Umelá inteligencia bude dizajnovať nové účinnejšie lieky na základe algoritmov strojového učenia
Po zhromaždení obrovského množstva dát o liekoch bude môcť systém strojového učenia (machine learning) navrhnúť pacientom alternatívy, ktoré ešte neskúsili.
Čo sa dosiahne spojením aspirínu s ibuprofénom? Profesor chémie na Harvardovej univerzite Alán Aspuru-Guzik si tým nie je celkom istý, ale jeho vyškolený softvér mu môže dať odpoveď tým, že navrhne molekulárnu štruktúru, ktorá kombinuje vlastnosti oboch liekov.
Program umelej inteligencie by mohol pomôcť pri hľadaní nových liekov. Farmaceutický výskum sa spolieha na softvér, ktorý sa prehrabáva v databázach jednotlivých molekúl a hľadá vhodného kandidáta podľa pravidiel, ktoré určia chemici. Užitočné štruktúry sa potom snaží identifikovať pomocou simulácií.
Systém profesora Aspuru-Guzika môže vymyslieť štruktúry nezávisle od ľudí a bez zdĺhavých simulácií. Využíva totiž vlastné skúsenosti a algoritmy strojového učenia vybudované na základe údajov o státisícoch molekúl liekov.
Nový systém používa techniku nazývanú hlboké učen ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH