Vedci vytvorili systém na umelú fotosyntézu, ktorý čistí vzduch a ešte aj generuje energiu
Vedci z celého sveta sa už dlhší čas bez väčších úspechov pokúšajú spustiť fotosyntézu, prirodzený proces, ktorým rastlina mení oxid uhličitý na kyslík pomocou slnečného svetla, v syntetickom materiáli spôsobom, ktorý by sa dal prakticky využiť. No zdá sa, že teraz nastal prielom.
Výskumníci z University of Central Florida (UCF) vytvorili cenovo dostupný syntetický materiál, ktorý dokáže napodobniť prirodzený proces fotosyntézy a absorbuje viditeľné svetlo na spustenie chemickej reakcie, ktorá čistí vzduch premenou CO2 na tzv. solárne palivo.
Fernando Uribe-Romo a jeho tím z UCF nedávno publikovali v časopise Journal of Materials Chemistry A článok odhaľujúci, ako sa im to podarilo pomocou syntetického materiálu MOF (metal-organic framework). Ten bol vytvorený kombináciou bežného kovového titánu s organickými molekulami, ktoré boli naprogramované tak, aby absorbovali modré svetlo.
Keď testovali MOF vo fotoreaktore s modrými LED diódami (valci lemovanom pásmi modrých LED svetiel), na ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH