
Zázračný prášok môže zásadne pomôcť v boji proti klimatickým zmenám
Vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley nedávno vyvinuli nový práškový materiál, ktorý dokáže rýchlo nasávať oxid uhličitý z okolitého vzduchu, čo predstavuje významný prelom v boji proti klimatickým zmenám. Prášok označovaný ako COF-999 bol navrhnutý tak, aby zachytával skleníkový plyn vo svojich mikroskopických póroch a potom ho uvoľňoval niekde, kde nemôže prispievať ku globálnemu otepľovaniu.
Materiál vytvoril doktorand chémie v Berkeley Zhou Zihui narodený v čínskej provincii Henan. Keď svoj výtvor – žltý prášok – testoval, napumpoval vzduch z laboratória do skúmavky, kde sa zmiešal s jeho práškom. „Koncentrácia CO₂ klesla zo 460 priamo na nulu približne za 5 minút,“ povedal. Profesor chémie Omar Yaghi poukazuje na niečo, čo je možno ešte dôležitejšie – prášok sa dá používať znova a znova.
V testoch fungoval aj po 100 takýchto cykloch. Zhouova práca využíva Yaghiho vynález – kovalentný organický rámec, triedu poréznych materiálov, ktorý Zhou opisuje ako systém Lego. V súčasnosti sa zachytený CO₂ zvyčajne ukladá do zeme, hoci výskumníci a priemyselné podniky experimentujú so spôsobmi jeho premeny na palivo.
Zhou hovorí, že od zverejnenia svojich zistení už vyvinul prášok novej generácie, ktorý je štyrikrát až šesťkrát rýchlejší pri absorbovaní CO₂. Vedci tvrdia, že jedným z ďalších dôležitých a náročných krokov je rozšírenie výroby ich materiálu, aby sa raz mohol nasadiť v závodoch po celom svete a zbaviť ovzdušie škodlivých emisií. Štúdia bola publikovaná v časopise Nature.
Zdroj: flipboard.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.