ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

MSI GP66 Leopard / Všestranne blesková šelma

1

Notebooky MSI GP66 Leopard kombinujú vlastnosti, ktoré by ste v starších herných notebookoch nenašli. Reč je o vysokom výkone grafickej karty i procesora pri zachovaní dobre prenášateľných rozmerov s prijateľnou hmotnosťou. GP66 nie je väčší ani ťažší než bežné multimediálne notebooky s podstatne nižším výkonom. Má iba 2,27 kg, ale hmotnosť treba zohľadňovať aj s adaptérom, ktorý má viac ako pol kila. A to obzvlášť pri herných notebookoch, ktoré pri vysokom výkone na batériu dlho nevydržia. Výnimočný je na modeli Leopard GP66 aj špičkový displej s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz. Na lepšie poznanie toho, čo kupujete, je, samozrejme, nevyhnutný podrobný rozbor všetkých základných súčastí.

Odolný návrh, praktické rozloženie

V prvom rade treba poznamenať, že na tele GP66 sa nešetrilo. Základňa je zvrchu i zospodu zo silného hliníka, rovnako aj veko notebooku. Nikde sa nič neprehýba, a to ani klávesnica pri vyššom tlaku počas agresívnejšieho hrania (alebo písania). Všetko je skalopevné, za čo musíme GP66 chváliť. Precízne je takisto dielenské vyhotovenie, čo znamená, že nikde nič neodstáva a všetky časti vrátane rámčekov okolo displeja všade lícujú. To býva na niektorých notebookoch často nedotiahnuté. Leopardu sa to však netýka.

Klávesnica je podsvietená RGB LED a cez Dragon Center (a aplikáciu Mystic Light) umožňuje nastavenie ľubovoľného odtieňa, prípadne zvýraznenie vybraných klávesov. Za pochvalu stoja aj plnohodnotné veľké kurzorové šípky, ktoré niekde vídame iba polovičné. Praktické je aj rozloženie konektorov. Zatiaľ čo porty USB a audio jack sú poruke sprava či zľava, výstup HDMI, eternetový či napájací konektor sú už na dnešné pomery netradične zozadu. Vďaka tomu vám skrúcajúce sa káble nebudú prekážať, ako je to bežné.


Niektoré konektory sú vzadu; to preto, aby vám pripojené káble pri používaní notebooku nekomplikovali život

Jedna výhrada ku konštrukcii by tu však predsa len bola. Prístup k základnej doske je trochu komplikovanejší. Pre prípadné rozšírenie musíte najprv vycvaknúť zadný panel za pántmi a až cezeň sa postupne dostávate k povoľovaniu spodného krytu. No aspoň sú všetky vymeniteľné komponenty otočené správnou stranou. Vymeniť pamäte, respektíve rozšíriť diskový priestor si môžete aj sami bez straty záruky. SSD možno jednoducho doplniť. Jeden slot M.2 je obsadený rýchlym 1 TB Micronom (MTFDHBA1T0QFD), ale druhý je voľný. Pri pamätiach je to trochu inak, tie sa dajú za väčšie iba vymeniť, zaplnené sú obidva sloty SO-DIMM (dvoma rýchlymi 3200 MHz modulmi s XMP na 3200 MHz). To však preto, aby bolo zapojenie dvojkanálové a výkon procesora nebrzdený. Ten notebooky s jedným modulom RAM často výrazne obmedzujú.


Takto to vyzerá pod krytom GP66 Leopard – poriadne chladenie a batéri so 4280 mAh

Hlučnejší, ale výkon si drží. A nepáli!

Chladenie je tu robustné. Pasívy, do ktorých teplo odvádza poriadna sieť heatpipe, sú v obidvoch rohoch notebooku. Tie sú prirodzene ochladzované ventilátormi s radiálnymi lopatkami a je pravda, že v plnej záťaži s 50 dBA (merané z pol metra, teda z podobnej vzdialenosti, v akej máte od notebooku uši) ich neprepočujete. Na druhej strane však treba dodať, že tak nedochádza k výkonnostným prepadom.

Základná doska síce rešpektuje Intelom stanovený časový limit Tau, keď po 56 sekundách sa frekvencie CPU trochu znížia, ale potom už sa držia pekne na 4,2 GHz. Testovaná konfigurácia bola osadená ešte 14 nm procesorom Core i7-10750H (6 jadier, 12 vlákien) Comet Lake, ale vám sa už do rúk dostane najskôr notebook s novším a výkonnejším 10 nm procesorom Tiger Lake Ci7-11800H (8 jadier, 16 vlákien), ale vyššou efektivitou a v booste približne o 20 % nižšou spotrebou.

Táto konfigurácia tak môže byť tichšia (ale i nemusí pre menší čip a horší odvod tepla z neho), to ukážu až testy. S grafickou kartou GeForce RTX 3070 Laptop chladiče pracujú v hernej záťaži s celkovou spotrebou okolo 150 W. Hlučnejší chladič (ale nie viac hlučný, než by to bolo pri konkurenčných notebookoch) si svoj chod obháji aj nižšími teplotami CPU (do 85 °C) i GPU (65 °C, hotspoty), a teda stabilným výkonom.


Situácia v záťaži: Teplotná mapa poukazuje na to, že zahrievanie povrchu (klávesnica, palmrest) je nižšie, než býva pri 150-wattových notebookoch obvyklé

Napríklad taký Shadow of the Tomb Raider si na najvyšších nastaveniach s ray tracingom a DLSS zahráte pri rýchlosti výrazne presahujúcej 60 obrázkov za sekundu. A aj preto je tento notebook vybavený vysokorýchlostným displejom. displejom.

Expresný displej so sýtymi farbami

Uhlopriečka je 15,6", rozlíšenie 1920 × 1080 px a obnovovacia frekvencia obrazu až 240 Hz. Použitý je pritom panel typu IPS, čo znamená perfektné pozorovacie uhly zo všetkých strán a oproti VA hlavne to, že nemá taký výrazný ghosting, respektíve nezanecháva za pohybujúcimi sa objektmi viditeľnú stopu.


Test ghostingu: Oproti panelom s matricou VA je stopa naozaj zanedbateľná; fotografia je realizovaná pri rýchlosti uzávierky 1/240"

Farebné pokrytie je pritom stále výborné, dokonca o nejaké to percento presahuje priestor sRGB, a čo je najviac prekvapujúce, je vernosť farieb. Odhliadnuc od horšie vyváženej, „studenšej“ bielej (ΔE 7,7) je priemerná odchýlka ostatných kanálov iba 2,3. Pritom ΔE primárnych farieb (červená, zelená, modrá) 1,86, čo je štandard pre grafické notebooky. Tento notebook sa tak hodí aj pre študenta grafického dizajnu s pozitívnym vzťahom k počítačovým hrám.


Diagram CIE ako dôkaz pestrých farieb s minimálnymi odchýlkami

Statický kontrast je na pomery panelov IPS nadštandardný (1180:1) a dobre nastavená je aj gama. Jej priemerná hodnota je 2,2 s iba minimálnymi odchýlkami v tmavších a svetlejších odtieňoch. Slušná je i rovnomernosť podsvietenia, aj keď naspodku v rohoch sme zaznamenali menšie presvitanie. To sa síce vášho kusa týkať nemusí, ale radšej si to poriadne skontrolujte. Jas displeja je inak nadštandardne vysoký, na maxime je to až 320 nitov. V prípade potreby sa však podsvietenie dá stlmiť až na 16 nitov.

Zvuk je priemerný. Hlasitosť na ozvučenie menšej izby akurát stačí, ale nejaké lepšie basy alebo extra čisté výšky od reproduktorov nečakajte – náročnejší určite siahnu po slúchadlách. Vcelku je však GP66 Leopard výborný herný notebook s iba drobnými nedostatkami, ktoré cieľovú skupinu (hráčov) trápiť naozaj nebudú. Kľúčovým veciam sa nedá takmer nič vytýkať, takže tomuto notebooku udeľujeme ocenenie Tip redakcie.

Poznámka: K testovanej konfigurácii s procesorom Core i7-10750H a grafickou kartou GeForce RTX 3070 Laptom sa už najskôr nedostanete. GS66 bude ale čoskoro dostupná s modernejším výkonnejším procesosom Core i7-11800H a s grafickou kartou RTX 3080 Laptop. Neskôr aj s RTX 3070, ktorých je bohužiaľ momentálne nedostatok.

„Špičkový herný notebook so stále príjemnou hmotnostnou, vyznačujúci sa aj prvotriednym vyhotovením.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon procesora i grafickej karty, vzhľadom na výkon pomerne malé rozmery, efektívne chladenie, relatívne nízke zahrievanie, rýchly displej s presnými sýtymi farbami, výborná klávesnica, robustná konštrukcia, používateľská možnosť výmeny pamätí alebo doplnenia SSD, časť konektorov vyvedených šikovne zozadu
- Vyššia hlučnosť, iba priemerné reproduktory, v rámci obrazu slabšie vyváženie bielej

HODNOTENIE: 9/10

• Cena: 1899 EUR

A ešte jedna dôležitá vec: Do konca septembra je možnosť získať vybrané notebooky MSI získať s výraznou zľavou alebo bezplatné predĺženie záruky o jeden rok. Za akých podmienok to je, za dozviete v tomto odkaze na stránkach MSI.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

1 komentár

Šmejd, ktorý nevyreklamujú. Zlomil sa mi pánt displeja a neuznali reklamáciu. reakcia na: MSI GP66 Leopard / Všestranne blesková šelma

28.8.2021 13:08
Šmejd, ktorý nevyreklamujú. Zlomil sa mi pánt displeja a neuznali reklamáciu. Nech si to predávajú v ricinke, nie nám. Nezaplatím. Kúpim najlacnejšie, čo majú na internetovanie a dosť. Sú neféroví, nezarobia. Je to šunt.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať