CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Výskumníci Googlu tvrdia, že nasimulovali vznik digitálneho života

Technológie
1

V experimente, ktorý simuloval, čo by sa stalo, keby ste veľa náhodných údajov nechali na milióny generácií osamote, výskumníci Googlu tvrdia, že boli svedkami objavenia sa digitálnych foriem života, ktoré sa samy replikujú. Štúdia, ktorá ešte nebola recenzovaná, by mohla poskytnúť informácie o vzniku biologického života na Zemi.

Odborníci sa domnievajú, že zistenia sú skvelým krokom k pochopeniu potenciálnych ciest k vzniku života v médiu celkom vzdialenom od štandardnej biológie. Simulácia sa uskutočnila pomocou programovacieho jazyka s názvom Brainfuck, ktorý je podľa slov výskumníkov známy svojím „obskúrnym minimalizmom“, umožňujúcim iba dve matematické operácie: pridanie jednej alebo odčítanie jednej.

To umožnilo náhodným dátam vzájomne na seba pôsobiť a samoreplikovať sa bez akýchkoľvek vonkajších pravidiel alebo podnetov. Napriek jednoduchosti podmienok sa vytvorili samoreplikujúce sa programy, čo dokazuje vnútorné mechanizmy, ktoré prispievajú k vzniku života.

Odborníci však upozorňujú, že samotná samoreplikácia ešte nepredstavuje život a kľúčová je komplexnosť. Hoci sa zložitosť organizmov po začatí samoreplikácie zvýšila, nie je jasné, či by táto zložitosť viedla k významnejšiemu vývoju v budúcnosti. Vedci sa domnievajú, že s lepšími počítačovými prostriedkami by sa mohli dočkať niečoho podobnejšieho životu.

Zdroj: futurism.com.

Foto zdroj: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Pozoruhodné! reakcia na: Výskumníci Googlu tvrdia, že nasimulovali vznik digitálneho života

20.7.2024 21:07
Princíp vzniku organizovanej komplexity je vždy rovnaký - či už hardérovou alebo softvérovou cestou. Pri dostatočnej výpočtovej rýchlosti a kapacite sa možno dožijeme vzniku vedomia v nebiologickej entite. Rozhodne perspektívny smer výzkumu z viacerých hľadísk.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať