Zenbook S14 Zenbook S14 Zenbook S14

Vzácna transformácia častíc naznačuje novú fyziku

0

Časticoví fyzici pozorovali rozpad nabitej častice kaónu na nabitý pión a pár neutríno – antineutríno v experimente NA62 v CERN-e. Tento rozpad je významný, pretože je vďaka svojej zriedkavosti a predvídateľnosti veľmi citlivým meradlom na detekciu novej fyziky. Analýza tohto rozpadu trvala desať rokov a bola potvrdená s vysokou mierou štatistickej istoty.

Kaóny pozostávajú z kombinácie kvarku a inej kvarkovej antičastice viazanej silnou väzbou, ktoré sa rýchlo rozpadajú pomerne unikátnym spôsobom, ktorý fyzici označujú ako „zvláštny“. Táto vlastnosť z nich urobila užitočný nástroj pri určovaní pravidiel, ako by sa mali častice vo všeobecnosti správať. Výroba kaónov nie je zvlášť náročná, aj keď máte správne vybavenie.


Zdroj Foto: CERN

Pomocou superprotónového synchrotrónu v CERN-e vedci vypália lúč vysokoenergetických protónov na stacionárny berýliový cieľ. To vytvára sekundárny lúč s asi miliardou častíc za sekundu, z ktorých asi 6 percent tvorí druh kaónu, ktorý je nabitý. Kaóny nemajú dlhú životnosť; formujú sa a rozpadajú sa za sto milióntin sekundy. Takže v tomto sekundárnom lúči dochádza k rozpadu kaónu neustále a vo všeobecnosti sa mení na superťažkého bratranca elektrónu nazývaného mión a neutrína.

Pri približne 13 z každých 100 miliárd rozpadov kaónu je však výsledkom antineutríno, neutríno a nestabilná častica vyrobená z inej „príchute“ kvarku a antikvarku nazývaného pión. Kaóny a pióny sú častice obsahujúce kvarky. Skutočnosť, že kvarky sú rôznych typov, sa nazýva príchuť. Rozpad kaónov je jedinečný proces, ktorý zahŕňa zmenu kvarkovej príchute.

ASBIS_L7640

Výskumníci sa zameriavajú na detekciu nabitých piónov vznikajúcich pri rozpade kaónov ako signálu novej fyziky. Tím dosiahol úroveň päť sigma štatistickej istoty ich detekcie, čo im umožňuje pokročiť v hľadaní odchýlok od štandardného modelu. Pozorovaný počet rozpadov je o niečo vyšší, ako predpovedá štandardný model, ale na naznačenie novej fyziky sú potrebné výraznejšie odchýlky.

Vedci z NA62 budú pokračovať v zbieraní údajov ešte tri roky, aby mohli ďalej skúmať potenciálne nové častice a sily. Cieľom tohto prebiehajúceho výskumu je odhaliť akékoľvek nezrovnalosti so štandardným modelom a potenciálne pripraviť pôdu pre nové objavy vo fyzike častíc.

Zdroj: sciencealert.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať