CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: iPhone 8 Plus: Zopár zásadných inovácií

0

Apple už tradične predstavuje nové produkty s ročnou periodicitou, pričom niekedy sú to revolučné inovácie, inokedy viac-menej evolučné zmeny. Tento rok boli predstavené až tri smartfóny – iPhone 8, ktorého recenziu sme priniesli v predošlom čísle, iPhone 8 Plus a dizajnom revolučný iPhone X (má sa vyslovovať 10, a nie X), ktorý v čase prípravy tejto recenzie ešte nebol na trhu.

Trochu porovnávania

Pri porovnaní dizajnu s úspešným predchodcom si hneď všimnete, že hliníkový monoblok bol nahradený kovovým rámom a zadnou stenou z odolného skla. Nie je to žiadna novinka, sklo v smartfónoch od Applu už bolo, naposledy v iPhone 4. Nový materiál prináša výhody aj nevýhody. iPhone 8 má podporu bezdrôtového nabíjania štandardu Qi a na zadnej stene už nie sú potrebné plastové štrbiny na prístup signálu k anténam, ktoré predsa len trochu narušovali integritu dizajnu predchádzajúcich verzií. Na druhej strane sklo je ťažšie ako hliník a cievka bezdrôtového nabíjania má takisto nezanedbateľnú hrúbku a hmotnosť. A napokon sklený povrch z obidvoch strán určite neprispieva k spoľahlivému úchopu a držaniu. Vodotesnosť a prachotesnosť sú deklarované na úrovni štandardu IP67, ktorý garantuje odolnosť pri ponorení do čistej sladkej vody do met­rovej hĺbky maximálne na 30 minút. Rovnako ako u konkurencie sa na vodotesnosť záruka nevzťahuje.

Pri porovnaní technických údajov iPhonu 8 Plus s jeho predchodcom iPhonom 7 Plus zistíte, že osmička má batériu s menšou kapacitou a je o niečo ťažšia. Menšia, a teda menej objemná batéria a vyššia hmotnosť je už spomínaný kompromis za bezdrôtové nabíjanie. Nový procesor je však nielen výkonnejší, ale má aj lepšiu energetickú bilanciu, takže zníženie kapacity batérie zrejme nebude mať vplyv na výdrž. Konektor Lightning umožňuje rýchle nabíjanie, no potrebujete si dokúpiť výkonnejšiu nabíjačku. Zaujímavý anachronizmus je klasický konektor USB-A, ktorý má pribalený káblik na druhom konci, takže k novým ultrabookom s konektormi USB-C vrátane najnovších MacBookov tento konektor nepripojíte.


Simulácia obrysového svetla, pódiového svetla spredu aj zboku a čiernobieleho pódiového svetla v režime Portrét

Keď som už začal porovnávať rozmery a objem, mám pre vás v tejto súvislosti dobrú aj horšiu správu. Výrazne sa zlepšila kvalita reprodukovaného zvuku, iPhone 8 Plus má z doteraz testovaných smartfónov jednoznačne najlepší zvuk. Aj podanie nižších stredných tónov je vynikajúce. Tu hrá dôležitú úlohu každý kubický milimeter objemu. Reprodukcia je stereofónna. Okolo konektora Lightning sú dve mriežky, no reproduktor je len pod pravou. Ako druhý reproduktor sa využíva ten, ktorý si pri telefonovaní prikladáte k uchu. Výhodná je širšia stereobáza pri orientácii na šírku. Pri orientácii na výšku hrá ľavý kanál z horného a pravý z dolného reproduktora. Vstavané reproduktory sú však len núdzové riešenie, na kvalitné počúvanie sú predsa určené slúchadlá. Pribalené slúchadlá majú, samozrejme, konektor Lightning a v balení nájdete aj redukciu na pripojenie klasických slúchadiel, ktorá má na jednej strane konektor Lightning a na druhej strane zásuvku na konektor jack.

Na druhej strane väčší objem a hmotnosť dosť zhoršili ergonómiu používania. Pri porovnaní displeja iPhonu 8 Plus s klasickým pomerom strán 16:9 a jeho priameho konkurenta Samsung Galaxy Note 8 s pomerom 18:9 čiže 2:1 zistíte, že dĺžka uhlopriečky ako parameter stráca význam. Prístroj s pomerom strán 18:9 je síce dlhší, ale zároveň aj užší, takže sa podstatne lepšie nielen drží, ale aj ovláda. Na druhej strane takýto displej by vytesnil z čelnej steny domovské tlačidlo s čítačkou odtlačkov. Apple je jednoducho kultová značka a priaznivci jej veľa prepáčia. Okrem menej ergonomického pomeru strán displeja aj hrubší rámik. Možno prispieva k mechanickej odolnosti, no zároveň znižuje využiteľnú plochu prednej strany.

Displej

Displej zostal rovnaký ako u predchodcu iPhone 7 Plus, teda s rozlíšením full HD. Proti hustote alebo skôr jemnosti pixelov 401 ppi nemožno nič namietať. Síce v kategórii vlajkových lodí sme zvyknutí na vyššie rozlíšenie, no azda s výnimkou využitia v okuliaroch na VR, ktoré Apple nemá, na to nie je dôvod. Vyššie rozlíšenie sa lepšie vyníma v marketingových materiáloch, no z hľadiska výkonu grafických aplikácií je lepší displej s nižším rozlíšením. Inak displej iPhonu 8 Plus je jeden z najkvalitnejších v tejto triede. Má dvojdoménové pixely na široký zorný uhol, tradične vynikajúce podanie farieb, maximálny jas 625 cd/m2 a kontrast 1300 : 1 zaručuje dobrú čitateľnosť aj na slnečnom svetle. Väčšina používateľov ocení nový režim zobrazovania True Tone, ktorý prispôsobuje vyváženie bielej na základe farby oko­litého osvetlenia. V praxi to znamená, že v miestnosti osvetlenej žiarovkami alebo LED     s teplým odtieňom, teda svetlom s nižšou farebnou teplotou bude mať biela farba na displeji mierne nádych do žlta. Priaznivci značky si takisto zvykli na takzvaný 3D dotyk, keď intenzívnejším zatlačením na ikonu a v používateľskom rozhraní aplikácie, prípadne na dotykovej klávesnici sa aktivujú ďalšie funkcie. Osvedčilo sa aj haptické tlačidlo pod displejom, dotykové tlačidlo, ktoré takmer realisticky simuluje hmatovú reakciu mechanického tlačidla. Tradične je kombinované s rýchlym a spoľahlivým snímačom.


Širokouhlý objektív, expozícia  1/4, ISO 100 Automatika si výborne poradila s expozíciou na tmavom pozadí. Všimnite si vynikajúcu dynamiku a podanie farieb

Hardvér a výkon

Najvýznamnejšia, aj keď pre používateľa neviditeľná novinka je nový 6-jadrový čip Apple A11 Bionic so 64-bitovou architektúrou, ktorý má okrem pohybového koprocesora M11 integrovaný aj Neural engine na podporu úloh umelej inteligencie na báze neurónových sietí. A11 Bionic, vyrábaný 10 nm technológiou, má dve vysokovýkonné jadrá typu Monsoon, ktoré sú o štvrtinu ­rýchlejšie než výkonné jadrá v predchádzajúcej generácii čipov Apple A10 Fusion, a čo je ešte potešiteľnejšie, zvyšné štyri úsporné jadrá Mistral sú v porovnaní s predchodcom rýchlejšie až o 70 %. Pri náročných aplikáciách sa využíva naplno všetkých šesť jadier. Na čipe je aj trojjadrový GPU, ktorý by v porovnaní s A10 mal byť rýchlejší o 30 %. Nový obrazový procesor realizuje výpočtové funkcie pri spracovaní záberov zo snímača vrátane pokročilého spracovania pixelov a prispieva k lepšej kvalite fotografií.

Fotoaparáty

iPhone 8 Plus má fotoaparát s dvoma objektívmi a dvoma snímačmi. Obidva snímače majú rozlíšenie12 Mpx, rozdiel je v objektívoch. Ľavý objektív pri pohľade zozadu je širokouhlý, má svetelnosť f/1,8 a fyzickú ohniskovú vzdialenosť 3,99 mm. Po prepočítaní na full frame je to 29 mm. Pravý objektív má dlhšiu ohniskovú vzdialenosť 6,6 (ekvivalent 57 mm), takže funguje ako teleobjektív. Jeho svetelnosť je menšia, no stále vynikajúca – f/2,8. Prínosom takéhoto konštrukčného riešenia je nielen možnosť priblíženia obrazu bez straty kvality, takže urobíte kvalitné zábery aj z diaľky, ale po zosnímaní scény dvoma objektívmi, medzi ktorými je približne 12 mm, sa dajú zistiť aj priestorové informácie. Na podobnom princípe funguje aj naše priestorové videnie dvoma očami. iPhone síce nedokáže robiť priestorové snímky, ale vie upraviť hĺbku ostrosti tak, aby boli ostré len predmety v určitej vzdialenosti. Obrazový procesor dokáže dopočítať takzvaný umelý bokeh čiže rozostrenie objektov mimo roviny zaostrenia, väčšinou na pozadí, a poskytne aj živý náhľad hĺbky ostrosti. Túto funkciu najviac využijete pri fotení portrétov, ale aj detailov, ak chcete hlavný motív záberu opticky oddeliť od pozadia. Predmety pred alebo za touto rovinou budú viac neostré, než by boli, keby sa uplatnila len hĺbka ostrosti optickej sústavy objektívu. Tento režim sa nazýva Portrét a na zosnímanie záberu sa využije teleobjektív. Je to logické, na ­portréty sa používajú dlhé ohniskové vzdialenosti. Rozmery fotografie sú 4032 × 3024. V implicitnom nastavení sa fotí širokouhlým objektívom. Všimnite si na displeji hodnotu zväčšenia 1× v krúžku. Ak na tento krúžok ťuknete, prepnú sa objektívy a zobrazí sa hodnota zväčšenia 2×. Pri subjektívnom porovnávaní záberov z iPhonu 7 Plus a 8 Plus zistíte trochu lepší dynamický rozsah. Kto by očakával, že aj druhý objektív bude mať optickú stabilizáciu, zostane sklamaný. Najciteľnejšie je to pri nakrúcaní videa z ruky, keď chcete priblížiť detail a po prepnutí na „dlhé sklo“ už pri nakrúcaní vidíte, že obraz je podstatne horšie stabilizovaný. Všetko zlé je na niečo aj dobré a prepínanie ohniskovej vzdialenosti pri zábere z toho istého miesta je jedna zo školáckych chýb kameramana. Správne treba so zmenou zväčšenia zmeniť aj uhol záberu, teda polohu, odkiaľ nakrúcate. Takže ak meníte polohu a potrebujete z celku prepnúť na polocelok alebo detail, väčšinou vám nič nebráni prísť bližšie a ďalej nakrúcať opticky stabilizovaným základným objektívom.


Teleobjektív, expozícia  1/4, ISO 400 Fotoaparát sa snaží udržať ISO na čo najnižšej úrovni, pri tejto hodnote je zrnitosť už viditeľná

Teleobjektív má určité špecifické vlastnosti. Výborne funguje pri dobrom osvetlení a dlhé ohnisko je vynikajúce aj na portréty, veď ani na zrkadlovkách portréty nefotíme širokouhlými objektívmi, ale volíme ohnisko 80 a viac. V horších svetelných podmienkach je v zábere veľmi výrazný šum. Pri večernom fotografovaní iPhone 8 Plus preferoval nastaviť pomerne dlhú expozičnú dobu, niekedy až 1/4 s, pred zvýšením ISO, ktoré by vnieslo do záberu viac šumu. Zaujímavé sú aj efekty v režime Portrét, kde je k dispozícii simulácia obrysového svetla, pódiového svetla spredu aj zo strany a čiernobieleho pódiového svetla.

Novinkou je možnosť nahrávania 4K videa so snímkovou frekvenciou 60 fps a slow motion video s rozlíšením 1080p a so snímkovou frekvenciou 240 fps. Nahráva sa v modernom formáte HEVC (H.265). Počítače s Mac OS High Sierra s týmto formátom nemajú problém, pri kopírovaní do počítačov s Windows sa video prekonvertuje do formátu H.264. Aj fotografie sa interne ukladajú v novom formáte HEIF. Na spomalené video odporúčam čo najlepšie svetelné podmienky, no nie nevyhnutne, v tomto ohľade si iPhone poradí aj v primerane osvetlenej miestnosti. Predný fotoaparát s rozlíšením 7 Mpx si pri fotení v horších podmienkach pomôže rozsvietením bieleho pozadia displeja na plný jas.

Oplatí sa migrovať?

Pre majiteľov „sedmičky“ či 6s Plus ani veľmi nie. Tí, ktorí prahnú po čo najatraktívnejších novinkách, zasa netrpezlivo čakajú na dostupnosť iPhonu X. Takže iPhone 8 Plus si kúpia majitelia verní značke, používajúci iPhone 6 a starší, a zákazníci, ktorí si iPhone kupujú prvýkrát.

Parametre:

• Procesor: čip A11 Bionic so 64-bitovou architektúrou a pohybovým koprocesorom M11 a Neural Engine; 3 GB RAM, displej: Retina 5,5 palca, rozlíšenie 1920 × 1080 (401 ppi) s podporou 3D Touch, kapacita úložného priestoru: 64 alebo 256 GB, fotoaparát: hlavný 12 Mpx so širokouhlým objektívom, svetelnosť f/1,8 + 12 Mpx teleobjektív, svetelnosť f/2,8, predná kamera 7 Mpx, svetelnosť f/2,2, 1080p HD video, komunikácia: LTE, Wi-Fi 802.11ac s technológiou MIMO, bluetooth 5.0, NFC, batéria 2675 mAh; rozmery 158,4 × 78,1 × 7,5 mm, hmotnosť 202 g, AnTuTu Benchmark skóre: 204 164
• Zapožičal: Slovak Telekom
• Cena: 909 EUR (64 GB), 1079 EUR (256 GB)

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, kontrast displeja, veľmi kvalitný fotoaparát
- Vysoká hmotnosť a cena

HODNOTENIE:

Dizajn: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 94 %
Výkon: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Funkcionalita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 95 %

Celkovo: 96 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
iPhone

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať