Chrome OS a jeho využitie

Archív NXT
0

Internetový gigant Google pracuje niekoľko rokov aj na vlastnom operačnom systéme. Nejde o žiadnu novinku, no v súčasnosti sa jeho zariadenia čoraz viac dostávajú do pozornosti ostatným používateľom. Chrome a Chrome OS vychádzajúci z projektu Chromium sú si takmer na vlas podobné. Pozreli sme sa teda na možnosti tohto systému, jeho výhody, ale aj nevýhody.

O čo ide?

Situácia je podobná ako pri OS X od Applu, teda ide o vlastný operačný systém pre špeciálny typ zariadení. Dnes už to nie sú len notebooky, ale aj all-in-one PC. Tablet s týmto systémom zatiaľ nie je k dispozícii. Na rozdiel od počítačov Mac je systém Googlu dostupný v rôznych vyhotoveniach a od rôznych výrobcov. Počítače sa volajú Chromebooky a má ich niekoľko výrobcov, medzi nimi HP, Acer, Samsung alebo LG.

HP Chromebook 14 - detail na modifikovanú klávesnicu

Notebook sa ponáša na klasický model, no rozdiely sú v prispôsobení ovládania. Najviditeľnejší rozdiel je klávesnica. Tá nemá vrchný rad klávesov F a zatiaľ to nie je ružové ani s označovaním lokálnych klávesov s diakritikou. To však pre mnohých nebude prekážka a trafiť správne písmeno po rokoch zvyku z bežnej klávesnice nebude problém. Ceny zariadení sú rôzne a pohybujú sa okolo 300 eur v závislosti od výrobcu a modelu. S dostupnosťou na Slovensku to zatiaľ nie je jednoduché. Testovací Acer Chromebook C720, ktorý sme mali v PC REVUE, dorazil až z Holandska. Acer ho na Slovensku oficiálne nemá v ponuke, kúpiť sa však dá v Rakúsku. Na výber sú modely s rôznou uhlopriečkou od 11 do 14 palcov. Väčšie modely zatiaľ nie sú, ide predovšetkým o mobilný stroj do terénu.

LG_CHROMEBASE.jpg

All-in-one počítač Chromebase od LG má 21,5-palcový full HD displej, port HDMI, 3 × USB 2.0 a jeden USB 3.0. Beží na procesore Intel Celeron, 2 GB RAM a 16 GB pamäte flash

Chrome OS

Tento systém sa podobá na prehliadač Chrome. Ak sa pozriete na jeho verziu, korešponduje s verziou prehliadača. Rozdiely sú vo funkcionalite, ktorá súvisí s obsluhovaním hardvéru, inak používateľ dostáva prehliadač, ako ho pozná z iných platforiem. Nechýba multitasking, no treba počítať, že systém sa spolieha na internetové služby. Ideálny prípad je, keď sa pracuje on-line. Počítače sa spoliehajú na sieť Wi-Fi, niektoré modely majú aj 3G modul. Pracovať sa dá aj bez pripojenia k internetu.

Spustac.png

Spúšťač aplikácií slúži zároveň ako hlavné menu programov

Aplikácie, ktoré tento spôsob práce podporujú, okamžite po pripojení k sieti zosynchronizujú dáta. V lete Google zmenil spôsob, ako sa spúšťajú aplikácie v Chrome, a pridal ich na spúšťaciu lištu. Presne takú lištu máte aj v tomto systéme. Vlastne je to istá náhrada za ponuku Štart z Microsoft Windows. Aplikácie sa otvárajú ako nové záložky prehliadača. Prehrávač filmov beží vo vlastnom okne, rovnako aj kalkulačka alebo napríklad správca súborov. Ten umožní základné operácie so súbormi na pamäťovej karte alebo externom disku, prípadne na disku SSD v počítači. Aj tu je možné prepínanie jazyka a zisťovanie stavu systému. V pravej časti hlavného panela sa zobrazujú hodiny, stav akumulátora a kliknutím na túto oblasť sa zobrazí panel s podrobnejším náhľadom na dôležité stavy systému a zariadení.

Rozhranie trochu pripomína Android. Pracovať môžete aj s oknami vedľa seba, funguje tu podobný systém ako prichytávanie okien k okrajom obrazovky od verzie Windows 7. Na jednom počítači môže mať účet viac používateľov a každý má svoje dáta chránené. Bez problému dokážete rýchlo vymazať obsah počítača a uviesť softvér do stavu z výrobnej linky. Google prináša aj antivírusovú ochranu, takže nepotrebujete inštalovať (v praxi ani nemôžete) antivírus tretej strany. Chromebook je bezpečný počítač aj na internetové bankovníctvo. Systém sa aktualizuje automaticky, aplikácie takisto, sú totiž v cloude. O rýchlosť pri prehliadaní internetu sa stará technológia Chrome Instant, ktorá vopred načíta stránky už počas ich hľadania vo vyhľadávacom poli. Je to efektívne a v praxi sme si overili, že tento spôsob na dostatočne rýchlom internete funguje.

Panel.png

Programy sa dajú pretiahnuť aj na hlavný panel

Hardvérová výbava

Výbava je podobná bežným notebookom. Nechýba webová kamera na videohovo, napríklad so službou Google Hangout. Takisto môžete tlačiť dokumenty alebo obrázky na tlačiarňach registrovaných v Google Cloud Print. Použitý procesor závisí od výrobcu. Stretnete sa s modelom Samsung Exynos 5 Dual-Core aj Intel Celeron. Kapacita operačnej pamäte býva 2 GB, no to vzhľadom na použitý systém nie je málo. Na prácu s viacerými záložkami bez problémov postačuje. Všetko bolo rýchle a práca systému aj používanie programov boli komfortnejšie ako na cenovo porovnateľnom notebooku s iným operačným systémom. Štart systému trvá len 7 sekúnd, čo je minimálne trojnásobný náskok oproti najrýchlejším ultrabookom. Vieme však, že takto sa to porovnávať nedá. Kúpou navyše získavate na rok 100 GB priestoru v službe Google Disk. Z nášho pohľadu je však pohodlné pripojiť pamäťovú kartu a rozšíriť tak disk SSD, ktorý má spravidla kapacitu 16 GB. Najmä ak chcete počúvať hudbu a prehrávať videá v čase, keď nie ste on-line. Okrem Wi-Fi je tu aj Bluetooth. Výbava portov je závislá od modelu, môžete však počítať s dvoma portmi USB (niekedy aj tromi) a portom HDMI v štandardnej veľkosti.

Verdikt PC REVUE

Otázkou je, pre koho je takýto počítač určený. Nejde o náhradu vášho aktuálneho notebooku. Tu by ste narazili na absenciu aplikácií, na ktoré ste zvyknutí, a s tým súvisiacich činností. Napríklad tu nefunguje RAD na programovanie aplikácií, len ťažko budete pracovať s dokumentmi PDF vo forme vystrihovania strán alebo hromadne upravovať obrázky. Iste, niektoré činnosti sa dajú zastúpiť on-line službami zadarmo alebo ich predplatením. No aj tak treba počítať s inou filozofiou. Je to skôr nástroj na písanie textov, ideálny je pre študentov alebo pracujúcich, ktorí chcú mať poruke kalendár, dokumenty, tabuľky či prezentácie. A zároveň potrebujú zariadenie, ktoré bez problémov vydrží celých osem hodín v prevádzke aj s Wi-Fi. Nenahradí síce notebook alebo stolový počítač, no je to výkonné zariadenie na najfrekventovanejšie úlohy dňa.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať