Vu+ ZERO 4K: Najmenší v 4K
Po novej zlepšenej verzii satelitného prijímača Vu+ UNO 4K SE k nám dorazila ďalšia novinka Vu+ Zero 4K. Už jej názov napovedá, že patrí do privilegovanej skupiny linuxových satelitných prijímačov na príjem Ultra HD vysielania. Ide v súčasnosti o najmenší a najlacnejší linuxový Ultra HD prijímač na trhu. Poďme sa teda spolu pozrieť, čo dokáže.
Hardvérový základ a výbava
Pri vybaľovaní, ktoré je takým malým testom IQ, na vás vykukne zvláštna, pomerne malá škatuľka, na prvý pohľad ani trochu nepripomínajúca niečo, čo by ste nazvali satelitným prijímačom. Vývojári stavili na minimalistický dizajn a šli do dôsledkov. Predný panel je zošikma rozdelený na lesklú a matnú čiernu plochu a okrem názvu prijímača tu už nájdete iba logo Vu+, podsvietené bielou farbou, ktoré funguje ako indikátor režimov, takže okrem spúšťania prijímača je zhasnuté. Bočné strany pokračujú v dizajnovej línii, ale sú perforované, aby bol zabezpečený odvod tepla.
Všetky konektory a hlavný vypínač sú sústredené na zadnom paneli. Tu nájdete okrem vstupu pre externé 12 V napájanie aj porty HDMI, USB, eternet, optický audiovýstup S/PDIF a sloty na čítačku dekódovacích kariet a univerzálne rozhranie na dekódovacie moduly CI. Okrem toho je tu ešte dedikovaný konektor na pripojenie pribaleného externého IR oka na diaľkové ovládanie. Vzhľadom na to, že na prednom paneli nie je veľmi na čo pozerať, počíta sa s tým, že môžete prijímač umiestniť za TV alebo na iné miesto mimo dohľadu a v zornom poli tak budete mať iba IR oko. Prijímač je, samozrejme, kompatibilný so všetkými diaľkovými ovládačmi výrobcu, takže keby vám ten pribalený nevyhovoval, môžete si kúpiť iný. Zero 4K používa hardvérový základ z vyšších modelov, takže určite sa nemusíte obávať nižšej kvality a neprídete ani o možnosť nahrávania, aj keď iba na externý pevný disk USB.
Zaujímavosťou je satelitný tuner umožňujúci príjem aj v najnovšej norme DVB-S2X. V tomto prípade má Zero 4K prvenstvo aj s ohľadom na vyššie modely a ide o jeden z prvých prijímačov na trhu, ktoré sú už na túto normu pripravené. K prijímaču môžete pripojiť externý pevný disk cez USB 2.0, vďaka čomu rozšírite jeho funkcie o možnosť nahrávania, time shiftu a prehrávania programov aj nahratých multimediálnych súborov. O pohon sa stará dvojjadrový procesor ARM s 1 gigabajtom RAM a 4 gigabajtmi pamäte flash. Tradične je použitý operačný systém Enigma 2 s linuxovým jadrom. Jeho najväčšia výhoda sú obrovské možnosti konfigurácie a personalizácie. Na jednej strane umožňuje veľmi rýchlu a nenáročnú konfiguráciu a uvedenie nového prijímača do prevádzky.
Na tej druhej pre používateľov, ktorí si chcú všetko prispôsobiť podľa seba, umožňuje nastavovať veľké množstvo parametrov a vlastností. Systém je otvorený, takže tí zdatnejší si môžu vytvárať aj prídavné moduly, prípadne si ich môžu jednoducho sťahovať cez menu prijímača. Takisto si možno upravovať zoznamy kanálov aj so skupinami obľúbených. Rozsiahlejšie zoznamy si môžete stiahnuť do PC a tam kompletne upravovať. Takýto zoznam sa potom dá nahrať aj do ďalších prijímačov v domácnosti alebo poslať priateľom. Eternetové pripojenie umožňuje využívať najrôznejšie internetové služby či po sieti nahrávať a prehrávať multimédiá. V bohatej ponuke prídavných modulov nájdete mediálne centrum Kodi, YouTube, ČSFD, podporované je, samozrejme, aj prehrávanie po sieti vďaka podpore protokolov Samba či DLNA. Zero 4K je zaujímavý ešte z jedného hľadiska. Ak už máte v dome niektorý z vyšších viactunerových modelov, tie umožňujú streamovanie vysielania prostredníctvom siete. Zero 4K môžete použiť ako klienta IPTV a sledovať bez obmedzení satelitné vysielanie v inej miestnosti, kde vám stačí mať privedený eternetový kábel, nemusí byť pripojená anténa. Kanály si však môžete prepínať, akoby ste mali prijímač pripojený k anténe. Takto máte k dispozícii celú programovú ponuku bez toho, aby bolo treba ťahať po dome množstvo kabeláže.
Praktické skúsenosti
Čo sa týka vlastností a ovládania, ide o klasický prijímač s Enigmou 2. Takže pre tých, ktorí sa radi hrajú, ponúkne obrovské možnosti nastavení a personalizácie. Môžete donekonečna skúšať najrôznejšie prídavné moduly, vytvárať si svoje zoznamy obľúbených kanálov, prispôsobiť si všetko podľa seba. Výhodné je to, že ide o otvorený systém, takže ak ste programátorsky zdatní, môžete si vytvárať aj vlastné prídavné moduly alebo grafické témy. Pre tých menej zdatných zase zaručí spoľahlivú funkčnosť. Kvalita obrazu je tradične výborná, či už sledujete 4K, full HD, alebo SD vysielanie, prijímač má aj viacero možností úpravy a zlepšenia obrazu. Vysoká kvalita je aj pri prehrávaní videí z HDD či siete. Benefitom je veľká podpora množstva internetových služieb vrátane internetového prehliadača. Prijímač je v základnej verzii určený na pripojenie HDD cez port USB. Výrobca však pripravuje prídavný modul s pôdorysom prijímača, na ktorý sa jednoducho prijímač položí a pomocou systémového konektora prepojí. Modul bude obsahovať externý pevný disk. V čase testu som ho však ešte nemal k dispozícii. Bude to zaujímavá možnosť, ktorá ďalej rozšíri funkcie prijímača.
Parametre:
• VU+ Zero 4K, procesor ARM 2-jadrový, 1 GB RAM, flash 4 GB eMMC, HDMI 2.0 s podporou HDCP 2.2, CEC, 2160 50/60p, S/PDIF optický, tuner DVB-S2X, 1× CI, 1× Smart Card, USB 2.0, pripojenie LAN, HDD voliteľný externý, napájací zdroj externý
• Zapožičal: AB-COM
• Cena: 149 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita obrazu a zvuku, výbava, možnosť montáže za TV, Ultra HD príjem a prehrávanie
- Nič podstatné
HODNOTENIE:
Obraz a zvuk: 95 %
Vybavenie: 90 %
Ovládanie: 95 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 95 %
» René Hubinský
Zobrazit Galériu