozhranie programu ColorChecker, v ktorom porovnávame ideálne zobrazenie farieb s nameranými hodnotami

ColorChecker porovnáva to, ako by mali farby ideálne vyzerať, a to, ako ich monitor skutočne zobrazuje. Aj v tomto kroku používame sondu X-Rite i1 Display Pro. Nie však na kalibráciu, ale iba na meranie. Jeho výsledkom je zobrazenie farebného priestoru CIE 1931 so stovkou farieb s optimálnymi a nameranými parametrami. Každá farba je definovaná hodnotami troch základných farieb - červenej, zelenej a modrej (RGB). Rozdiely sú definované odchýlkou DeltaE 2000, ktorá je vypočítaná z hodnôt RGB pre každú nameranú hodnotu v porovnaní s optimálnou. Vo všeobecnosti platí, že odchýlka do 2,0 je akceptovateľná aj na profesionálne účely a pri odchýlke nad 3,0 by si malo rozdiel všimnúť aj ľudské oko. Pri teste monitora Philips 239C4QHWAB/00 sme si všimli najmä odchýlku v zobrazovaní červenej farby a jej odtieňov. Výslednú priemernú odchýlku 3,73 bolo možné dodatočným nastavením ešte znížiť. Dodajme, že hoci môže mať monitor odchýlky v porovnaní s optimálnym farebným priestorom, pri hraní hier alebo sledovaní videa to nemusí až tak prekážať. Na presné zobrazenie farieb si potrpia najmä dizajnéri alebo experti, ktorí upravujú fotografie a obrázky.

Monitory testujeme aj pomocou ľudského oka. Používame pri tom súpravu modelových obrázkov, ktoré sú zamerané na to, ako dobre monitor vykresľuje bielu a čiernu farbu, kontrast a farby všeobecne.

biela.jpg

Zobrazenie bielej posudzujeme aj podľa tejto pomôcky. Na kvalitných displejoch by ste mali rozoznať rozdiel medzi bielou a sivou farbou na všetkých obrázkoch. Posledné dva štvorce (253 a 254) však robia väčšine monitorov problém.

cierna.jpg

Čiernu farbu testujeme porovnávaním čierneho pozadia a tmavosivých štvorcov. Rozdiel by mal byť viditeľný v prípade všetkých štvorcov, problém často robia štvorce č. 1 a 2.

farby.jpg

Farby a kontrast hodnotíme ľudským okom na tomto obrázku. Farby by mali byť dobre viditeľné od čísla 3 až do čísla 12. Na dobrom monitore by nemali byť viditeľné žiadne pásiky v ľavej polovici.

gradient.jpg

Farebný prechod medzi svetlými a tmavými farbami - na dobrom monitore by sa nemali objaviť žiadne pásiky alebo čiary

Verdikt PC REVUE

Philips 239C4QHWAB/00 je šikovný domáci monitor, ktorého pridanou hodnotou je podpora technológie Miracast a zaujímavý dizajn. Všetky ovládacie prvky a porty sú umiestnené na stojane, vďaka čomu je monitor výrazne tenší. Zariadenie obstálo v teste štandardne, s priemernou odchýlkou 3,73. Problematická je najmä červená farba. Monitor však chválime za množstvo režimov, a ak ho nepotrebujete na profesionálnu prácu, bez problémov vám postačí. Farby totiž zobrazuje pekne, bez ohľadu nad už spomenutú drobnú odchýlku pri červenej. Pri testovaní pomocou modelových obrázkov sme nezaznamenali žiadne výraznejšie nedostatky. V rámci svojej cenovej kategórie dosiahol monitor štandardné výsledky - rozdiely medzi bielou, resp. čiernou a sivou bolo problematické rozoznať iba v hraničných prípadoch.

Cena: 210 EUR

Zapožičal: Philips

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať