Žalúdočná šťava kráv rozkladá bežné plasty
V posledných rokoch sa objavilo viacero štúdií, ktoré ukazujú, ako by baktérie mohli pomôcť riešiť náš problém s plastovým odpadom. Nedávno napríklad vedci opísali, ako môžu enzýmy integrované do plastu vo fáze výroby umožniť jeho rozklad v priebehu niekoľkých dní. Najnovší objav v tejto oblasti urobili rakúski vedci z Univerzity prírodných zdrojov a vied o živote.
Tí zistili, že tráviace šťavy v časti kravského žalúdka nazývanej bachor rozkladajú prírodné rastlinné polyestery, ktoré kravy prijímajú ako súčasť svojej stravy, a teda ich tráviaci systém dokáže rozkladať aj plasty. Niektoré ich biologické aktivity by sa tak dali využiť aj na hydrolýzu polyesteru. Na preskúmanie tejto myšlienky zhromaždil tím tráviacu šťavu z bachora z rakúskych bitúnkov a inkuboval ju s PET plastom, ktorý sa bežne používa pri výrobe textilu, fliaš, nádob na potraviny a flakónov na balenie všetkého od šampónov po farmaceutiká.
Vedci otestovali aj pôsobenie tejto tekutiny na kompostovateľný plast s názv ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH