CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Záhada, ako neuróny riadia mozog, bola konečne vyriešená

2

Mozog je zázrakom efektívnosti, no napriek desaťročiam výskumu zostáva nepochopený spôsob, ako to dosahuje. Nový výskum, publikovaný v časopise Cell, odhaľuje, ako neuróny (bunky zodpovedné za spomienky, myšlienky a emócie) koordinujú svoju činnosť. Tajomstvo mozgu je prekvapivo jednoduché: venovať nie viac ako polovicu (a nie menej ako 40 percent) úsilia každej bunky jednotlivým úlohám. Zvyšok úsilia potom smeruje ku škálovateľnej tímovej práci.

Vedci našli presne rovnakú organizačnú štruktúru v mozgoch piatich druhov – od ovocných mušiek a háďatiek cez zebričky až po myši a opice. Mohli teda odhaliť základný princíp optimalizovaného spracovania informácií. Objav rieši dlhodobú diskusiu o mozgu: či sa neuróny správajú ako elitní hráči (každý je vysoko špecializovaný a efektívny), alebo uprednostňujú tímovú prácu (zabezpečujú, aby celý systém fungoval, aj keď niektoré prvky zaostávajú).

Pokročilé technológie zobrazovania poskytli výskumníkom možnosť zaznamenávať signály z desiatok tisíc buniek súčasne. Zobrazovanie vápnika je metóda, ktorá umožňuje sledovať nervovú aktivitu v reálnom čase pomocou fluorescenčných senzorov, ktoré sa rozsvietia podľa hladín vápnika v bunke. Výskumníci zistili, že bunky spolupracujú na vytváraní väčších, koordinovaných sietí, čím tvoria organizáciu, v ktorej každý stupeň odráža tie vyššie a nižšie.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Mozog tak šikovným spôsobom vyvažuje individualitu a tímovú prácu. Zhruba polovica úsilia pritom ide na „osobný“ výkon, keďže neuróny spolupracujú v rámci čoraz väčších sietí. Táto fraktálna hierarchia optimalizuje tok informácií v mozgu. Umožňuje to mozgu robiť niečo zásadné: prispôsobovať sa zmenám. Zabezpečuje, že mozog funguje efektívne, plní úlohy s minimálnymi zdrojmi a zároveň zostáva odolný tým, že zachováva funkciu aj vtedy, keď neuróny zlyhajú.

Zistenia odhaľujú, že táto fraktálna koordinácia aktivity neurónov sa vyskytuje v rozsiahlom evolučnom rozpätí: od stavovcov, ktorých posledný spoločný predok žil pred 450 miliónmi rokov, až po bezstavovce staré miliardy rokov. To naznačuje, že mozog sa vyvinul tak, aby vyvážil efektívnosť a odolnosť, čo umožňuje optimalizovať spracovanie informácií a prispôsobiť sa novým požiadavkám na správanie. Ďalší výskum bude zameraný na zistenie, ako by sa tieto princípy mohli prejaviť v ľudskom mozgu.

Zdroj: sciencealert.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

GentrNsmittter reakcia na: Záhada, ako neuróny riadia mozog, bola konečne vyriešená

27.11.2024 09:11
Co je fascinujuce pre jedneho,moze pre ineho...ale aj toto oné trans sa da lahko vylepsit. Len musi byt spolocenska potreba. Nie wc. Etika,tradicie do wc? Asi nie. Vsak? Takze tych par tisic rokov do dalsej orirodzenej ovulacie Zemicky by sme mali vyuzit ,aby sme nedopadli ako nasi nerozumni predchodcovia z oblasti teraz uz desiatky metrov pod vodou. Mozno sa uz nasiel nejaky kremenny disk s infom stadial,aby sme neopakovali ich chybne postupy...
Reagovať

:)) reakcia na: Záhada, ako neuróny riadia mozog, bola konečne vyriešená

23.11.2024 15:11
fascinujúce!. Ide aj o veľmi zaujímavú ukážku toho, že vápnik pôsobí aj ako neurotransmiter.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať