
Unikátne riešenie na skladovanie obnoviteľnej energie s použitím pilín z borovice
Výskumníci zo španielskej University of the Basque Country vytvorili riešenie, ktoré má potenciál znížiť náklady na udržateľné a prerušované skladovanie obnoviteľnej energie. Projekt zahŕňa superkondenzátory a lítiovo-iónové technológie. Superkondenzátory si získavajú pozornosť výskumníkov v laboratóriách po celom svete, a to aj ako súčasť riešení, ktoré dokážu uchovávať energiu. Vo vývoji sú aj verzie podobné priadzi, ktoré sa dajú zabudovať do oblečenia na napájanie nositeľných zariadení.
Podľa baskického tímu superkondenzátory síce dokážu dodať veľa energie, ale len na krátky čas. V reakcii na to vyvinuli hybridné zariadenie – superkondenzátor s komponentmi typu batérie v elektróde. Ponúka to výhody oboch systémov: zariadenie umožňuje uskladniť energiu ako v batériách, môže pracovať pri vysokých výkonoch a je schopné vydržať mnoho cyklov nabíjania a vybíjania ako superkondenzátory.
Počas vývoja elektród sa výskumníci zamerali na odpad z pílenia borovíc s vysokým obsahom uhlíka. Odborníci hľadali zdroj uhlíka a zistilo sa, že borovica sa osvedčila. Je to hojný a cenovo výhodný vedľajší produkt z píly. Proces výroby elektródy si vyžaduje zvládnuteľné teploty okolo 700 stupňov Celzia a lacné prísady.
Spojením častí batérií a superkondenzátorov by výskumníci mohli dospieť k lepšiemu skladovaniu, ktoré umožní väčšie využitie obnoviteľnej energie. Baskický tím chce pokračovať v experimentovaní so svojou jedinečnou kombináciou, uvedomujúc si skrytú silu pilín. „Nie každá biomasa poskytuje ten správny uhlík na toto použitie, ale ukázali sme, že z biomasy borovice lúčovitej sa dajú dosiahnuť veľmi uspokojivé výsledky,“ dodal výskumník Idoia Ruiz de Larramendi.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.