Nová membrána dokáže dlhodobo odsoľovať vodu s účinnosťou 99,99 %
Kórejskí inžinieri vyvinuli novú membránu z nanovlákien, ktorá dokáže efektívne odsoľovať vodu dlhý čas. Ich štúdia sa zameriava na membránovú destiláciu. V tomto procese sa slaná soľanka na jednej strane membrány zahrieva, zatiaľ čo sladká voda na druhej strane zostáva studená. Membrána je hydrofóbna, aby odpudzovala kvapalnú vodu, ale vodná para z horúcej strany môže prechádzať cez póry. Vďaka rozdielu v tlaku sa dostáva na studenú stranu, kde sa rekondenzuje ako sladká voda.
Problém je v tom, že hromadenie solí a iných znečisťujúcich látok na membráne môže mať vplyv na jej hydrofóbnosť. Nakoniec soľanka začne presakovať a membránu treba vymeniť. Vedci z Kórejského inštitútu pre stavebné inžinierstvo a technológie budov (KICT) však vytvorili pokročilejšie membrány. Tie sa vyrábajú pomocou procesu nazvaného elektrostatické zvlákňovanie, pri ktorom sa na vyťahovanie nabitých nanovlákien z dýz používa elektrina.
Tím KICT použil verziu s názvom koaxiálne elektrostatické zvlákňovanie, k ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH