Významný krok smerom k neobmedzenej energii z jadrovej fúzie
Čínsky startup Energy Singularity dosiahol významný pokrok v pretekoch o získanie energie z jadrovej fúzie, ktorá je kľúčovým krokom k neobmedzenej a cenovo dostupnej energii. Šanghajská spoločnosť vyvinula prvé vysokoteplotné supravodivé zariadenie tokamak na svete, ktoré sa často označuje ako umelé slnko, pretože dokáže replikovať jadrovú fúziu atómov vodíka, ku ktorej dochádza na Slnku.
Tokamak je zariadenie v tvare šišky alebo toroidu, ktoré riadi takéto reakcie v prehriatej plazme pomocou magnetov. Reakcia vytvára hélium a uvoľňuje energiu, a to bez rizika alebo produkcie rádioaktívneho odpadu, ktorý vzniká pri jadrovom štiepení. Tento tokamak s názvom Honghuang 70 bol navrhnutý a nainštalovaný za menej ako dva roky.
Energy Singularity plánuje vyvinúť tokamak druhej generácie do roku 2027 a technologický demonštrátor do roku 2030. Menší a cenovo dostupnejší tokamak spoločnosti HH70 využíva jedinečný magnetický systém vyrobený z komerčne dostupných materiálov, čo z neho robí ideálneho kandidáta na komercializáciu.
Hlavný problém s čistou energiou z jadrovej fúzie je v tom, že na vyvolanie reakcie je potrebné obrovské množstvo energie. Tento pomer vstup/výstup sa meria hodnotou Q a doteraz najvyššia hodnota je 1,53. Energy Singularity dúfa, že dosiahne hodnotu Q 10. Tieto kroky by takmer úplne odstránili potrebu používať špinavú energiu, ktorá pochádza z uhlia, plynu a ropy a do atmosféry uvoľňuje plyny, ktoré poškodzujú naše zdravie a zohrievajú planétu.
Zdroj: thecooldown.com.
Foto zdroj: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu