S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Vytvárame webové stránky / 12. časť

Archív NXT
0

Ako sme už uviedli, na spúšťanie stránok vytvorených vPHP potrebujete PHP server. Ten buď využijete na niektorom zon-line webhostingov, alebo si vytvoríte vlastný na lokálnom počítači. Na programovanie jednoduchých webov postačí aj on-line riešenie. Pri zložitejších kódoch, kde potrebujete kontrolovať jednotlivé kroky avidieť okamžite výsledok, by uploadovanie súborov bolo nepohodlné.

Riešení je niekoľko, my sme vybrali EasyPHP (www.easyphp.org). Obsahuje server Apache, PHP aMySQL vrátane phpMyAdmin.

Inštalácia

Nainštalovanie programového balíka nevyžaduje zvláštne znalosti. Jediné, na čo si treba dať pozor, je použitie portu 80. Vnašom prípade sa zobrazilo chybové hlásenie, keďže tento port blokoval pre seba Skype. Môžete síce zmeniť port vkonfiguračných nastaveniach, ale lepšie je na začiatok vypnúť Skype. Najprv treba spustiť Apache server. Hlavné okno má dve tlačidlá. Prvé slúži na spustenie uvedeného servera, druhé na MySQL.

Podstatné je dostať sa do rozhrania na konfiguráciu. Ak obe diódy vedľa tlačidiel svietia nazeleno, je server aktívny. Do prehliadača zadajte http://localhost/home aspustí sa webové rozhranie servera. Keby znejakého dôvodu táto adresa nefungovala (pravdepodobne vo Windows Vista), skúste zadať IP adresu http://127.0.0.1/home. Na úvodnej stránke nájdete aj sekciu Code Tester. Tu môžete zadať kód PHP avyskúšať, či funguje správne. Pred inštaláciou EasyPHP treba mať nainštalovaný balík Microsoft Visual C++ 2010 SP1 Redistributable Package. Nájdete ho na Virtual DVD.

Konfigurácia

localhost.png

Hlavná stránka lokálneho Apache servera

Tí, ktorí sa predsa len rozhodnú zmeniť port, na ktorom server „počúva“, musia otvoriť súbor httpd.conf (C:\Program Files (x86)\EasyPHP-DevServer-13.1VC9\binaries\conf_files) anájsť riadok stextom Listen 127.0.0.1:80. Bez problémov môžete mať nainštalovaných niekoľko serverov, každý však musí počúvať na inom porte, napríklad Listen 127.0.0.1:82. Pri zadávaní jeho adresy treba potom vprehliadači špecifikovať IP adresu súplnou cestou. Ak nebudú bežať oba súčasne, dvojbodku sčíslom portu netreba zadávať.

Vaše weby musíte skopírovať do adresára C:\Program Files (x86)\EasyPHP-DevServer-13.1VC9\data\localweb. Adresa vprehliadači bude potom http://localhost/pokus.php, ak súbor pokus.php umiestnime hneď do uvedeného adresára, vtomto prípade koreňového. Jednoduchšie bude zmeniť ho na nejaký dostupnejší adresár, napríklad C:\www.

Vkonfiguračnom súbore nájdite reťazec začínajúci sa slovom DocumentRoot azmeňte celý riadok na DocumentRoot „c:/www“. Do tohto adresára umiestnite súbor index.html apotom stačí zadať len localhost do prehliadača. Načíta sa už priamo súbor HTML.

Sprevádzkovanie redakčného systému bude vyžadovať povolenie tzv. rewrite módu. Ten upravíte zrušením komentára riadkom začínajúcim sa LoadModule rewrite_module.

phpMyAdmin

Vstup do konfiguračného rozhrania je cez tlačidlo Open vsekcii Modules na hlavnej stránke nášho Apache servera. Zobrazí sa konfigurácia databáz MySQL cez rozhranie phpMyAdmin. Uvidíte však aj upozornenie, že zmeny nebudú uložené natrvalo, ale len na aktuálne prihlásenie. Preto je potrebné vsúbore ...\EasyPHP-DevServer-13.1VC9\modules\phpmyadmin3581x130607214408 zmeniť vriadku $cfg['Servers'][$i]['auth_type'] = 'config'; slovo config na http. Stačí súbor uložiť aobnoviť zobrazenie vprehliadači. Netreba reštartovať celý MySQL server. Vtomto stave je váš webový server zraniteľný, pretože sa doň dostanete ako používateľ root snajvyššími oprávneniami, navyše bez hesla.

Pod spomínaný zápis kódu treba upraviť ešte riadok $cfg['Servers'][$i]['user'] = 'root'; na $cfg['Servers'][$i]['user'] = '';

Používateľské oprávnenia sa nastavujú vrovnomennej sekcii kliknutím na odkaz Pridať používateľa. Zobrazí sa okno, kde treba zadať meno aheslo aprideliť oprávnenia pre novú databázu. No nie je nevyhnutné vytvárať napojenie priamo na ňu. Pokojne môžete na začiatok definovať používateľov samostatne. Nezabudnite im však neskôr prideliť databázy. To bude dôležité aj vprípade použitia redakčného systému.

Počas konfigurovania odporúčame využiť export dát do súboru na karte Exportovať. Môžete sa rozhodnúť, ktoré tabuľky sa exportujú, spočiatku je ideálne ponechať voľbu Quick avybrať formát SQL. Do adresára, kam prehliadač ukladá sťahované súbory zinternetu, sa uloží súbor snázvom IP adresy Apache servera. Ak si nejakým spôsobom nevhodne upravíte tabuľku, jednoducho všetko importujete cez kartu Import späť.

Nová databáza sa vytvára na karte Databáza zadaním jej mena do editačného poľa vhornej časti. Práve teraz nastáva situácia, keď treba vytvoreným používateľom pridať oprávnenia na vstup, inak budú prevzaté oprávnenia pre najvyššie privilegovaného administrátora root. Kliknutím na názov databázy sa spustí editačné rozhranie na pridávanie záznamov. Môžete ich robiť priamo cez rozhranie phpMyAdmin, ale existujú aj lepšie nástroje priamo pre operačný systém Microsoft Windows. Využiť sa dá napríklad program HeidiSQL (www.heidisql.com). Po spustení treba pridať nový server, aak máte klasický localhost, tlačidlom Nový vyberiete zrozbaľovacieho menu položku Místo vkořenové složce. Obsah databáz sa načíta do programu. Aj odtiaľto sa dajú pridávať nové databázy aj tabuľky amožno ich ďalej upravovať. Samozrejme, program povoľuje napojenie na vzdialený server zadaním adresy aprihlasovacích údajov.

Heidi.png

HeidiSQL na editovanie lokálnej alebo vzdialenej databázy SQL

Vyhodnotenie

Všetky spomínané programy aj fragmenty kódov nájdete na Virtual DVD, aby ste ich nemuseli prepisovať ručne. Prvé pokusy budú vyžadovať častejšie zálohovanie dát, no netreba na to použiť žiadny špeciálny nástroj, postačí skopírovať konfiguračné súbory na iné miesto, prípadne ich potom spätne nahradiť vpôvodnom adresári na disku. Pri editácii súborov odporúčame textový editor, ako je napríklad PSPad. V bežnom poznámkovom bloku sú zápisy neprehľadné. Navyše tento program zvýrazňuje farebne syntax, ľahšie sa potom zorientujete medzi komentármi askutočne vykonávanými príkazmi.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať