S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

iPhone 11 Pro - symbióza dizajnu, výkonu a kvalitných fotoaparátov

1

V recenziách smartfónov sa občas nevyhneme porovnávaniu, aj keď nepriamemu, hlavne pri špičkových modeloch. Neformálne si tak na určité obdobie určíme akýsi etalón, oproti ktorému subjektívne posudzujeme ďalšie testované modely. Takéto obdobia sú počas roka dve, súvisia s jarným termínom veľtrhu MWC (Mobile World Congress) a jesennými predstaveniami noviniek kľúčových výrobcov. Takže na obdobie od jesenných prezentácií noviniek Applu, Huawei či Samsungu až po modely predstavené na MWC, prípadne tesne pred ním, považujem za etalón iPhone 11 Pro. V článku zhrniem poznatky z mesačného intenzívneho testovania.



Dizajn, ktorý bol kedysi inovatívny, je v súčasnosti síce už trochu konzervatívny, no stále elegantný a s nádychom luxusu. Aj kedysi revolučný výrez sa už v porovnaní otvormi alebo kvapkovými minivýrezmi z hľadiska dizajnu zdá priveľký. Vynútila si to však technológia autentifikácie Face ID na báze 3D tvárovej biometrie, ktorá na to, aby bola spoľahlivá, musí využívať viac kamier. Autentifikácia je poznateľne rýchlejšia ako pri vlaňajších modeloch. 

Obvodový rám je z precízne opracovanej chirurgickej ocele s povrchovou úpravou príslušného farebného odtieňa. Keď už zadná stena musí byť pre indukčné nabíjanie z nekovového materiálu a požiadavky na luxusný materiál vlajkového modelu velia, že to musí byť sklo, dizajnéri Applu stavili na matné sklo, ktoré poskytuje približne rovnakú úroveň spoľahlivosti držania ako donedávna používaný jemne pieskovaný hliník. Vyčnievajúca platforma so zaoblenými rohmi s tromi objektívmi zadného fotoaparátu je charakteristická dizajnová črta tohto modelu. Objektívy sú pod odolnými zafírovými sklíčkami, takže poškriabanie pri bežnom používaní určite nehrozí. Ani po mesačnom nosení po vreckách, často spolu s kľúčmi, nie je na zadnej stene vrátane krycích skiel objektívov ani náznak škrabanca a rovnako bez škrabancov je aj krycie sklo displeja. Čo sa týka odolnosti proti vode a prachu, vyhovuje štandardu IP68 podľa IEC 60529, teda ho môžete ponoriť do maximálnej hĺbky 4 metrov na 30 minút. 

Displej OLED je jeden z najlepších, aké som mal možnosť vidieť, a jas 800 nitov je dostatočný aj na zobrazovanie údajov počas slnečného dňa. Rozlíšenie 1125 × 2436 px pri uhlopriečke 5,8 palca síce z marketingového pohľadu príliš neohúri, no v praxi je viac než dostatočné. Oleofóbna vrstva sa snaží vzdorovať umazaniu krycieho skla mastnotou z odtlačkov a do určitej miery sa jej to aj darí. Musím pochváliť automatickú reguláciu jasu podsvietenia a prispôsobenia farieb displeja okoliu. Pri umelom osvetlení žiarovkami alebo LED s teplým nádychom sa zmení tonalita displeja k teplejším tónom. Výhoda displeja OLED v modeloch Pro a Pro Max sa naplno prejaví pri nastavení tmavého režimu, čo je jedna z noviniek operačného systému iOS 13. Ak si majitelia starších modelov iPhonu zvykli na 3D Touch, teda aktivovanie kontextového menu silnejším stlačením, budú si musieť osvojiť inú filozofiu ovládania. Ponuka funkcií sa aktivuje dlhším pridržaním ikony. 

Srdcom nového iPhonu 11 je čip A13 Bionic, ktorý je podľa tvrdenia Applu najvýkonnejším čipom pre smartfóny. Má 8,5 miliardy tranzistorov a je vyrobený 7 nm technológiou. Na čipe je 6-jadrový CPU, 4-jadrový GPU a Neural engine tretej generácie na hardvérovú podporu umelej inteligencie a výpočtov na báze neurónových sietí. CPU má dve výkonné jadrá taktované na 2,65 GHz a štyri úsporné jadrá s maximálnou frekvenciou 1,8 GHz. Práve v hardvérovej a softvérovej interpretácii umelej inteligencie, ktorá vás bude sprevádzať prakticky všetkými funkciami smartfónu, sa dosiahol veľký medzigeneračný pokrok. Výkon tandemu procesor – grafika je v softvérovo optimalizovanom ekosystéme Apple viac než dostatočný. Je zároveň výzvou pre tvorcov hier, ako ho naplno využiť. Na jedno nabitie vám iPhone 11 Pro vydrží deň intenzívneho používania s približne 40 % rezervou. Pri konzervatívnom používaní vám batéria vydrží aj dva dni. V balení nájdete rýchlonabíjačku s konektorom USB-C, schopnú dodať pri napätí 5 V prúd 3 A alebo 2 A pri napätí 12 V.

Maximálny príkon je teda 18 W. Smartfón sa k nabíjačke pripája káblikom USB-C – Lightning. Nabíjačka nabije batériu na 50 % kapacity za 30 minút, ale pri porovnaní s rýchlonabíjačkami s príkonom 40 – 45 W od konkurencie Apple v tomto dosť zaostáva. Stereofónny zvuk je vynikajúci, s rovnomerným podaním celého spektra, samozrejme, s výnimkou basov. Pri nižších stredoch okolo 200 Hz je reprodukcia vzhľadom na objem ozvučnice prekvapivo dobrá. 

iPhone 11 Pro má vzadu tri objektívy. Širokouhlý so svetelnosťou f/1,8, ultraširokouhlý so svetelnosťou f/2,4 a teleobjektív so svetelnosťou f/2.0. Všetky tri fotoaparáty majú snímače s rozlíšením 12 Mpx.

Porovnanie záberov objektívmi zadného fotoaparátu

Hlavný širokouhlý objektív má aj optickú stabilizáciu obrazu. Ultraširokouhlý objektív so zorným uhlom 120° stabilizáciu z princípu nepotrebuje. Snímač hlavného fotoaparátu má priemer pixelov 1,4 mikrometra a využíva technológiu dual pixel. Cez deň pri dobrom svetle majú zábery z iPhonu tradične živé, no nie príliš presaturované farby. Podobne ako pri vlaňajších modeloch, ak to svetelné podmienky vyžadujú, sa HDR automaticky aplikuje aj na dynamické scény. Umelé rozostrenie pozadia v móde Portrét funguje veľmi dobre a dá sa aplikovať aj na všeobecné scény, nielen na zábery, na ktorých je ľudská tvár.

Optické a umelé rozostrenie pozadia

Zaostrovanie je veľmi rýchle a takisto rýchle je aj prepínanie medzi fotoaparátmi zo širokého na ultraširoké ohnisko a naopak, bez toho, aby ste postrehli nejaký predel či už v hľadáčiku, alebo vo videu.

Keď fotíte večer alebo v noci pri vypnutom blesku, automaticky sa spustí nočný režim. Pri umelom osvetlení je v tomto režime typický expozičný čas sekunda, pri hlbokom súmraku bez pouličného osvetlenia aj 3 sekundy. Pre istotu som v nočnom režime robil zakaždým tri zábery po sebe, ale s výnimkou takmer úplnej tmy to nie je potrebné. Takýto dlhý čas by neudržala ani najkvalitnejšia optická stabilizácia. „Nočná“ uzávierka funguje tak, že sa najskôr zosníma pilotný záber a následne séria ďalších záberov, z ktorých sa dopĺňajú detaily. Aj pri slabom pouličnom osvetlení je väčšina snímok brilantne ostrá. Pokiaľ večerné fotky prehliadate na veľkej obrazovke TV alebo monitora, postrehnete väčšiu, no prijateľnú úroveň farebného šumu v tmavších plochách. Pri večernom fotografovaní sa iPhone 11 tak v bežnom, ako aj nočnom režime spolieha na optickú stabilizáciu a radšej nastaví dlhú expozičnú dobu než vyššie ISO, ktoré by vnieslo do záberu viac šumu. Na to si treba dať pozor pri snímaní pohybujúcich sa objektov.

Záber pri úrovni osvetlenia 0.5 luxov (vľavo) a 0.1 luxov (vpravo)

Večerné zábery širokouhlým objektívom a teleobjektívom

Maximálne ISO, aké bolo pri mojom nočnom fotení nastavené, bolo 1600. Nočný režim je implementovaný len v režime zväčšenia 1× a 2×. Potešil by aj pri fotení ultraširokouhlým objektívom.

Ultraširokouhlý objektív, úroveň osvetlenia 1 lux.

Nahrávanie videa v rozlíšení 4K je podporované so snímkovou frekvenciou 60 fps a nahrávanie spomaleného videa s rozlíšením 1080p pri 120 alebo 240 sn./s. Veľmi dobre fotí aj predná kamera s rozlíšením 12 Mpx. Odporúčam vyskúšať všetky jej portrétové možnosti. RGB fotoaparát v spolupráci s IR fotoaparátom umožnia kúzliť s hĺbkou ostrosti selfie portrétov.

 

Verdikt: Pravdepodobne najvýkonnejší smartfón na trhu.

Technické údaje: 

Procesor: čip A13 Bionic, šesťjadrový (2 × 2,65 GHz Lightning + 4 × 1,8 GHz Thunder), štvorjadrový GPU; 4 GB RAM, kapacita úložného priestoru: 64, 256 alebo 512 GB; displej Super Retina XDR OLED, Haptic Touch, 5,8 palca, rozlíšenie 1125 × 2436 px (458 ppi), 19,5:9; fotoaparát: hlavný 12 Mpx so širokouhlým objektívom, svetelnosť f/1,8 + 12 Mpx ultraširokouhlý, svetelnosť f/2,4 + teleobjektív 12 Mpx svetelnosť f/2,0, predná kamera TrueDepth 12 Mpx, svetelnosť f/2,2 + TOF 3D, komunikácia: LTE, Wi-Fi 802.11ac/ax, bluetooth 5.0, NFC, batéria Xs: 3050 mAh, Xs Max 3180 mAh; rozmery: 144 × 71,4 × 8,1 mm, hmotnosť: 188 g 

Cena 1169 eur (64 GB)

+ Výkon, vynikajúci displej, veľmi kvalitný fotoaparát, implementácia umelej inteligencie

- Nič podstatné

Hodnotenie 94 

  • Dizajn 90
  • Výkon 98
  • Funkcionalita: 94

 

Tip redakcie: Výkon a vynikajúce fotoaparáty

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
iPhone 11 Pro iPhone Apple iPhone

1 komentár

fotoaparat stale slabota, iba 12 mpx reakcia na: iPhone 11 Pro - symbióza dizajnu, výkonu a kvalitných fotoaparátov

2.2.2020 01:02
text odfoti s rovnakymi detailami ako iphone 6s. Otestovane, porovnane.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať