Vesmírny “výťah“ bude voziť turistov na geostacionárnu stanicu 35 000 km nad Zemou
Japonskí konštruktéri pracujú na projekte vesmírneho výťahu v hodnote 100 miliárd dolárov. Cieľom koncepcie, ktorú navrhla spoločnosť Obayashi Corporation, je preklenúť priepasť medzi Zemou a vesmírom pomocou kábla. Firma sa teraz zaoberá výskumom, vývojom a budovaním partnerstiev pre projekt, ktorý bol ohlásený pred 14 rokmi. Výťah by bol pripútaný k pozemskému portu, ktorý by plával na mori v oblasti rovníka, zatiaľ čo terminál by bol umiestnený na geostacionárnej obežnej dráhe viac ako 35 000 km nad Zemou.
Prístup k pozemskému portu by zabezpečoval podmorský tunel. Elektrická energia vyrobená z vesmírneho solárneho systému v blízkosti stanice na geostacionárnej dráhe by sa mohla prenášať späť na Zem. Firma odhaduje, že výstavba bude dokončená do roku 2050. Systém bude zložený z 96 000-kilometrového kábla z uhlíkových nanorúrok, plávajúceho pozemského portu s priemerom 400 metrov a 12 500-tonového protizávažia.
Odhaduje sa, že skonštruovanie supersilného 20-tonového kábla, ktorého jeden koniec bude pripevnený k zemskému povrchu, bude trvať asi dve desaťročia. Treba sa však vyrovnať s technickými problémami, ako je napríklad nepriaznivé počasie a údery blesku. Priamy úder blesku do kábla ho môže veľmi pravdepodobne zničiť.
Koncept vesmírneho výťahu nie je nový a prvýkrát ho navrhol v roku 1895 ruský priekopník v oblasti vesmíru Konstantin Ciolkovskij. Výskumníci z Kolumbijskej univerzity a Cambridgeskej univerzity v roku 2019 odhalili aj koncept s názvom Spaceline. Išlo o vesmírny výťah na Mesiac. Ich koncept bol zverejnený na predtlačovom serveri ArXiv.
Zdroj: the-sun.com.
Zobrazit Galériu