ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Zrkadlovky pre profesionálov

0

.. alebo pre bohatých nadšencov. Spoločnosť Nikon potvrdzuje novými modelmi zameranie na zrkadlovky s veľkými 35 mm snímačmi, označovanými ako full frame. Výhody týchto modelov sú zrejmé - väčšia plocha snímača a z toho plynúca väčšia plocha fotocitlivých pixelov umožňuje lepšie bojovať so šumom a dáva fotografovi viac možností na prácu s hĺbkou ostrosti.

Nevýhodná je nutnosť nosiť so sebou väčšie a ťažšie objektívy. A potom, samozrejme, cena tiel fotoaparátov aj objektívov. Nadšencom fotografie tieto základy iste opakovať nemusíme, tých skôr zaujíma, čo nové prinášajú oba očakávané modely. My sme ich posledný mesiac detailne testovali a hneď zo začiatku konštatujeme, že si zaslúžia pochvalu aj naše odporúčania.

Nikon D810

Začnime od nástupcu 36 Mpx monštier D800 a D800E. Tieto dva modely sa pred dvoma rokmi objavili naraz, pričom dávali fotografom na výber - priplatiť si za drahší model s písmenom E, ktorý mal zrušený efekt optického antialias filtra, inak dovtedy štandardnej súčasti väčšiny snímačov. Úlohou tohto filtra je bojovať s neželaným efektom moiré - farebnými pruhmi vo veľmi jemných vzoroch.

d810-zpredu.jpg

To malo zabezpečiť o niečo vyššiu rozlišovaciu schopnosť snímača, teda schopnosť zachytiť v obrázkoch ešte jemnejšie detaily. Vo výsledku boli D800 aj D800E veľmi podobné, dokonca aj z hľadiska detailnosti fotografií. Nikon následne vydal niekoľko modelov s menším snímačom APS-C, kde vyskúšal antialias filter nadobro odstrániť, a po dobrých skúsenostiach prichádza takéto riešenie aj do sveta profesionálnych zrkadloviek.

D810 je tak zjednotením modelov D800 a D800E, pričom jeho antialias filter nemá len zrušený efekt, ale je odstránený rovnako ako pri D5300 a D7100. Ide teda o full frame zrkadlovku s obrovským rozlíšením 36 Mpx, ktoré nie je ničím obmedzované, a tak dokáže naplno využiť ostrosť zrejme ľubovoľného existujúceho objektívu. Inak povedané, čím vyššiu rozlišovaciu schopnosť má objektív, tým viac detailov na fotkách nájdete. Z hľadiska ponuky Nikonu, keď vynecháme špecializovaný model D4S, určený na športy a iné použitie závislé od rýchlosti, je D810 de facto najvyšší model a podľa toho vyzerajú aj jeho špecifikácie.

d810-zozadu.jpg

Rozlíšenie 36 Mpx je dosť, aby mohol konkurovať systémom so strednoformátovými snímačmi, a iste zaujíma najmä fotografov krajiniek, prípadne štúdiových fotografov portrétov a módy. Jediný priamy konkurent je model pochádzajúci od výrobcu tohto skvelého snímača - Sony A7R, ktorému takisto chýba AA filter. A7R je však mirrorless model, takže pre fotografov navyknutých na prácu s luxusne veľkým optickým hľadáčikom full frame zrkadloviek sa dá Nikon D810 označiť za bezkonkurenčný a jedinečný model.

Odstránenie AA filtra však nie je jediné zlepšenie oproti predchodcom. Snímač prešiel istým vývojom a ponúka rozsah citlivosti od 64 do 12 800, pričom toto možno rozšíriť za cenu obetovania časti dynamického rozsahu až na 32 ÷ 51 200. Nový rýchlejší procesor Expeed 4 umožňuje o niečo rýchlejšie sekvenčné snímanie 5 obrázkov za sekundu v plnom rozlíšení alebo 7 pri fotení vo výreze DX (v kombinácii so správnym batériovým gripom). Zlepšená bola aj mechanika odklápania zrkadla, aby bolo odolnejšie a spôsobovalo menej vibrácií, rýchlosť mechaniky navyše skracuje stmavnutie hľadáčika. Dosiahnuť čo najvyššiu ostrosť vám pomôže aj možnosť použiť elektronickú uzávierku ako prvú lamelu, takže dlhšie expozície nebudú rozostrené pohybom mechanizmov vo fotoaparáte. Oceňujeme extra tichý chod uzávierky, oveľa tichší ako u jeho predchodcov. Existuje dokonca aj tichý sekvenčný režim QC s rýchlosťou zhruba 3 FPS.

A vo výpočte noviniek môžeme pokračovať - pribudla možnosť ukladať fotky do formátu RAM veľkosti S, ktorý ponúka menšie súbory, no stále nekomprimované, takže ak nepotrebujete nevyhnutne najvyššiu farebnú hĺbku, môžete šetriť miesto na karte. Bežné RAW totiž pri rozlíšení súborov 7360 × 4912 ujedajú z kapacity karty neskutočným tempom. D810 je vlastne viacero fotoaparátov v jednom - priaznivci fotenia športu či zvierat môžu prepnúť na režim DX, keď sa snímač správa ako menší APS-C s viac než dostatočným rozlíšením 24 Mpx, a dostanú relatívne rýchlu zrkadlovku s rozumným rozmerom fotografií; 7 FPS je na takéto použitie dosť, zaostrovanie patrí k najrýchlejším na svete. Ale keď treba, je tu stále režim plného rozlíšenia s obrovskou mierou flexibility v postprodukcii.

Zaujímavá novinka je Split Screen Zoom, čo je priblíženie okrajov záberu tak, aby ste mohli v živom náhľade presne zarovnať horizont záberu. Je to prekvapivo užitočná funkcia, funguje o niečo lepšie než bežný virtuálny horizont v hľadáčikoch. Drobné zmeny sme našli aj vo funkcionalite zaostrovania, kde si teraz môžete vybrať režim zoskupených zaostrovacích bodov plus zapnúť preferenciu ostrenia na tváre, ak ich fotoaparát objaví v zábere. Pri exponovaní je tu navyše nová funkcia Highlight Weighted Metering, s ktorou si D810 dáva extra pozor, aby v zábere nevznikli prepálené svetlé časti. Na rozdiel od predošlých modelov D810 dokáže sekvenčne snímať zábery neobmedzene dlho, fanúšikovia časozberných filmov si tak prídu na svoje.

A pri filmoch ešte chvíľku ostaneme. D810 totiž získal aj niekoľko nových schopností, ktoré potešia náruživých tvorcov videí. Tá hlavná je zrejme schopnosť zasielať nekomprimované video po výstupe HDMI a zároveň pri tom zaznamenávať komprimované video na kartu (využívať môžete naraz kartu SD aj CF). Jeden z režimov záznamu má dokonca extra ploché nastavenia kontrastu, aby sa vo videu zachoval čo najvyšší dynamický rozsah. To zvyšuje možnosti úpravy v strihacích programoch. Samozrejmá pri tejto úrovni a cene zrkadloviek je aj možnosť použiť funkciu automatickej voľby ISO pri manuálnom nakrúcaní (to isté je možné aj v manuálnom režime pri fotení). Žiaľ, zrkadlovky Nikon zatiaľ neponúkajú možnosť zaznamenávať video so 4K rozlíšením, budete si musieť vystačiť s full HD záznamom s 60p snímkovaním. Nakoniec na výpomoc s kontrolou expozície si môžete nechať zobraziť prepaly pomocou zebrových pruhov. Pokiaľ je vašou prioritou video, stále platí, že odporúčame skôr Panasonic GH4, no ak má byť sekundárnou funkciou, D810 vás určite nesklame.

Do dokonalosti je dotiahnuté aj vyhotovenie fotoaparátu. Celkom pochopiteľne, veď len zľahka zlepšuje predošlé, už tak vynikajúce modely, navrch však pridáva o niečo zlepšenú 3,2-palcovú obrazovku s vyšším rozlíšením 1,2 milióna bodov a konfiguráciou pixelov RGBW miesto obyčajného RGB. Vďaka tejto zmene je obraz jasnejší, navyše vám Nikon umožní zmeniť si teplotu zobrazených farieb tak, aby sa podanie fotiek čo najviac podobalo na váš domáci monitor. Obrovský hľadáčik s plným pokrytím scény zobrazuje veľa informácií cez diódy OLED a je radosť s ním pracovať. Ak ste niekedy použili full frame zrkadlovku Nikonu, zvyknete si na D810 hneď. Akurát vám možno bude chýbať zaostrovací režim AF-A, ktorý podľa pohybu subjektu prepína medzi jednorazovým a trvalým ostrením. Pritom lacnejšie Nikony ho paradoxne majú.

Je ťažké nájsť na tomto modeli nejaké mínusy, a ak sa aj ukazujú, sú pochopiteľné (5 FPS pri 36 Mpx je dosť veľká záťaž) alebo ospravedlniteľné (chýbajúce 4K video na primárne fotografickom prístroji) alebo nevyhnutné (cena 3000 eur za telo + cena objektívov). Jeho podstatná vlastnosť je obrovská ostrosť a rozlíšenie obrázkov, ktoré navyše ponúkajú mnoho priestoru na dodatočné úpravy - ak hľadáte profesionálny fotoaparát s takýmito vlastnosťami, je D810 najlepšia voľba medzi zrkadlovkami.

Cena: 2999 EUR (samostatné telo)

Nikon D750

Najčerstvejšie uvedený model D750 je tak trochu zvláštny hybrid, ktorý vlastnosťami a výbavou akosi nezapadá tam, kde svieti jeho cena. Mal by totiž zaujať pozíciu niekde medzi najlacnejším full frame modelom D610 a vyššie hodnoteným D810, no požičiava si vlastnosti a prvky od oboch. Na naše šťastie sa viac podobá na výkonnejší D810, v niektorých aspektoch ho dokonca prekonáva. Je to napríklad najľahší model z full frame zrkadloviek značky Nikon (keď nerátame špecifický model Df) a ako vôbec prvá 35 mm zrkadlovka prichádza s výklopným displejom.

d750-zpredu.jpg

Svojho silnejšieho bračeka navyše prekonáva aj výborným automatickým zaostrovaním, používa totiž druhú verziu jeho zaostrovacieho systému (Multi-CAM 3500FX II s nezmeneným počtom 51 zaostrovacích bodov), ktorá by mala byť schopná ostriť v temnote ešte o stupeň väčšej (do svetelnosti -3 EV). Jeho silná stránka je schopnosť rozpoznať v zábere tváre a na tie zaostriť, presnejšie na bližšie oko. Rovnako to dokáže aj D810, lenže D750 aj v slabšom svetle a o niečo rýchlejšie. Potešujúce je, že funkcia AF-A, automaticky prepínajúca medzi ostrením AF-S a AF-C, tentoraz nechýba a v kombinácii so sledovaním subjektov v 3D dáva fotografom do rúk takmer dokonalý zaostrovací systém. My sme ho testovali tradične na rodinných fotografiách a bolo to azda prvýkrát, keď sme nenašli jedinú nezaostrenú fotku - či už deti behali smerom k objektívu, kolmo naň, alebo sa hojdali na hojdačke, zaostrovanie ich pohyb po scéne stíhalo sledovať.

Snímač sa podobá na D610, malo by však ísť o jeho mierne zlepšenú verziu. Rozlíšenie má 24 Mpx, pričom AA filter tentoraz nechýba, takže rozlišovacou schopnosťou a ostrosťou fotiek sa k D810 priblížiť nedokáže. No 24 Mpx by aj tak malo stačiť na využitie plnej ostrosti väčšiny objektívov, rovnako by to malo stačiť na ľubovoľné tlačové využitie vrátane extrémne veľkoformátovej tlače. Menšie rozlíšenie má výhodu v jednoduchšom spracovaní dát a z toho plynúcej vyššej rýchlosti sériového snímania, ktorá dosahuje 6,5 FPS pri plnom rozlíšení, teda viac než v prípade D810.

d750-zozadu.jpg

Výklopný displej sme už spomínali, priblížime ešte, že ide o podobný displej, ako má D810, so zobrazovaním RGBW a rovnakým rozlíšením. Výklopný je nahor aj nadol o 90°, pričom pánty vyzerajú veľmi presvedčivo a odolne. Funkcionalita Wi-Fi je obmedzená na pomerne jednoduché funkcie vzdialeného fotenia a sťahovania obrázkov z fotoaparátu. Tie však fungujú výborne, hlavne chválime rýchle reakcie diaľkového ovládania z obrazovky smartfónu. Vynikajúce hodnotenie si zaslúži aj optický hľadáčik s farebne zobrazenými informáciami pomocou diód OLED, takže napríklad texty sú biele, ikonka blesku žltá, nie všetko len zelené ako pri starších modeloch.

D750 sa môže pochváliť aj všetkými novými funkciami, ktoré sme vymenovali pri D810, má rovnaké možnosti zobrazenia split, možnosť ochrany proti prepalom a ponúka aj rovnaké funkcie pri zázname videa. Má rovnaký 91-tisícbodový snímač expozície, ktorý silne pomáha pri sledovaní objektov. Z hľadiska výstupnej obrazovej kvality o ňom môžeme povedať presne to, čo sa dalo očakávať. Patrí k tomu najlepšiemu na trhu, či už z pohľadu fotografovania pri slabých svetelných podmienkach (pokojne môžete používať ISO 12 800), alebo z pohľadu fotografovania v kontrastných podmienkach. Vďaka dynamickému rozsahu, skoro by sme povedali, že najlepšiemu na trhu, aj z čiernych plôch na fotografiách možno vytiahnuť obrazovú informáciu s relatívne nízkym šumom. Pritom krásne obrázky viete získať nielen fotením do RAW, vďaka funkciám strážiacim DR a možnosti HDR viete získať z kontrastných záberov aj pekné súbory JPEG bez otravovania sa s postprodukciou.

Tak si to rozoberme: D810 je tichší, väčší, nemá výklopný displej a má o kvapku horší zaostrovací systém. Je to ekvivalentný súper D750 s lepšou rozlišovacou schopnosťou, je vhodnejší na isté druhy fotografie, univerzálnejší. Lacnejší D610 podľa nás momentálne nie je o dosť lacnejší, aktuálne ceny sa pohybujú okolo 1700 eur, takže tu rozhodne odporúčame priplatiť drobný rozdiel a siahnuť po podstatne schopnejšom D750, je naozaj na míle pred D610. Z hľadiska porovnania s Canonom platí to, čo tradične hovorievame - rozhodnite sa podľa objektívov, každý systém má pár unikátov. Každého snímače majú svoje silné a slabé stránky a ani jeden nie je technicky horší než ten druhý. Nám sa zdá Canon ergonomickejší a rýchlejší na ovládanie, lepší v zlom svetle, Nikon zase ponúka súbory RAW s väčšími možnosťami prispôsobenia, lepší dynamický rozsah, lepšie JPEG pri naozaj kontrastných situáciách, ale je to subjektívne hodnotenie.

Cena: 1999 EUR (samostatné telo)

Výhody veľkých snímačov

Ak ste vždy premýšľali, čo je na týchto obrovských fotoaparátoch také skvelé, že sú ľudia do nich ochotní investovať veľké peniaze a toľké kilá so sebou celé dni nosiť, tu možno nájdete odpovede. Na dvoch testovaných modeloch predvedieme niektoré ich silné vlastnosti pomocou fotografií, ktoré by bežnými fotoaparátmi bolo takmer nemožné zachytiť v takejto podobe.

Hlavné výhody 35 mm full frame snímača sú schopnosť fotiť pri slabom svetle a dynamický rozsah. Prvé je zrejmé - veľký snímač zachytí viac svetla, má väčšie fotocitlivé pixely, a tak k interferenciám dochádza v menšej miere, čo vo výsledku znamená menej šumu. Takže v preklade do nastavení fotoaparátu to znamená, že menej často musíte dvíhať ISO, a ak už je to nevyhnutné, ani vysoké hodnoty nevyzerajú tak zle ako pri menších snímačoch.

Dynamický rozsah už laická verejnosť chápe menej a my to skúsime zmeniť. Technicky predstavuje rozdiel medzi najsilnejším a najslabším signálom, ktorý vie snímač zachytiť. Ak ho prekročíte zhora, bude výstupnou informáciou z daného pixela len biela farba bez ďalšej obrazovej informácie. Naopak, prekročenie zospodu je zosnímané ako čierna farba a príliš slabý signál znamená aj ohrozenie šumom. Ten by ste na pixeloch zachytili aj v dokonalej tme. Dynamický rozsah teda v podstate predstavuje rozsah od najtemnejšej zosnímateľnej farby po najsvetlejšiu. Čím väčší je, tým kontrastnejšie situácie dokážete zachytiť. Inak povedané, tým tmavšie a tým svetlejšie časti scény ešte niekde vo fotografických dátach obsahujú informáciu o farbe jednotlivých pixelov. Čo to znamená pre vaše fotografické možnosti?

1. príklad: Fotografie oproti slnku s D750

Táto snímka priamo obsahuje slnko, teda časť jeho lúčov v ľavom hornom okraji. S väčšinou fotoaparátov by to znamenalo buď toľko, že zvyšok scény bude neúnosne tmavý, alebo že obloha a celé pozadie budú prepálené do bielej. My sme fotili do súborov RAW+JPEG a vo výsledku ani nebolo treba siahať na zdrojový RAW, vyšlo nám krásne už JPEG.

d750-proti-slnku.jpg

2. príklad: Rýchla sekvencia na D750

Malé deti sú tvrdý oriešok pre fotografovanie, teda pokiaľ ich chcete zachytiť v akcii. Tu kombinujeme najnáročnejší druh pohybu smerom oproti fotoaparátu a zároveň do strany cez záber. A akoby to nebolo málo, oproti slnku. A predstavte si, D750 stíhal ostriť 6,5-krát za sekundu a zároveň správne exponovať každý záber. Sekvencia 20 fotiek tak dáva vo výsledku 20 fotiek správne zaostrených na tvár chlapčeka.

d750-sekvencia.jpg

3. príklad: Extrémne kontrastná scéna s D810

Poznáte tie situácie, keď nemôžete na scénu blýskať, aby ste osvetlili tmavé popredie na vyrovnanie so svetlým pozadím? S D810 sa nemusíte trápiť, jednoducho odfoťte scénu do RAW s priemernou expozíciou pre celý záber. Vznikne kontrastná tmavo-svetlá snímka, ktorá asi na obrazovke fotoaparátu nikoho veľmi nenadchne. Po vyvolaní v programe Lightroom sme však dostali druhú verziu, kde sa jasne ukázali všetky detaily tmavých častí scény a vystúpili aj detaily a farba oblohy. A to nám stačilo potiahnuť asi 3 ovládače v programe.

d810-kontrast.jpg

Pred

d810-kontrast-spracovany2.jpg

Po

4. príklad: Skutočné rozlíšenie D810

36 megapixelov je naozaj veľa. Stačilo by to teoreticky aj na nakrúcanie 8K videa. Aby ste si vedeli predstaviť, čo to znamená, aké detaily budete mať v obrázkoch, pripravili sme pre vás toto porovnanie celkového záberu s výrezom. Výrez vznikol zobrazením fotky 1:1, pričom touto plochou pokrýval monitor s rozlíšením 2560 × 1440.

d810-rozlisenie.jpg

Celý záber

d810-rozlisenie-ZOOM.jpg

Výrez

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať