S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Truune 80 – dizajnový skvost s vynikajúcim zvukom slovenskej výroby

0

Stĺpové reproduktorové sústavy Truune 80 od slovenskej firmy Truune vďaka dizajnu a prémiovým prírodným materiálom zapadnú do akéhokoľvek moderného interiéru. Kvalitou zvuku aj dielenským spracovaním sú tieto aktívne reproduktorové sústavy s výkonom 2 x 250 W  určené pre najnáročnejších poslucháčov.

Skrine sú vyrobené z orechového dreva, pričom predná a zadná časť je potiahnutá kožou. Okrúhle kryty predných akustických meničov s priezvučnou tkaninou sú prichytené magneticky. Na stránke výrobcu sú v ponuke kryty v rôznych farebných variáciách. Spolu s krytmi sa dodáva aj špeciálny nástroj s magnetmi na ich výmenu. Membrány bočných akustických meničov zakryté nie sú. Ak máte malé deti, alebo domácich miláčikov, môžete si na ne dokúpiť kryty z pevného oceľového drôtu. Reproduktorové sústavy sa umiestňujú tak, aby tieto meniče boli oproti sebe. Konštruktéri sa postarali aj o odhmotnenie, reproduktorov= sústavy majú elegantné podstavy s hrotmi. Ak máte makkú podlahu, napríklad drevenú, v balení sú aj misky pod hroty.

V každej reprosústave je doska elektroniky so zdrojom a výkonovým stupňom. Ľavá reprosústava má na hornej strane sklenený dotykový ovládací panel a konektory pre analógový aj optický digitálny vstup signálu. Sústavy sú medzi sebou prepojené signálovým káblom s konektormi RJ-45 (ethernet).   

Reproduktorové sústavy sú osadené 1" výškovými akustickými meničmi s hodvábnou mäkkou kopulou, dvomi 5" stredobasovými meničmi s membránou z prírodných vlákien a 10" basovým meničom s tvrdým papierovým kužeľom. Dole je obdĺžnikový basreflexový otvor, ktorý smeruje dopredu. Výrobca deklaruje frekvenčný rozsah 27 Hz – 20 kHz v tolerančnom pásme -3dB, výkon 2 x 250 W a THD skreslenie 0.0015 / 1W. Z technického hľadiska sa jedná o aktívne reproduktorové sústavy využívajúce koncové zosilňovače v triede D, čiže ľudovo povedané „digitálne zosilňovač“. Napájací zdroj je spínaný a pracuje na frekvencii 384 kHz, čo je dvojnásobok vzorkovacej frekvencie 192 kHz používanej v digitálnych záznamoch najvyššej kvality. Mimochodom zosilňovače pracujúce v triede D nájdete aj v najvyšších cenových kategóriách, takže ani najnáročnejší audiofil proti nim nemôže mať žiadne námietky. Samozrejme len v prípade ak nielen zosilňovač, ale celá signálová cesta využíva kvalitné súčiastky. V prípade Truune 80 je to  prevodník vzorkovacej frekvencie (Sample Rate Converter) Texas Instruments SRC4382 určený pre profesionálne audiosystémy, ktorého úlohou je konvertovať digitálny signál s prípadnou nižšou vzorkovacou frekvenciou na frekvenciu 96, respektíve 192 kHz využívanú naprieč celou digitálnou signálovou cestou. Spracovanie signálu, vrátane 10 pásmového ekvalizéra, či prispôsobenie signálu použitým reproduktorom a výhybkám má na starosti 56 bitový signálový procesor ADAU1701. Digitálne dáta sa napokon prevedú na analógový signál pomocou digitálne analógového prevodníka Wolfson  WM8742. V analógovej ceste signálu sú použité nízkošumové operačné zosilňovače NJM2068  Ako koncový stupeň sa využíva modul digitálneho zosilňovača Hypex n-Core, pravdepodobne typ NC500MP s výkonom 250 W, s integrovaným spínaným sieťovým zdrojom s vysokou účinnosťou, ktorý je navrhnutý pre štúdiové monitorovacie reprosústavy a zostavy pre náročných audiofilov.  Zosilňovač má priamkovú frekvenčnú odozvu bez ohľadu na impedanciu záťaže, pričom skreslenie THD je frekvenčne nezávislé a pri impedancii 8 Ohmov je len 0,0015 %. Na doskách elektroniky sú aj ventilátory, tie sú takmer nehlučné a zapínajú sa len pri vysokom výkone a teda aj hlasitosti, takže nemáte šancu ich počuť.. 

Vo výhybkách sú použité veľmi kvalitné vzduchové cievky a kondenzátory od audiofilmi uznávanej dánskej Jantzen Audio. Na eliminovanie nežiadúcich mechanických rezonancií, ktoré vznikajú v každom akustickom systéme je použitý systém mechanického tlmenia rezonancie skrine s vnútornými výstuhami a pružnými spojmi medzi niektorými dielami.

Aktívne reprosústavy Truune 80 nahradia aj sieťový prehrávač. Ak budete počúvať predovšetkým digitálnu hudbu v najvyššej kvalite, či už zo streamovacích služieb typu Tidal, alebo hudbu uloženú na lokálnom NAS serveri, žiadne ďalšie audio komponenty už nepotrebujete.

K dispozícii máte dva optické a jeden metalický digitálny vstup a taktiež aj dvojicu RCA (Cinch) konektorov pre analógové stereo. Vstupy TosLink pre optický kábel sú ideálne na prepojenie s televízorom, prípadne CD prehrávačom. V menu televízora však musíte nastaviť výstup PCM stereo, pretože Truune 80 nemá dekodéry pre viackanálový priestorový zvuk.

Prvým krokom je pripojenie k domácej WiFi sieti. Z aplikačných obchodov pre mobilné platformy (Apple App Store, Google Play...) si stiahnete bezplatnú aplikáciu Legacy Player a jednoduchým postupom popísaným v manuáli ju spárujete s Truune 80. Následne máte prístup k hudbe uloženej na zariadeniach pripojených k domácej sieti podporujúcich DLNA. Hlasitosť, či prepínanie vstupov môžete ovládať na dotykovom ovládacom paneli pravej reprosústavy s malým displejom a decentne podsvietenými dotykovými tlačidlami. V balení je aj jednoduché diaľkové ovládanie. Na dotykovom paneli si môžete nastaviť rôzne parametre vrátane 10 pásmového ekvalizéra. Postup nastavovania je intuitívny, ja som ho len vyskúšal a vrátil sa k implicitnému nastaveniu, ktoré mi v mojej obývačke úplne vyhovovalo.

Frekvenčnú charakteristiku som nemeral, pretože do značnej miery by bola ovplyvnená akustikou miestnosti a do provizórnej komory z akustických panelov, ktorú používam na zvukové merania menších zariadení by sa mi tieto stlpové reproduktorové sústavy nezmestili. Frekvenčná odozva koncového stupňa podľa merania výrobcu v pásme 20 Hz - 10 kHz je úplne rovná čiara, od 10 kHz začína nepatrný pokles, na 20 kHz je pokles len -0,5 dB a na frekvencii 50 kHz len -3 dB.   

Zameral som sa hlavne na posluchové testy, v obývačke, ktorú som z hľadiska akustiky pred časom trochu doladil, takže som testoval v dôverne známom prostredí. Vzhľadom k technickým parametrom a v neposlednom rade aj k cene som mal ohľadne kvality zvuku veľmi vysoké očakávania.

Reproduktorové sústavy som testoval prevažne s HiRes nahrávkami zo streamovacej služby Tidal a tiež nahrávkami uloženými na NAS Serveri Synology DS920+. Počúval som vážnu hudbu, muzikály, džez aj albumy legendárnych rockových skupín. Väčšinu skladieb som mal ako sa hovorí „napočúvané“, napríklad albumy Diany Krall, Rebeccy Pidggeon, Petra Lipu, Dire Straits, Stinga či symfonický rock Ricka Wakemana. V mnohých skladbách som objavil zvukové detaily, ktoré mi predtým unikali. Hlavne basy boli veľmi výrazné, najmä pri vyššej úrovni hlasitosti. Odolal som pokušeniu doladiť to v ekvalizéri a radšej som zašiel do najbližšej predaje pre audiofilov a muzikantov, kde som kúpil basové pasce, čo sú trojboké hranoly z akustického molitanu meter vysoké. Hranoly som umiestnil  do rohov obývačky oproti reprosústavám. Po tejto úprave za necelých 60 € bol zvuk dokonalý.

Pri počúvaní hudby z Tidalu, či domáceho NAS záležalo len na kvalite digitálnej nahrávky a akustike miestnosti. Nemusel som riešiť zosilňovač a ani káble, ktoré sú v kruhoch audiofilov veľmi diskutovanou témou. Pri počúvaní vinylových platní samozrejme veľmi závisí aj na kvalite gramofónu a prenosky. Nakoľko počas testovania Truune 80 sa mi nepodarilo požičať si gramofón zodpovedajúcej kvality, platne som počúval na AT120 s prenoskou Nagaoka 110, čo je zostava, ktorá náročného audiofila nenadchne, ale na bežné počúvanie stačí. Truune 80 nemá korekčný predzosilňovač pre magnetodynamickú prenosku, takže som použil predzosilňovač v gramofóne. Aj pri počúvaní platní Collegium Musicum, či Pinkfloydu som napriek priemernému gramofónu rozpoznával jemné nuansy hudby a zvuk jednotlivých nástrojov. Škoda že za mi nepodarilo zariadiť súbeh testovania Truune 80 a gramofónu s optickou prenoskou, to by bol iný zážitok.

Verdikt: Stĺpové reproduktorové sústavy od slovenského výrobcu so skvelým dizajnom a famóznym zvukom, ktorý nadchne aj najnáročnejšieho poslucháča

Technické parametre: Frekvenčný rozsah 27 Hz – 20 kHz, -3dB; výkon 2 x 250 W; THD skreslenie 0.0015 / 1W; konektivita: WiFi IEEE 802.11 b/g/n 2,4 GHz, bluetooth 5.0, 2 x optický vstup Toslink, 1 x digitálny RCA, 1 x stereo analógový RCA, 1 x USB max. 1A, 1 x Stark link; príkon: maximálny 1300 W, typické prehrávanie (80 dB@ 1m) 42 W, sieťový pohotovostný režim 4 W, pohotovostný režim < 2 W; rozmery: 1140 x 215 x 362 mm; hmotnosť: 82 kg (pár) . Cena 13 160 €.

+ Vynikajúci vyvážený zvuk, atraktívny dizajn a prémiové materiály, na počúvanie hi-res hudby zo streamovacích služieb, či NAS nepotrebujete žiadne ďalšie komponenty

- nič podstatné

Hodnotenie: 10

Tip redakcie: Top produkt

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Truune 80 reproduktorové sústavy HiFi

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať