Vyberáme domáce obrazovky pre Android
Používatelia Androidu vedia, že od výberu značky telefónu závisí aj rozhranie, ktoré budú s týmto systémom používať. Výnimku tvoria majitelia zariadení Nexus, ktoré sa dodávajú bez grafickej nadstavby tretej strany a používajú grafické jadro priamo od Googlu. To poskytuje len základné možnosti a existujú aj ďalšie. Obsahujú podstatne viac funkcií a vychytávok, navyše aj lepšie vyzerajú.
Launchery - áno či nie?
Základnej obrazovke, ako aj kompletu funkcií a zmene celého rozhrania sa hovorí launcher čiže spúšťač. Pod týmto názvom tieto aplikácie môžete hľadať aj v obchode Google Play. Mnohí by mohli namietať, že rozhranie, ktoré im pripravil výrobca, má bohaté možnosti. Má, ale nie každému sa dá vyhovieť a uvidíte, že aj iné spúšťače poskytujú množstvo detailov a prepracovaných funkcií. A tie v oficiálnych launcheroch od výrobcu telefónu nemáte. Príkladom môže byť kontroverzná aktualizácia na HTC Sense 5.0. Nech výrobca funkciu nazval akokoľvek, čítačka RSS s počasím zabrala zbytočne celú jednu obrazovku a nedala sa vypnúť. Prípadov, keď vám nebude niečo vyhovovať, je viac. Môže to byť úspora operačnej pamäte alebo grafický dizajn. Úspora RAM býva značná, a ak ste to netušili, natívne domáce obrazovky zaberajú neraz viac ako 200 MB, v horšom prípade aj podstatne viac. Telefón je síce na to dimenzovaný, no čo tak ponechať viac kapacity prehliadaču internetových stránok? Takisto nové aplikácie prinášajú funkcie oznamujúce počet nových udalostí priamo na ikone zástupcu. Google vytrvalo odmieta ukázať na ikone Gmailu počet neprečítaných správ, ak chcete túto funkcionalitu, potrebujete špeciálnu aplikáciu alebo spúšťač.
Inštalácia
Niektoré z uvedených aplikácií nemusia byť kompatibilné s vaším telefónom. Najjednoduchšie je postupovať cez Google Play. Ak niektorý z programov nenájdete vo vašom telefóne, nebude kompatibilný. Odporúčame príliš neexperimentovať a nepoužívať inštaláciu zo súboru APK, ak aplikáciu nemáte vopred vyskúšanú. Od launchera totiž závisí celá práca s telefónom a experimentovanie môže priniesť veľa nepohody.
Takisto odporúčame všímať si, o aký typ programu presne ide. Bežne natrafíte na programy, ktoré len sťahujú tapety alebo menia len vizuálny štýl ikon. V horšom prípade si zanesiete do systému aplikáciu s prepracovaným prijímaním reklám, ktoré vás budú otravovať. Po nainštalovaní dostanete do systému viac launcherov. Stlačením tlačidla na návrat na domácu obrazovku sa zobrazí otázka, ktorý z nich chcete použiť. Na prvé pokusy je vhodné zatiaľ odpovedať použitím novej možnosti len na jeden raz a trochu si ho vyskúšať. Zakaždým, keď stlačíte tlačidlo na návrat do domácej obrazovky, bude zobrazená výzva. Je to otravné, no po pár minútach budete vedieť, či chcete dať novej aplikácii šancu na dlhšie testovanie. Ak aj natrvalo povolíte použitie nového spúšťača, jeho odinštalovaním sa opäť zobrazí výzva, ktorý chcete použiť štandardne. Buď ich tam bude viac, alebo sa zobrazí len jeden, a to od výrobcu telefónu. Ten sa odinštalovať nedá, takže sa netreba ničoho obávať. Bude síce zaberať ukladací priestor v časti ROM, no nebude aktívny. Preto môžete mať takýchto programov nainštalovaných v rámci pokusov aj niekoľko.
Top 5 aplikácií
Vybrali sme niekoľko najprínosnejších programov. Existujú platené verzie aj verzie zadarmo. Zväčša však môžete vyskúšať program zadarmo a po zaplatení úplnej verzie sa sprístupnia ďalšie možnosti. Je to výhodné najmä preto, že si preveríte kompatibilitu aj celkový pocit z aplikácie. Pri výmene telefónu je aplikácia už raz kúpená a bude fungovať po prihlásení do vášho účtu Google aj na novom telefóne. Dostanete tak prostredie, na ktoré ste zvyknutí.
Windows Phone 8 Launcher prináša dlaždice do systému Android
Existuje aj aplikácia Launcher 8. Tá premení váš androidový telefón na podobu s Windows Phone 8. Je zaujímavé, že vznikla aj takáto téma pre Androidy, podľa nás však nemá veľký zmysel premeniť prepracované rozhranie androidového systému na WP8. Získate síce dlaždice rôznych veľkostí a farieb vrátane animácií a zmenu hlavného menu, nevýhodou je však absencia widgetov. Môžete tento spúšťač vyskúšať, no máme pre vás pripravené ešte štyri, ktoré patria medzi špičku v danej oblasti.
Nova Launcher
Toto je aplikácia, ktorá je vhodná pre konzervatívnejších používateľov. Je veľmi stabilná a počas nášho dlhodobého testovania sme nezaznamenali žiadne pády. Hodí sa aj pre svoje jednoduché rozhranie, mierne modifikujúce klasický vzhľad témy operačného systému Android. Môžete si nastaviť vlastný počet domácich obrazoviek, prítomnosť vyhľadávacej lišty a jej vzhľad, ako aj mriežku programov.
Nova Launcher je vynikajúca vec pre používateľov, ktorí chcú najmä efektívne rozhranie v pracovnom telefóne
Práve v tomto smere získajú pridanú hodnotu nielen používatelia s menším rozlíšením displeja telefónu. Nech máte akékoľvek rozlíšenie, ikony sú umiestňované do predvolenej mriežky. Definovanie veľkosti platí pre hlavnú obrazovku aj pre hlavné menu. Takisto sa dá nastaviť veľkosť a vzhľad hlavného panela v spodnej časti, počet ikon a počet panelov, ktoré sa budú dať prepínať gestom pohybu do strán ako pri iOS alebo pri prechádzaní hlavnými obrazovkami. Na výber sú aj isté možnosti definovania grafického vzhľadu. Najnovšie Nova Launcher podporuje zmenu na grafiku ladenú v štýle Android KitKat. Všetky vykonané zmeny sa dajú zálohovať, neskôr ich môžete ľahko obnoviť napríklad na inom telefóne. Základná verzia je zadarmo, no tá nám na dlhý čas postačovala. Ak chcete podporu gest alebo napríklad pridanie efektov, treba zaplatiť poplatok 3 eurá. Platená verzia pridá podporu pre zobrazovanie neprečítaných správ v GMaile a iných aplikáciách. Je to vynikajúca aplikácia aj pre tablety.
GO Launcher EX
Toto je absolútna špička vo svojej triede. Spúšťač nájdete dokonca aj v niektorých smartfónoch (hoci nižšej kategórie) ako predvolený od výrobcu. GO je vlastne komplex rôznych aplikácií, niektoré sú zadarmo, iné platené. V každom prípade získate zadarmo základné funkcie, ktoré vám bohato postačia, nemusíte ihneď za niečo platiť. Aplikácia podporuje zmenu tém, na čom si vlastne v prvom rade zakladá. A nejde len o zmenu ikon, ale o komplexne ladené témy. Jedným slovom, sú nádherné.
Najkrajšie widgety a témy získate s GO Launcher EX
Zmena je taká razantná, že dostanete prostredie upravené na nepoznanie oproti pôvodnému vzhľadu. Silná stránka je možnosť integrácie veľkého panela s počasím, ktorý majú používatelia na hlavnej obrazovke v obľube. Dostávate zásobu rôznych veľkostí widgetov s odlišnou výbavou a preddefinovanými vlastnosťami, animácie na pohyb medzi hlavnými obrazovkami, úpravu matice ikon. Jednoducho zásoba funkcií je ako stvorená pre tých, ktorí sa radi hrajú a skúšajú každú chvíľu niečo nové. Nepoužívané aplikácie sa dajú skryť. Zatiaľ túto možnosť veľa launcherov nemá, takisto je len pár prípadov, keď niečo podobné integroval priamo výrobca telefónu (napríklad HTC, Samsung). Špecialitou sú grafické témy na domácu aj uzamknutú obrazovku vrátane animovaných tém s 3D dizajnom. Jednotlivé prechodové efekty sú spracované na takej grafickej úrovni, akú sme inde nevideli. To platí aj pre systém zgrupovania ikon na displeji. Pripravte sa však na to, že nie všetky témy sú zadarmo a za nadštandardné budete musieť zaplatiť.
Buzz Launcher
Táto graficky zameraná aplikácia poteší najmä tých, ktorí chcú svoj systém zmeniť na nepoznanie. Vyskúšali sme viacero grafických tém, ktoré si sťahujete priamo z aplikácie. Môžete si ich aj vytvárať prispôsobením tapiet, ikon a iných prvkov a potom zdieľať ako vlastnú. Aj preto nájdete viac ako 200 000 rôznych šablón pre váš systém, hoci na spôsobe ich vyhľadávania by mohol výrobca trochu popracovať.
Buzz Launcher s extra zásobou hotových tém a usporiadaní ikon aplikácií je vhodný pre malé displeje
Aplikácia je kompatibilná s aplikáciami ako Minimalistic Text, Battery Z Widget, Sol Calendar a Sol Mail. Vlastne sa aj priamo ponúka využiť dodatočné programy, ak už máte nainštalovaný tento spúšťač. Spolu s aplikáciou získate aj balíček widgetov na umiestnenie hodín, kalendára alebo stavu akumulátora na hlavnú obrazovku. Aby bol prechod čo najjednoduchší, je tu možnosť prevodu nastavení z programov Apex Launcher, Launcher Pro a Nova Launcher. Integrovaná je rozšírená podpora gest.
Pridať tak môžete rôzne udalosti na dvojité ťuknutie na displej, pohyby prstami nielen zvrchu obrazovky, ale aj zospodu (a zrušiť tak napríklad použitie Google Now), prípadne využiť gestá vykonávané dlhým podržaním prsta na displej alebo pohyby dvoma prstami. V rámci nového dizajnu získavate plávajúce panely s doplnkovými funkciami, ako aj opomínaný, no žiaduci systém počítania zmeškaných udalostí alebo prijatých e-mailov priamo na ikonách aplikácií. Menšia nevýhoda sú občasné pády, toľko grafických možností a kompletná premena si žiada dôkladnejšie testovanie. Výrobca však chyby opravuje a vydáva nové verzie. Aplikácia je navyše zadarmo.
Apex Launcher
Ďalší z poriadne prepracovaných spúšťačov je Apex Launcher. V základnej verzii je zadarmo. V platenej za cenu 2,99 eura získate rozšírené funkcie. Spúšťač sa hodí pre tablety aj pre telefóny a umožňuje nastaviť až deväť domácich obrazoviek. Rozšírenie sa týka aj doku, teda hlavného panela obrazoviek. Takýchto panelov môžete mať až päť a na každom sedem ikon. Silnou stránkou sú animácie hlavných obrazoviek a menu.
Apex Launcher je podobný Nove, preto odporúčame vyskúšať oba a podľa dojmu si jeden z nich vybrať
Na výber sú rôzne priestorové efekty, takisto si môžete vybrať medzi nekonečným posúvaním alebo ohraničením začiatku a konca. Toto je možnosť, ktorú vítame, nie všetky telefóny ju majú v rozhraní od výrobcu. Pri viacerých kartách sa treba prerolovať zdĺhavo späť. Podobne ako pri Nova Launcheri funguje skrývanie dokovacieho panela a jeho automatické vysúvanie v prípade potreby. Medzi funkciami sú rozšírené gestá, opäť v štandardnej zostave dvojitého ťuknutia alebo využívania dvoch prstov. Po inštalácii vyzerá rozhranie štandardne, podobne rozhraniu zo zariadení Nexus, no nechýba tu modifikačný balík na úpravu dizajnu. K dispozícii sú témy s grafikou systému a zostavami ikon. Nastavenia sa dajú zálohovať na neskoršiu obnovu.
Verdikt PC REVUE
Každý hľadá niečo iné, a tak je celkom prirodzené, že vyskúšate aj iné než nami uvedené spúšťače. Odporúčame však začať Nova Launcherom vo verzii zadarmo. Ak si nepotrpíte na prehnané grafické efekty a chcete efektívnosť a stabilitu, toto je voľba číslo jeden. Z pohľadu grafických možností sme jednoznačne ocenili GO Launcher EX. Buzz Launcher je napojený na aplikácie tretích strán, najmä Minimalistic text bude pre mnohých prínosom. Ideálna voľba pre telefóny s nižším rozlíšením displeja. Apex Launcher je podobný možnostiam Novy. Veľmi však záleží na preferenciách a osobnom dojme.