S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Toto biopalivo môže napokon nahradiť uhlie

Technológie
3

V Joensuu, meste vo východnom Fínsku, sa dokončuje najväčšia továreň na torifikáciu biomasy na kontinente. Torifikácia je tepelný proces, ktorý degraduje organický materiál na obnoviteľný zdroj energie. Keď bude továreň o niekoľko mesiacov uvedená do prevádzky, bude schopná produkovať ročne 60 000 ton nového biopaliva známeho ako brikety NextFuel. Ide o palivo, ktoré má potenciál zmeniť celé priemyselné odvetvia.

Napríklad v Brazílii biopalivá vo forme etanolu tvoria už 25 % všetkých dopravných palív a rozširovanie ich používania bude hrať kľúčovú úlohu v deklarovaných cieľoch krajiny znížiť emisie uhlíka o 67 % v priebehu roka. Je nádej, že skvapalnené biopalivá budú aj naďalej vytláčať ropu. Pozornosť si však získava aj torifikácia, proces na získavanie biopalív, kde sa premieňa pevná biomasa na látku podobnú uhliu.

V minulom roku dosiahla celosvetová spotreba uhlia rekordných 8,7 miliardy ton a nájdenie životaschopných alternatív by znamenalo významný krok v úsilí o dosiahnutie čistej nuly. Najväčšou výhodou torifikácie je to, že produkuje palivo, ktoré možno použiť v podobnej infraštruktúre ako uhlie, pričom sa aj ľahko prepravuje a skladuje. Doteraz bolo použitie torifikácie pomerne obmedzené, najmä preto, že väčšina projektov sa spoliehala na drevné pelety ako dominantný zdroj biomasy.

Hoci v mnohých krajinách nemožno získať obrovské objemy odpadového dreva potrebného na nahradenie uhlia, väčšina klimatológov a environmentalistov je výrazne proti spaľovaniu dreva na energetické účely. Okrem toho, že drevo je energeticky menej účinné ako uhlie, pokiaľ ide o výkon, v skutočnosti vypúšťa o 18 % viac CO2 na každú kWh vyrobenej energie.

V roku 2016 však spoločnosť NextFuel, ktorá bola založená ako škandinávsko-rakúske konzorcium, vyvinula riešenie, o ktorom verí, že konečne urobí výrobu biopalív založenú na torifikácii komerčne životaschopnou. Jej metóda dokáže vytvárať brikety paliva s použitím akéhokoľvek typu suroviny – od listov cukrovej trstiny až po sloniu trávu. Továreň v Joensuu čoskoro umožní spoločnosti NextFuel po prvýkrát demonštrovať svoje schopnosti vo veľkom rozsahu.

Biopalivo, ktorá má nahradiť uhlie, musí byť energeticky veľmi blízko. Kým čierne uhlie poskytuje okolo 24 – 31 gigajoulov na tonu, drevené pelety okolo 15 – 17 gigajoulov na tonu, nové palivo je medzi 22 – 28 gigajoulami na tonu. Slonia tráva (Miscanthus giganteus) sa už dlhšie skúma ako potenciálna surovina pre tuhé biopalivá. Je schopná dorásť do výšky štyroch metrov za jedinú sezónu a dokáže poskytnúť výnosy, ktoré sú oveľa efektívnejšie ako pri dreve.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Audun Sommerli Time, spoluzakladateľ spoločnosti, verí, že brikety NextFuel môžu cenovo konkurovať uhliu. Navyše pestovanie slonej trávy na plantážach ponúka ďalšie výhody v podobe sekvestrácie uhlíka. Jedna štúdia predpovedala, že nahradenie ornej pôdy plantážami slonej trávy by mohlo každoročne sekvestrovať dve až tri metrické tony uhlíka na hektár v podzemných koreňoch rastlín.

Okrem toho vyrobené brikety NextFuel možno použiť v existujúcich zariadeniach, ktoré boli navrhnuté pre uhlie, čím sa odstráni potreba investovať do novej infraštruktúry. Hoci továreň v Joensuu predstavuje dôležitý krok, NextFuel má ešte ambicióznejšie plány. Chce postaviť pre klienta vo východnej Afrike továrne poháňané sloňou trávou a odpadovými surovinami, ktoré sú schopné vyprodukovať až 1,5 milióna ton brikiet NextFuel ročne.

Spoločnosť takisto skúma potenciálne priemyselné partnerstvá, ktoré by umožnili previesť brikety NextFuel do tekutej formy prostredníctvom chemickej reakcie známej ako Fischerov-Tropschov proces, čo by ich umožnilo použiť ako udržateľné letecké palivo.

Zdroj: forbes.com.

Zdroj Foto: NextFuel

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Sekvestrogenko reakcia na: Toto biopalivo môže napokon nahradiť uhlie

3.12.2024 15:12
Spalovat,zamyslime sa. 32krat desat nadeviatujoulov na tonu,ktora ma asi pol metra kubickeho. Uran by mal mozno 50litrov objemu o hmotnosti tony. Prvok 167 asi liter. Ak by by sme ho nalákali na vnady prvkyňe s Mendel. čislom 189 a zacal by sa pre to urychleňe ale kontrolovaňe rozpadavať smerom ku tejto vábnicke,pri spravnom pomere hmôt a specifickom prostredi medzi týmito milencami spaľovanými láskou casticovou ,by vznikol v trase lasky v zavislosti od pridanej látky do tohto medzipriestoru,material so zapornym spinom. A vedci by sa zasa mohli storocia hrat s pripadnym vyuzitim tohto javu...
Reagovať

RE: Sekvestrogenko reakcia na: Sekvestrogenko

6.12.2024 13:12
Kovový Urán má hustotu 19g/ml., prezraď ako by si pri ňom dosiahol 50l/tona. Zas ti ustrekli nejaké nuly pri hraní sa na číselká.
Reagovať

Perfiš reakcia na: Toto biopalivo môže napokon nahradiť uhlie

30.11.2024 18:11
Redakčné AI konečne objavilo drevené uhlie používané už od staroveku.

Mohli by sme dostať viacej článkov z archeológie, kde sa technológie známe tisícročia opisujú ako horúca novinka o ktorej ľudia nevedia?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať