Vyrobili umelú iónovú kožu pre roboty ktorá je mäkká, nepodlieha únave a dokáže sa sama opraviť
Výskumníci z Univerzity Donghua v Číne a z Jülichovho centra pre neutrónovú vedu v Nemecku nedávno vyvinuli novú a veľmi sľubnú umelú iónovú kožu založenú na samoregeneračnej elastickej nanosieťovine, spletenej štruktúre, ktorá sa podobá ľudskej koži. Táto umelá koža, predstavená v článku uverejnenom v časopise Nature Communications, je mäkká, nepodlieha únave a je samoregeneračná.
S rýchlym rozvojom umelej inteligencie a mäkkej robotiky sa výskumníci v súčasnosti snažia pokryť humanoidné roboty „umelou kožou“, ktorá kopíruje všetky mechanické a zmyslové vlastnosti ľudskej kože, aby aj roboty mohli vnímať neustále sa meniace vonkajšie prostredie ako my. Keďže ľudská koža je veľmi zložitý a sofistikovaný systém, napodobniť všetky jej funkcie je mimoriadne náročné. Dokáže napríklad vnímať rôzne zmeny prostredia vrátane tlaku, deformácie svojho povrchu a teplotných zmien jednoducho tým, že zachytáva elektronické signály na báze iónov.
Dokáže takisto prirodzene zahojiť rany v priebehu ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH