Video: čo by sa stalo, keby ste sa dotkli kvantovej supratekutiny?
Výskumníci ponorili špeciálnu sondu veľkosti prsta do izotopu hélia ochladeného na hodnotu len o málo vyššiu ako absolútna nula a zaznamenali jeho fyzikálne vlastnosti. Tvrdia, že je to prvýkrát, čo sme získali predstavu o tom, aký by mohol byť pocit z kvantového vesmíru. Supratekutiny sú stav hmoty, ktorý sa správa ako kvapalina s nulovou viskozitou alebo trením. Existujú dva izotopy hélia, ktoré dokážu vytvoriť supratekutinu.
Pri ochladení na teplotu tesne nad absolútnou nulou (-273,15 stupňa Celzia) sa bozóny izotopu hélia-4 spomalia natoľko, že sa prekrývajú do zhluku atómov s vysokou hustotou, ktoré sa správajú ako jeden superatóm. Hélium-3 je trochu iné. Jeho jadrá sú fermióny, trieda častíc, ktoré majú iný spin ako bozóny. Pri ochladení pod určitú teplotu sa fermióny spájajú do takzvaných Cooperových párov, z ktorých každý pozostáva z dvoch fermiónov, ktoré spolu tvoria zložený bozón. Cooperove páry sa správajú presne ako bozóny, a preto môžu tvoriť supratekutý materiál.
Vedúc ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH