CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

TrackR: Zázračný lokalizátor alebo podvod?

0

Internet a sociálne siete majú dnes veľký vplyv a veľa používateľov sa dá zlákať často až zázračnými vlastnosťami niektorých startupových zariadení. Jedným z takých, ktorých reklama valcuje sociálne siete, je lokalizátor TrackR. Boli sme zvedaví, nakoľko toto zariadenie bude plniť to, čo sľubuje reklama. Ale pekne po poriadku. TrackR je lokalizačný prívesok, ktorý má slúžiť na jednoduchú lokalizáciu pomocou mobilu. Podľa videoreklamy môžete prívesok pripevniť k bicyklu, kľúčom, umiestniť do auta, batožiny či na vášho domáceho miláčika a v prípade, že sa niektorá zo spomínaných vecí stratí alebo ju ukradnú, zobrazí sa na displeji vášho mobilu jej poloha. Prívesok môžete prezvoniť alebo môžete z neho spustiť vyzváňanie na vašom mobile. Podľa reklamy môžete napríklad ukradnutý bicykel nájsť priamo u jeho zlodeja alebo sledovať pohyb vašej batožiny pri ceste lietadlom.

Vzhľadom na to, že prívesok komunikuje iba cez bluetooth, nemá vstavanú dátovú kartu, boli sme zvedaví, akým spôsobom zariadenie pracuje a nakoľko je reklama dôveryhodná. Na stránkach výrobcu sa totiž dozviete všeličo, ale o princípe fungovania iba povrchne. Zariadenie sme preto objednali, súprava 3 kusov nás vyšla na 53 eur a k tejto sume sme zaplatili ešte takmer 15 eur za clo a manipulačné poplatky. Zariadenie spolupracuje s aplikáciou TrackR, ktorá je dostupná pre Android aj iOS. Pri prvom použití si vytvoríte používateľské konto. Potom cez menu môžete pridať svoje prívesky. To sa deje jednoduchým spárovaním cez bluetooth tak, že podržíte tlačidlo na prívesku až do zaznenia signálu. Jednotlivé prívesky si môžete pomenovať, v aplikácii máte potom prehľad o tom, kde sa ktorý nachádza. V aplikácii si môžete takisto nastaviť alarm, pokiaľ sa dostanete mimo dosahu, prípadne si môžete nastaviť, že ak sa nachádzate v dosahu konkrétnej siete Wi-Fi, nebude alarm fungovať.

Pri našom testovaní sme, žiaľ, zistili, že tak ako sme zo začiatku predpokladali, žiadne zázraky sa nekonajú. Zariadenie funguje ako každý iný bluetoothový lokalizátor. To znamená, že pokiaľ ste v dosahu bluetooth vášho mobilu, môžete prívesok prezvoniť, prípadne naopak, z prívesku prezvoniť mobil. Ak sa od zariadenia vzdialite, to znamená zabudnete si kľúče doma alebo vám niekde vypadnú, po otvorení aplikácie na mape presne vidíte, kde a kedy ste naposledy boli v ich dosahu. Takže na takýto účel je aplikácia dobrá a funguje. Ak sme mali nastavený alarm na vzdialenie sa od zariadenia, stávalo sa nám, že sa občas spúšťal, aj keď sme boli so zariadením v jednej miestnosti, takže sme ho nakoniec vypli. Vo videu však výrobca ukazuje konkrétny prípad ukradnutého bicykla, to znamená, že váš bicykel s nainštalovaným príveskom je fyzicky premiestnený na iné miesto na opačnom konci mesta či v inom meste. Mladík vo videu sa naviguje podľa aplikácie na miesto, kde sa bicykel nachádza. Výrobca na svojej stránke uvádza, že prívesok využíva crowd GPS, respektíve crowdsourcing, takže by sa mal vedieť anonymne prihlásiť k akémukoľvek mobilu s nainštalovanou aplikáciou v okolí a prostredníctvom neho odoslať na server informácie o svojej polohe. Keďže nepredpokladáme, že by sa v našom okolí pohybovali stovky ľudí s touto aplikáciou, nainštalovali sme ju na kolegov mobil a ten si prívesok vzal so sebou. Napriek tomu, že mal aplikáciu nainštalovanú aj s aktívnym kontom, jediné, čo sme mohli v aplikácii zistiť, bola posledná poloha a čas, keď bol prívesok v dosahu nášho mobilu. Takže táto funkčnosť sa nám nepotvrdila. Jediné, čo TrackR dokáže, je to, že si zapamätá posledné miesto a čas, keď bol prívesok v dosahu bluetooth vášho mobilu. To je síce tiež užitočné, problém však je v tom, že videoreklama sľubuje podstatne sofistikovanejšiu funkciu. Záver z nášho testovania je teda taký, že zariadenie nespĺňa to, čo sľubuje. Ťažko povedať, či ide iba o nedotiahnutie softvéru alebo rovno o podvod, výsledky testu však hovoria jasnou rečou.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
TrackR lokalizátor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať