Vyplatí sa náhrada akumulátorov neoriginálnymi?
Nabíjateľné batérie sú vo všetkých druhoch zariadení považované za spotrebný materiál, a to bez ohľadu na to, či sú zariadenia konštruované tak, že používateľ akumulátor môže alebo nemôže sám vymeniť. Najjednoduchšia je, samozrejme, situácia, ak je akumulátor ľahko vymeniteľný. Aj v tomto prípade však používateľ stojí pred dilemou, či kúpiť originálny „značkový“ akumulátor, dodávaný výrobcom zariadenia, alebo akumulátor od iného výrobcu, ktorý je podstatne, v niekoľkých prípadoch dokonca mnohonásobne lacnejší. Na túto otázku existuje veľa protichodných odpovedí, preto som sa rozhodol otestovať niekoľko neznačkových akumulátorov do zariadení, ktoré používam.
Batérie do fotoaparátov Sony a Canon
Testoval som dva lítiovo-iónové akumulátory do fotoaparátov Sony DSC-RX100 Mk5 a Canon EOS-80D a batériu do notebooku Lenovo ThinkPad. Náhradou akumulátora Sony NP-BX1 s parametrami na štítku 3,6V / 4,5 Wh / 1240 mAh a s cenou 57,90 eura je T6 Power replace NP-BX1 s parametrami 3,6 V, typickou kapacitou 1080 mAh (3,9 Wh) a minimálnou deklarovanou kapacitou 1000 mAh (3,6 Wh). Táto náhradná batéria stojí 6,14 eura. Rozdiel v deklarovanej kapacite je 160 mAh, čo je približne 13 %. Cenový rozdiel je však v tomto prípade impozantných 51,76 eura, čo je v percentuálnom vyjadrení 942 %. Akumulátor som nabíjal v originálnej nabíjačke. Aj nabíjanie, aj signalizácia priebehu pomocou troch LED diód fungovali bezchybne. V tomto prípade som batériu T6 Power využil ako náhradnú na priebežné vymieňanie počas náročnejších akcií, takže som ju používal paralelne s originálnou batériou, starou 4 mesiace. Môžem potvrdiť, že rozdiel v kapacite v porovnaní s originálnou batériou bol nepatrný, približne 10 %. Odhadujem, že rozdiel v kapacite oproti novej batérii by bol deklarovaných 13 – 14 %. Pri dvojtýždňovom používaní som nezaznamenal žiadne problémy ani v nabíjačke, ani v telefóne.
Porovnanie štítkových údajov originálnej a neznačkovej batérie
Akumulátorovú batériu Canon LP-E6 s parametrami 7,2 V a kapacitou 1800 mAh (13 Wh), ktorá stojí 63 eur, môže nahradiť typ T6 Power replace LP-E6 s parametrami 7,2 V, kapacitou 1620 mAh (11,7 Wh) a s cenou 25,40 eura. Aj túto batériu som použil ako náhradnú na bežnú činnosť s originálnou batériou v zrkadlovke Canon EOS-80D. Najskôr som podobne ako pri fotoaparáte Sony batérie priebežne vymieňal. Takisto som zaznamenal rozdiel približne 10 % v kapacite v porovnaní s originálnou batériou, ktorú som predtým používal rok a pol. Je to nepriama pochvala pre originálnu batériu Canon LP-E6, ktorá ani po pol druha roku nestratila významne na kapacite. Aj v tomto prípade batéria fungovala spoľahlivo tak vo fotoaparáte, ako aj v originálnej nabíjačke. Potom som používal obidve batérie súčasne, založené v prídavnom gripe, a ani v tomto prípade sa nevyskytol problém.
Nabíjanie aj signalizácia priebehu fungovala v originálnej nabíjačke rovnako ako pri značkovej batérii
A do tretice všetko dobré, aj akumulátor pre notebook ThinkPad nahradzujúci typy FRU 42T4710 a ASM 42T4711, ktorý má na štítku deklarované parametre 11,1 V, 7800 mAh/87 Wh, perfektne fungoval.
Ak to zosumarizujem, vo všetkých troch testovaných prípadoch akumulátor T6 power fungoval bez problémov a zakaždým sa potvrdila aj kapacita deklarovaná na štítku, ktorá bola v porovnaní s originálnym akumulátorom o 10 – 15 % nižšia. Je to logické, pretože výrobcovia batérií určených ako náhrada za originálne značkové batérie majú daný tvar, objem a rozmiestnenie kontaktov a tieto parametre musia dodržať. Inžinieri si musia poradiť s návrhom vnútorných obvodov, ktoré komunikujú s nabíjačkou a prístrojom, pre ktorý je batéria určená. Analógovo alebo digitálne sa prenáša napríklad údaj o teplote batérie pri nabíjaní. Samozrejme, žiadny výrobca značkových batérií nezverejňuje schému zapojenia vnútorných obvodov akumulátora, takže ich treba zistiť reverzným inžinierstvom. Pre šikovného elektrotechnického inžiniera nie je problém pripojiť sa ku kontaktom originálneho lítiovo-iónového akumulátora, sledovať analógové a digitálne signály a vhodným obvodom ich viac-menej presne napodobniť. Samozrejme, aj neoriginálne batérie sa dôsledne testujú, napriek tomu sa môže vyskytnúť problém, no tomu sa občas nevyhnú ani najrenomovanejší výrobcovia. Určite si ešte pamätáte nedávnu aféru, keď pre horiace a vybuchujúce batérie musel byť stiahnutý z trhu vlajkový smartfón.
Batérie do testu zapožičala firma: AGEM Computers
Zobrazit Galériu