S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

XTB: Ako sledovať americké voľby?

Tlačové správy
0

Prezidentské voľby  v USA sú predo dvermi a majú významný vplyv na domáce i medzinárodné dianie. Kým rola prezidenta pri utváraní zahraničnej politiky je prvoradá, kontrola Kongresu bude mať i tak zásadný význam pre určenie smeru domácej politiky. „Voľby  majú ako vždy značný vplyv na finančné trhy a investori by sa mali pripraviť na potenciálne volatilné reakcie, len čo sa cez noc zverejnia výsledky jednotlivých štátov,“ hovorí Tomáš Vranka, analytik XTB.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Tento článok sa venuje najnovším údajom z prieskumov verejnej mienky, očakávanej trajektórii volebnej noci v utorok 5. novembra 2024 a nástrojom, ktoré môžu investori využiť k orientácii v tomto komplexnom prostredí, s osobitným zameraním na možné reakcie trhu.

Ako funguje Zbor voliteľov?

Pochopenie zložitostí volebného systému v USA je zásadné, pretože celoštátne prieskumy môžu byť často zavádzajúce. To vyplýva zo systému Zboru voliteľov, ktorý je zakotvený v ústave USA a vďaka ktorému nie sú prezident a viceprezident volení priamo ľudovým hlasovaním. Namiesto toho je každému štátu spolu s Kolumbijským dištriktom pridelený počet voliteľov, ktorý zodpovedá celkovému počtu senátorov a zástupcov v Kongrese. Tento počet sa mení s každým volebným cyklom na základe údajov zo sčítania obyvateľov. Voliči v každom štáte hlasujú pre svojho preferovaného prezidentského kandidáta, pričom víťaz v každom štáte obvykle získa všetky hlasy voliteľov daného štátu. Nakoniec zvíťazí kandidát, ktorý získa väčšinu z 538 hlasov voliteľov (najmenej 270).

Ako rozumieť prieskumom verejnej mienky

Súčasný volebný cyklus sa vyznačoval značnou volatilitou a jeho dynamika sa niekoľkokrát zmenila. Spočiatku čelil bývalý prezident Donald Trump ťažkému boju, ale rad výrazných prešľapov súčasného prezidenta Joea Bidena viedol k poklesu jeho popularity a nakoniec i k zmene kandidáta Demokratickej strany. Od júla prevzala rolu demokratickej prezidentskej kandidátky úradujúca viceprezidentka Kamala Harrisová. Harrisová sa spočiatku tešila prudkému nárastu popularity a v niektorých prieskumoch na začiatku predstihla i Trumpa. V týždňoch pred voľbami sa však zdá, že sa momentum presunulo späť v prospech Trumpa.

„Je dôležité poznamenať, že celoštátne prieskumy v USA nemusia nutne presne odrážať skutočné šance kandidáta na víťazstvo. Rozloženie volebných hlasov sa v jednotlivých štátoch značne líši a celoštátne prieskumy často vychádzajú z relatívne malých vzoriek vo veľkosti približne 1 000 – 2 000 respondentov, ktorí sú oslovovaní predovšetkým telefonicky,“ opisuje Tomáš Vranka. To môže výsledky skresľovať a vytvárať zavádzajúci obraz volebného boja.

Ako jasná pripomienka tohto javu poslúžia voľby  v roku 2016, keď Hillary Clintonová v celoštátnych prieskumoch výrazne viedla, často dvojciferným rozdielom, napokon však súboj s Donaldom Trumpom prehrala, hoci v ľudovom hlasovaní zvíťazila s výrazným náskokom. Tento výsledok zdôraznil rozhodujúcu úlohu Zboru voliteľov pri určovaní víťaza. Podobný scenár sa odohral vo voľbách v roku 2000, keď si George W. Bush zaistil prezidentský úrad vďaka víťazstvu v hlasovaní voliteľov, hoci prehral v ľudovom hlasovaní s Alom Goreom.

Nad rámec tradičných prieskumov verejnej mienky: Skúmanie sentimentu

Hoci aktuálne prieskumy naznačujú miernu prevahu Harrisovej, náskok zostáva v rámci chybovosti, čo podčiarkuje neistotu, ktorá je pre tento súboj typická. Pozorovatelia a finančné trhy si uvedomujú obmedzenie tradičných prieskumov verejnej mienky, a preto sa čoraz častejšie obracajú k alternatívnym ukazovateľom, ako sú stávkové trhy, aby odhadli možný výsledok. Logika tohto prístupu spočíva v tom, že jednotlivci s menšou pravdepodobnosťou stavia peniaze na kandidáta, u ktorého neveria, že vyhrá, a preto sú tieto trhy potenciálne spoľahlivejším barometrom nálad. Napríklad počet kontraktov obchodovaných na platformách, ako je Polymarket, sa vyšplhal nad 50 000, čím prekonal veľkosť vzorky mnohých tradičných prieskumov verejnej mienky.

Investori sa môžu lepšie orientovať v zložitosti amerických prezidentských volieb a ich možných dôsledkov na finančné trhy, ak budú starostlivo sledovať rôzne ukazovatele a využívať alternatívne zdroje dát.

Všeobecné prieskumy verejnej mienky a predikčné trhy. Zdroje: Bloomberg Finance LP, XTB

Podrobnejšie prieskumy a stávky. Zdroje: Bloomberg Finance LP, XTB

Prieskumy na úrovni jednotlivých štátov obvykle predikujú volebné výsledky lepšie. Hoci veľkosť vzorky týchto prieskumov je zvyčajne okolo 1 000 osôb, bývajú presnejšie ako celoštátne prieskumy. Tieto prieskumy tiež pomáhajú identifikovať tzv. swing states (rozhodujúce štáty), kde sú výsledky menej predvídateľné.

Väčšina štátov má zavedené volebné modely: napríklad Kalifornia a New York sú dlhodobo baštami demokratov, kým južné štáty ako Oklahoma, Arkansas, Louisiana, Mississippi a Alabama trvale podporujú republikánov. Texas a Florida sa tradične prikláňajú k republikánom, ale nedávne demografické zmeny zapríčinené migráciou z demokraticky orientovaných štátov, ako je New York a Kalifornia, môžu zmeniť ich politickú orientáciu.

Vzhľadom na to, že mnoho štátov má predvídateľnú volebnú tendenciu, pozornosť volebných kampaní sa sústreďuje často na „swing states“. Hoci tieto štáty majú tendenciu zostávať medzi jednotlivými voľbami konzistentné, ich stav sa môže meniť v dôsledku faktorov, ako je výrazný nárast nezamestnanosti alebo pozitívne politické výsledky v danom štáte. Tohtoročné kľúčové štáty, v ktorých dochádza k zmenám, sú napríklad:

  • Pensylvánia (19 volebných hlasov)
  • Georgia (16 volebných hlasov)
  • Severná Karolína (16 volebných hlasov)
  • Michigan (15 volebných hlasov)
  • Wisconsin (15 volebných hlasov)
  • Arizona (11 volebných hlasov)
  • Minnesota (10 volebných hlasov)
  • Nevada (6 volebných hlasov)

 

GRAF: Mapa podpory jednotlivých štátov ilustruje tesný priebeh volebného boja. Vzhľadom na minimálne rozdiely v prieskumoch verejnej mienky v jednotlivých štátoch a náročnosť predpovedania výsledkov na základe historických dát zostáva súboj vysoko konkurenčný.

Zdroj: Real Clear Politics

Z pohľadu online stávkových trhov sa zdá, že Trump má šancu získať väčšinu štátov, kde sa rozhoduje o víťazstve. Je však dôležité si uvedomiť, že stávkari nemusia byť nutne obyvateľmi štátov, na ktoré stavajú, čo potenciálne zvyšuje riziko nepresných predpovedí výsledkov jednotlivých štátov.


Zdroj: Bloomberg Finance LP

Význam volieb do Kongresu

Hoci má americký prezident značnú moc, vrátane vedenia štátnej správy, dohľadu nad presadzovaním práva a rozsiahlych právomocí v oblasti zahraničnej politiky, rola Kongresu zostáva kľúčová. Prezidentova schopnosť vydávať exekutívne nariadenia nadobúda na význame najmä v prípade, že čelí rozdelenému Kongresu.

Okrem voľby  prezidenta budú americkí voliči voliť celú Snemovňu reprezentantov, tretinu Senátu a rôznych štátnych úradníkov. Už dlhší čas je najpravdepodobnejším výsledkom rozdelený Kongres: Snemovňa reprezentantov ovládaná republikánmi a Senát s demokratickou väčšinou. Bez plnej podpory Kongresu by ani jeden z prezidentských kandidátov nemohol plne realizovať svoj volebný program.

Snemovňa reprezentantov

Aktuálne prieskumy verejnej mienky pre voľby  do Snemovne reprezentantov naznačujú tesný výsledok. Republikáni potrebujú získať len 11 kresiel, aby si zaistili väčšinu, čo robí súboj obzvlášť napínavým.


Zdroj: Real Clear Polling

Vyhliadky Senátu

Republikánska strana má v senátnych voľbách silnú pozíciu, 46 kresiel je pokladaných za bezpečné vzhľadom na demografické zloženie voličov alebo na to, že v niektorých štátoch sa voľby  nekonali. Posledné trendy naznačujú zvýšenú pravdepodobnosť, že republikáni získajú kontrolu nad komorou.

V prípade rozdelenia hlasov medzi republikánskych a demokratických senátorov v pomere 50 : 50 by rozhodoval hlas viceprezidenta, ktorý by mohol rozhodnúť o rozložení síl v Senáte.

Zdroj: Real Clear Polling

Kedy sa dozvieme výsledky?

V Spojených štátoch, ktoré zahrnujú 50 štátov a Kolumbijský dištrikt (Washington, D.C.), sa volí rôznymi spôsobmi. Niektoré štáty síce ponúkajú hlasovanie poštou a predĺžený čas osobného hlasovania, ale väčšina hlasovacích lístkov bude odovzdaná v utorok 5. novembra. Vo väčšine štátov sa hlasuje 12 hodín, zvyčajne od 7.00 do 19.00 h miestneho času, i keď sa harmonogramy môžu líšiť. Vzhľadom na to, že USA sa rozkladajú cez viac časových pásiem, budú výsledky z európskeho pohľadu prichádzať v priebehu noci.

Očakáva sa, že prieskumy v jednotlivých štátoch budú uzatvorené medzi 23.00 a 24.00 h, pričom prvé výsledky exit pollov budú k dispozícii okolo 1.00 h SAČ. Je však dôležité poznamenať, že exit polly sa nemusia zhodovať s konečnými výsledkami, najmä pre prevažujúce korešpondenčné hlasovanie. V niektorých štátoch môže rozhodovať rozdiel iba niekoľko tisíc hlasov. Ktoré výsledky sú pre každého investora kľúčové?

  • Georgia pravdepodobne zverejní výsledky krátko po 01.00 h SAČ. Výsledok Georgie je pre voľby  kľúčový, pretože ide o prvý rozhodujúci štát.
  • O 01.30 h SAČ by mali byť k dispozícii výsledky exit pollu v Severnej Karolíne.
  • O 02.00 h SAČ nastáva kľúčový okamžik, pretože sa očakávajú výsledky z Pensylvánie. Pensylvánia je pravdepodobne najkritickejším štátom; Harrisová si bez jej víťazstva nemôže zaistiť prezidentský úrad (za predpokladu, že Trump získa Georgiu a Severnú Karolínu).
  • Do 02.00 h SAČ bude známych 177 hlasov voliteľov, čo predstavuje 264 z celkového počtu hlasov, ktoré sú v tejto chvíli k dispozícii. Je však nepravdepodobné, že by jediný kandidát získal väčšinu týchto hlasov.
  • 03.00 h SAČ prinesie ďalšiu vlnu významných výsledkov: hlása sa Michigan, Arizona a Wisconsin. V tejto hodine bude známych ďalších 154 hlasov voliteľov.
  • Výsledky z Nevady budú zverejnené o 04.00 h SAČ. Hoci môžu byť tieto výsledky potenciálne rozhodujúce, pravdepodobný výsledok volieb môže byť zrejmý už v tomto čase.
  • Predposledným štátom, ktorý sa ohlási o 05.00 h SAČ, bude Havaj a o 07.00 h SAČ bude nasledovať Aljaška.

 

Uvedené časy sú približné a vychádzajú z historických údajov a oficiálnych časov ukončenia hlasovania. Vzhľadom na zložitý volebný systém môže sčítanie hlasov pokračovať ešte mnoho hodín po uzatvorení volebných miestností. Ako príklad môže poslúžiť Georgia, kde bolo Bidenovo víťazstvo nedávno spochybnené. V tomto štáte však boli urobené zmeny volebného systému, ktoré majú pravdepodobnosť takých nezrovnalostí znížiť.

Zdroje: Ballotpedia, The Greenpapers, XTB

Je dôležité poznamenať, že v Spojených štátoch chýba centralizovaná inštitúcia, ako je Národná volebná komisia, ktorá by rýchlo informovala o výsledkoch z prvých volebných miestností. Namiesto toho prebiehajú voľby  v každom štáte samostatne. Po sčítaní všetkých hlasov vymenúvajú štátne orgány voliteľov do Zboru voliteľov, ktorý sa schádza 17. decembra. Títo volitelia následne hlasujú podľa výsledkov svojho štátu.

Pred oficiálnym hlasovaním v Zbore voliteľov hlavné televízne stanice obvykle oznamujú predpokladaných víťazov v jednotlivých štátoch na základe svojich analýz a tiež celkové postavenie kandidátov v celých Spojených štátoch. Tieto odhady však nie sú oficiálnymi výsledkami.

Ako by mohol reagovať trh?

Historicky majú výsledky volieb na finančné trhy dlhodobo obmedzený dosah. Z dlhodobého hľadiska sú skutočne dôležité ekonomické ukazovatele USA, rozhodnutia Federálneho rezervného systému a výkonnosť podnikov. Krátkodobé reakcie trhov však môžu byť významné, pretože politika zvolených predstaviteľov a Kongresu ovplyvňuje ekonomickú výkonnosť, úspechy podnikov a prípadne i rozhodnutia centrálnej banky.

Pred analýzou rôznych scenárov sa pozrime na niektoré štatistické údaje týkajúce sa indexu S&P 500. V priemere vykazuje index zisky tak pred voľbami, ako aj po nich, ak vezmeme do úvahy 24-mesačné obdobie. I keď sú tieto výsledky skreslené udalosťami, ako je veľká finančná kríza, pandémia COVID-19 a nedávne geopolitické napätie vo východnej Európe a na Blízkom východe, objavujú sa niektoré zákonitosti:

  1. Za posledných 40 rokov vykazoval index S&P 500 obvykle výraznejšie zisky v období víťazstva republikánov. V súčasnosti predstavuje 12-mesačný výnos kontraktu S&P 500 pozoruhodne priemerných 37 %.
  2. Predvolebné zisky boli relatívne menšie, keď zvíťazili demokratickí kandidáti.
  3. Povolebné zisky po víťazstve republikánov boli solídne, ale všeobecne menšie než po víťazstve demokratov. Tento trend však výrazne narušila pandémia COVID-19.

Výkonnosť indexu S&P 500 pred prezidentskými voľbami a po nich podľa strán. Zdroj: Bloomberg Finance LP, XTB

Zloženie Kongresu hrá zásadnú rolu pri určovaní výnosov indexu S&P 500, a to nielen v závislosti od výsledkov prezidentských volieb. Súčasné prognózy naznačujú, že najpravdepodobnejším scenárom je rozdelený Kongres, hoci možnosť, že niektorá zo strán získa plnú kontrolu, nemožno napriek nižšej pravdepodobnosti celkom vylúčiť.

Volebné scenáre

V podstate môžeme identifikovať šesť hlavných scenárov založených na výsledku prezidentských volieb a zložení Kongresu, ale najdôležitejšie pre finančné trhy sú štyri z nich, ktoré sú najpravdepodobnejšie. Konkrétne rozdelenie Senátu a Snemovne reprezentantov síce počet možných výsledkov ďalej zvyšuje, ale reakcie trhov sa tým výrazne nemenia. Nižšie uvádzame najpravdepodobnejšie scenáre, ktoré budú mať pravdepodobne vplyv na trhy:

Blue Wave

Scenár plného víťazstva demokratov: Kamala Harrisová vyhrá prezidentské voľby  a demokrati získajú kontrolu nad Kongresom. Pravdepodobnosť tohto výsledku sa odhaduje na nízkych 5 %. Potenciálne reakcie trhu zahrnujú:

  • Tento scenár by mohol byť pre akciový trh náročný. Navzdory historickým trendom, ktoré favorizujú víťazstvo demokratov, by Harrisovou a demokratmi navrhované zvýšenie daní pre podniky a jednotlivcov s vysokými príjmami mohlo mať negatívny vplyv na US500 (S&P 500).
  • Demokrati podporujú nové technológie, najmä v oblasti zelenej energie. Vzhľadom na to, že kandidátov podporuje mnoho zakladateľov veľkých technologických firiem zo Silicon Valley, môže byť pokles indexu US100 (Nasdaq) obmedzený. Spoločnosti v technologickom sektore (napr. Broadcom AVGO.US) a v sektore zelenej energie (napr. Enphase Energy ENPH.US) by mohli zaznamenať rast.
  • Demokratický zásah by mohol mať nepriaznivý vplyv na finančný sektor. Potenciálna legislatíva týkajúca sa konkurencie na trhu kreditných kariet a implementácia odporúčaní Basel III by mohla vyvinúť tlak na banky ako JP Morgan (JPM.US) a Wells Fargo (WFC.US). Spoločnosti súvisiace s kryptomenami, ako sú Coinbasa (COIN.US) a MicroStrategy (MSTR.US), by mohli čeliť výpredajom.
  • Podpora Harrisovej pre celoštátnu legalizáciu marihuany by mohla vďaka zvýšenému dopytu podporiť spoločnosti, ako je Aurora Cannabis (ACB.US).
  • Menej priaznivý postoj demokratov k fosílnym palivám môže viesť k menšiemu počtu povolení na ťažbu, čo môže mať vplyv na spoločnosti ako ConocoPhillips (COP.US), EOG Resources (EOG.US) a Schlumberger (SLB.US).
  • Zahraničná politika si pravdepodobne zachová súčasný vývoj, bude naďalej podporovať Ukrajinu a mierne Izrael. Harrisová sa môže usilovať o zlepšenie vzťahov s Európou a Čínou, z čoho môžu ťažiť európske indexy (DE40, FR40) a čínsky CHN.cash (Hang Sang CE).
  • Zvýšené vládne výdavky by mohli viesť k vyššiemu zadlženiu, čo by mohlo v krátkodobom až strednodobom horizonte oslabiť dolárový index (USDIDX). Zníženie rizika obchodnej vojny by mohlo posilniť menový pár EURUSD.
  • Zlato môže krátkodobo získať vďaka slabšiemu doláru a rastúcemu dlhu. Harrisovej zahraničná politika zameraná na zníženie geopolitického rizika by však mohla mať v dlhodobom horizonte na zlato zmiešaný vplyv.

Harrisová a rozdelený Kongres

Víťazstvo Harrisovej s rozdeleným Kongresom by pravdepodobne zachovalo súčasný status quo, čo by malo obmedzený vplyv na finančné trhy. Harrisová by síce mohla vládnuť prostredníctvom exekutívnych príkazov, ale ich rozsah by bol obmedzený. Trh v súčasnosti oceňuje tento scenár na 40 – 45 %. Ako by mohol trh reagovať?

  • Absencia zmien v daniach z kapitálových výnosov a významných daňových reforiem by bola pravdepodobne pozitívne prijatá americkým akciovým trhom. Niektoré dane sa na konci roku 2025 vrátia na vyššiu úroveň. Napriek tomu tento scenár predstavuje priaznivý výhľad pre ďalší rast indexu US500 (S&P 500) alebo US100 (Nasdaq).
  • Vzhľadom na to, že nedošlo k výrazným zmenám fiškálnej politiky, môže Federálny rezervný systém prijať razantnejšie opatrenia. To by mohlo viesť k oslabeniu dolára a ďalšej podpore cien zlata.
  • Harrisová, zodpovedná za zahraničnú politiku, by sa pravdepodobne usilovala o zlepšenie vzťahov s Čínou a Európou. To by mohlo mierne podporiť európske indexy ako DE40 (DAX) alebo FR40 (CAC40) a čínsky trh CHN.cash (Hang Sang CE).
  • Zelené energetické spoločnosti (napr. Enphase Energy ENPH.US) by mohli zaznamenať pozitívne reakcie, kým sektor fosílnych palív by mohol čeliť tlaku. Negatívne môžu byť ovplyvnené spoločnosti ako ConocoPhillips (COP.US), EOG Resources (EOG.US) a Schlumberger (SLB.US).
  • Absencia deregulácie kryptomien by mohla mať negatívny vplyv na spoločnosti, ako je Coinbasa (COIN.US), MicroStrategy (MSTR.US) a samotný Bitcoin. Silné negatívne reakcie by mohli zaznamenať spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou kryptomien, ako sú CleanSpark (CLSK.US), HUT 8 Mining (HUT.US), Terawulf (WULF.US) a Iris Energy (IREN.US).
  • Vzhľadom na oslabenie dolára by pár USDCNH mohol zaznamenať potenciálny pokles. Meny rozvíjajúcich sa trhov (TRY, BRL, CLP) by mohli zaznamenať oživenie.

Red Wave

Scenár plného víťazstva republikánov: Donald Trump sa stane prezidentom a republikáni získajú plnú kontrolu nad Kongresom. Pravdepodobnosť tohto scenára je pomerne nízka, v súčasnosti sa odhaduje na 15 – 20 %.

  • Na akciovom trhu by to mohlo vyvolať spočiatku pozitívnu reakciu. US500 (S&P500) alebo US100 (Nasdaq) sa môžu krátkodobo posilniť. Republikáni uprednostňujú zníženie daní a zmiernenie regulácie, z čoho ťažia najmä odvetvia, ako je finančníctvo a energetika. Dlhodobý vplyv republikánskej politiky na akciový trh však zostáva nejasný.
  • Vzhľadom na miernejší podnikový výhľad a pozitívny postoj k fosílnym palivám môžu banky ako JP Morgan (JPM.US) a Wells Fargo (WFC.US) zaznamenať krátkodobé zisky. Ťažiť by z toho mohli energetické spoločnosti pôsobiace v Severnej Amerike i mimo nej. Trump pravdepodobne zruší zákaz nových projektov LNG, čo zvýhodní spoločnosti ako Exxon Mobil (XOM.US). Pozitívne by mali reagovať tiež spoločnosti ConocoPhillips (COP.US), EOG Resources (EOG.US) a Schlumberger (SLB.US).
  • Trumpova mierna podpora trhu s kryptomenami a menšia regulácia by mohli mať pozitívny vplyv na spoločnosti ako Coinbasa (COIN.US), MicroStrategy (MSTR.US) a samotný Bitcoin. Silnej pozitívnej reakcie sa môžu dočkať spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou kryptomien, ako sú CleanSpark (CLSK.US), HUT 8 Mining (HUT.US), Terawulf (WULF.US) a Iris Energy (IREN.US).
  • Republikánska obchodná politika, vrátane zvýšených ciel, pravdepodobne negatívne ovplyvní odvetvie technológií a spotrebného tovaru. Technologické spoločnosti zaoberajúce sa výrobou zariadení budú čeliť vyšším nákladom kvôli dovozu komponentov z Číny. Prípadná eskalácia obchodného konfliktu s Čínou poškodí tiež veľké americké technologické spoločnosti pôsobiace na tomto trhu. Čínske indexy ako CHN.cash (Hang Sang CE) by mohli utrpieť straty, kým americké high-tech spoločnosti (napr. Intel INTC.US) by mohli získať.
  • Dlhodobo môže republikánsky protekcionizmus viesť k rastu cien. To by mohlo vyvolať reštriktívnejší prístup Federálneho rezervného systému, čo by krátkodobo podporilo USD. V dlhodobom horizonte to však môže spôsobiť väčšie obchodné napätie, čo povedie k oslabeniu dolára. V krátkodobom horizonte je možný pokles párov ako EURUSD, USDCNH alebo rast USDJPY.
  • Uvalenie 60 % ciel na čínsky tovar by mohlo viesť k odvetným opatreniam. Čína je významným odberateľom amerických poľnohospodárskych produktov. Počas predchádzajúceho Trumpovho prezidentstva sa vývoz sójových bobov a kukurice do Číny zrútil. V dôsledku toho môžu byť nástroje, ako je SÓJA a KUKURICA, vystavené tlaku.
  • Republikáni môžu tiež obmedziť spoluprácu s Európou na iniciatívach v oblasti zelenej energie, čo môže mať negatívny vplyv na európske indexy, ako je DE30 (DAX) a FRA40 (CAC40).

Trump a rozdelený Kongres

V prípade Trumpovho víťazstva a rozdeleného Kongresu by mohlo dôjsť k významným zmenám v zahraničnej politike, ale len k obmedzeným domácim reformám. Trh v súčasnosti oceňuje tento scenár na 35 – 40 %. Ako by mohol trh reagovať?

  • Trump by pravdepodobne zachoval väčšinu daňových škrtov z roku 2017, i keď ďalšie zníženie by mohlo byť obmedzené. To by mal byť pre akciový trh pozitívny scenár. US500 (S&P 500) a US100 (Nasdaq) by si mali udržať svoje zisky.
  • Navzdory rozdelenému Kongresu by si Trump zachoval kontrolu nad zahraničnou politikou. Pravdepodobne zavedie vysoké clá na čínsky tovar, čo môže vyvolať odvetné opatrenia zo strany Číny. V dôsledku toho môžu nástroje ako SÓJA a KUKURICA čeliť tlaku.
  • Neistota týkajúca sa budúcnosti zelenej energie môže odradzovať od investícií do tohto odvetvia. Spoločnosti ako First Solar (FSLR.US) a Enphase Energy (ENPH.US) môžu na Trumpovo zvolenie reagovať negatívne.
  • Technologické spoločnosti závislé od dovozu komponentov z Číny môžu utrpieť ujmu v dôsledku vyšších nákladov. Prípadná eskalácia obchodného konfliktu s Čínou by mohla poškodiť tiež veľké americké technologické spoločnosti pôsobiace na tomto trhu.

Je dôležité si uvedomiť, že tieto scenáre nie sú binárne a kandidáti môžu meniť svoje postoje k niektorým otázkam. To isté platí i pre nový Kongres. No na základe súčasných názorov a historických vzorcov je možné s primeranou pravdepodobnosťou predpovedať potenciálne pohyby na finančných trhoch. Treba však zdôrazniť, že minulé udalosti sa v súčasnom kontexte nemusia nutne opakovať.

Sledujte voľby  s XTB!

Rovnako ako pri každých voľbách bude výskumný tím XTB živo informovať o vývoji na trhu, len čo budú oznámené výsledky volieb v jednotlivých štátoch. V sekcii Správy budú na webových stránkach i v aplikácii zverejňované aktuálne informácie o voľbách a trhu. Okrem toho sú v rámci nasledujúceho týždňa a počas volebnej noci v USA naplánované ŽIVÉ webináre!

Časy webinárov môžu byť upravené v závislosti od trhových podmienok a načasovania prichádzajúcich výsledkov. Webináre budeme oznamovať prostredníctvom sekcie Novinky v aplikácii. Predbežný rozvrh webinárov k americkým voľbám na YouTube kanáli XTB:

  • Štvrtok 31. októbra od 18.00 h: Kto vyhrá americké voľby?
  • Streda 6. novembra od 1. hodiny ráno: Živé vysielanie k americkým prezidentským voľbám.
  • Streda 6. novembra od 10.00 h: Komentár k výsledkom amerických volieb.
  • Streda 6. novembra alebo štvrtok 7. novembra od 18.00 h. Ekonomické vplyvy zvolenia nového amerického prezidenta. 

***

O spoločnosti XTB

XTB je globálna fintech spoločnosť, ktorá poskytuje individuálnym investorom okamžitý prístup na finančné trhy z celého sveta prostredníctvom inovatívnej online investičnej platformy a mobilnej aplikácie XTB. Spoločnosť bola založená v Poľsku v roku 2004 a v súčasnosti podporuje viac ako 1,1 milióna zákazníkov po celom svete pri realizácii ich investičných ambícií.

V XTB sa snažíme neustále rozvíjať online investičnú platformu, ktorá našim zákazníkom umožňuje obchodovať s viac než 6 300 nástrojmi vrátane akcií, ETF, CFD na menové páry, komodity, indexy, akcie, ETF a kryptomeny. Vďaka nedávnemu uvedeniu investičných plánov, produktu dlhodobého pasívneho investovania, môžu naši klienti teraz využiť rastúci potenciál ETF a efektívne diverzifikovať svoje portfóliá. Na kľúčových trhoch ponúkame úročenie neinvestovaných prostriedkov, čo investorom umožňuje vložiť svoje peniaze do práce a ťažiť z nich, i keď aktívne neinvestujú.

Naša online platforma je špičkovým miestom nielen pre investovanie, ale aj pre analýzu trhu a vzdelávanie. Ponúkame rozsiahlu knižnicu vzdelávacích materiálov, videí, webinárov a kurzov, ktoré našim zákazníkom pomôžu stať sa lepšími investormi bez ohľadu na ich skúsenosti s obchodovaním. Náš tím zákazníckeho servisu poskytuje podporu v 18 jazykoch a je k dispozícii 24 hodín denne 5 dní v týždni prostredníctvom e-mailu, chatu alebo telefónu.

Za viac než dve desaťročia pôsobenia na finančných trhoch sme rozšírili svoj záber na viac než 1,1 tisíca zamestnancov. Spoločnosť XTB má sídlo v Poľsku a pobočky v mnohých krajinách sveta vrátane Veľkej Británie, Nemecka, Rumunska, Španielska, Českej republiky, Slovenska, Portugalska, Francúzska, Dubaja a Čile.

Od roku 2016 sú akcie XTB kótované na varšavskej burze cenných papierov. Sme regulovaní najväčšími svetovými dohľadovými orgánmi: Financial Conduct Authority (FCA), Polish Financial Supervision Authority (KNF), Cyprus Securities & Exchange Commission (CySEC), Dubai Financial Services Authority (DFSA) a Financial Services Commission (FSC).

Ďalšie informácie nájdete na webe xtb.com.

Finančné nástroje, ktoré XTB ponúka, sú rizikové. Investujte zodpovedne.

 

 

Zobrazit Galériu

XTB

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať