S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

3× notebook s výdržou nad 8 hodín

Archív NXT
0

Február nie je silný mesiac na notebookové novinky, preto sme sa tentoraz zamerali na slovenský trh trocha netradične. Hľadali sme zaujímavé kúsky na poriadnu prácu na cestách, ktoré by vydržali pracovať na jedno nabitie viac ako 8 hodín bez akejkoľvek pomoci externej či sekundárnej batérie. Objavili sme tri veľmi šikovné zariadenia - spotrebiteľský a dizajnovo jeden z najkrajších notebookov súčasnosti HP Spectre 13. Pre pracantov je tu HP EliteBook 820 G1 a pre tých najnáročnejších prinášame exkluzívne predstavenie tretej generácie Lenovo ThinkPad X1 Carbon, ktorý patrí k špičke dostupných 14-palcových ultrabookov.

Ntb novinky - nahlad 01-2.jpg

Tabuľka technických parametrov testovaných notebookov s obrovskou výdržou

Predstavujeme jeden z najlepších notebookov v súčasnosti. Ten obsahuje vynikajúci displej, dokovaciu stanicu a tak isto aj nový LCD panel namiesto funkčných kláves.

HP Spectre 13

Nádherný notebook z hliníkovej zliatiny a v efektnom farebnom vyhotovení. Kto by po takomto kúsku netúžil?! Je to výborný pracovný stroj na cesty, extra pohodlie však poskytne aj na pracovnom stole. Spectre 13 v nás vyvolal nadšenie. Hrúbka pod 15 mm, výdrž, ale aj predinštalovaný systém Windows 8.1 potešia. Ušetríte na zdĺhavých aktualizáciách. Je to skrátka špička na trhu, cena sa nám však zdala privysoká.

HP20130912813.jpg

Dizajn

Ultrabook Spectre je skutočný dizajnový kúsok. Nemá pritom nijaké módne výstrelky, ktoré používatelia nie vždy prijímajú s nadšením. Zameriava sa na premyslený dizajn, ktorý vám padne do oka, razom púta pozornosť. Hnedá farba v kombinácii s tmavším hliníkovým šasi je dobrá kombinácia, vídaná často aj v iných modelových radoch (napríklad Pavilion). Efektný doplnok je touchpad Control Zone, ktorý je rozmernejší než akýkoľvek iný touchpad, hoci aj na multimediálnych notebookoch. Klávesnica je podarená, klávesy sú veľmi jemne preliačené a píše sa na nej skvele. Navyše je tichá, a tak nebudete rušiť svoje okolie. Veľký Enter, Shift a iné kontrolné klávesy sú správny krok. Popri tom nám ani tak neprekážalo zmenšenie šípok hore a dole. Navyše je klávesnica podsvietená. Tu však máme výhrady k jednostupňovému podsvieteniu bielou farbou. Bežne sa stávalo, že sme radšej podsvietenie vypli a paradoxne tak zvýšili kontrast popisov klávesnice. Nechýba webová kamera HP TrueVision s HD rozlíšením a technológia BeatsAudio, ktorú sme si neraz v spojení s notebookmi tohto výrobcu pochvaľovali.

Výzbroj a výkon

O výkon sa stará procesor Intel Core i5-4200U s maximálnou frekvenciou 2,6 GHz. Bežne pracoval na 2,29 GHz a systém bol svižný. To však najmä vďaka 256 GB disku SSD. Kapacita RAM 4 GB je štandardná. Vychutnať si môžete vynikajúci full HD dotykový displej s technológiou BrightView. Pri práci sa o pohodlie stará technológia HP CoolSense, ktorá prispôsobuje chladenie tak, aby ste mali notebook najmä z vrchnej časti príjemne studený, nanajvýš vlažný. Aj preto, že je použitý procesor štvrtej generácie Intel Core i, je notebook vhodný na náročnejšie úlohy. Nie je to, samozrejme, herný stroj, no strihať video môžete aj na tomto ultrabooku. Sila sa prejavuje najmä v kancelárskej práci s mnohými spustenými aplikáciami, o čom svedčia aj naše testy v praxi a benchmarkové nástroje. Navyše s týmto modelom sa dostanete nad hranicu výdrže ôsmich pracovných hodín. Nie síce pri náročnej práci, ale pri bežnej kancelárskej činnosti a s úsporou podsvietenia vám vydrží podstatnú časť dňa. Ideálne, ak cestujete a nechcete sa starať o to, kde nabiť svoje zariadenie.

Výbava portov aj tu padla za obeť dizajnérom. Na takomto veľkom tele by sme si vedeli predstaviť viac výbavy, no stále máte k dispozícii 2 porty USB 3.0, vstupno-výstupný audioport, čítačku pamäťových kariet, HDMI a DisplayPort.

Hodnotenie

Nádherný dizajn, kvalitná konštrukcia, výkon, CoolSense a BeatsAudio, klávesnica a touchpad
Cena, len dva porty USB

Cena: 1454 EUR
Zapožičal: ASBIS SK

HP EliteBook 820 G1

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Nový model G1 je notebook pre profesionálov. Má dokovací port, možnosť rozšírenia o disk SSD v podobe mini-card, zabezpečenie BIOS-u a takisto nástroje na zabezpečenie dát na disku. K tomu aj čítačku odtlačkov prstov a celý koncept pohodlného počítača do terénu a kancelárie. Aj napriek miernym výhradám k uhlu otvoriteľnosti veka si nás tento notebook získal svojou komplexnou výbavou pre podnikovú sféru.

hp_elitebook_820.jpg

Dizajn

EliteBook je označenie notebookov pre profesionálov. Sú určené do podnikového prostredia. My ich však odporúčame každému, kto si potrpí na odolnosť a vysokú funkčnosť. Nový rad je podľa výrobcu tenší o 35 % a o 18 % ľahší ako jeho predchodca. To napokon vidno na prvý pohľad aj bez merania a váženia. Uhlopriečka displeja je 12,5 palca, no komfortom sa notebook radí niekde medzi 13 a 14 palcov. Konštrukcia je z horčíkovej zliatiny, doplnená o hliníkové súčasti. To zaručuje vysokú odolnosť. Tá je na prvom mieste, keďže dizajnovo notebook pôsobí viac industriálne, než by sa ponášal na kandidáta krásy. Prvoradá je však spokojnosť pri práci a zabezpečenie dát. Odolnosť je certifikovaná štandardnom MIL-STD 810G, nestane sa teda, že počas častého prenášania sa niečo zlomí alebo nastane rýchla únava materiálu. V tejto konfigurácii bola aj klávesnica podsvietená dvoma stupňami intenzity bielej. S vyhotovením klávesov aj podsvietenia sme boli spokojní. Nad klávesnicou je tlačidlo na zapnutie, na opačnej strane tlačidlo na stíšenie zvuku a vypnutie/zapnutie bezdrôtovej konektivity. EliteBooky sme vždy vnímali ako notebooky bez obmedzení, k jednému však predsa len postupne v nových modeloch tejto série dochádza. Displej už neotvoríte o 180° ako kedysi a väčší uhol náklonu by rozhodne nezaškodil.

Výzbroj a výkon

V testovanej konfigurácii bol použitý procesor Intel Core i5-4200U, teda rovnaký ako pri modeli HP Spectre 13. Klasická kapacita 4 GB RAM je doplnená o štandardný disk s kapacitou 500 GB. Je to však 7200-otáčkový model. Displej má HD rozlíšenie a 12,5-palcovú uhlopriečku sme nevnímali ako kompromis medzi mobilitou a pohodlím. Ako celok na nás notebook pôsobil veľmi dobre. Prijať treba mierne pomalšie reakcie pri náročnejších úlohách, čo má na svedomí práve použitý disk. Výrobca sa rozhodol použiť Windows 7 Professional, keďže ten je pre kompatibilitu aplikácií najžiadanejší v podnikovom prostredí. Subjektívne sa tiež hlásime k tomuto systému a jednoznačne poukazujeme na to, že išlo o dobrú voľbu. Každopádne sú dostupné aj konfigurácie s Windows 8.1. Displej nie je dotykový, no pri práci to neprekáža.

Podstatné sú integrované technológie. Napríklad HP 3D DriveGuard na ochranu dát na pevnom disku. Nástroj sa dá nakonfigurovať podľa potrieb, v prípade pádu alebo náhlych zmien orientácie notebooku sa hlavičky disku na okamih zaparkujú do bezpečnej polohy. Špeciálne sa nám páčila technológia HP Sure Start, ktorá chráni pred útokmi na BIOS počítača a umožňuje automatickú opravu chybných blokov. Pri nákaze sa nahrá chránený BIOS do pôvodného stavu a môžete o pár desiatok sekúnd pracovať ďalej. Výbava portov je štedrejšia. Nájdete tu tri porty USB 3.0 z toho jeden na nabíjanie zariadení, DisplayPort, VGA, audiokonektor, na boku aj dokovací konektor a aj eternetový port, čítačku kariet v záhybe bočnej hrany.

Hodnotenie

Odolnosť, podsvietenie klávesnice, portová výbava, ochranné nástroje do podniku, pohodlie ako pri rozmernejších modeloch
Malý uhol otvorenia displeja, rotačný disk s bežnou kapacitou

Cena: 1066 EUR
Zapožičal: ASBIS SK

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Už tretia generácia modelu X1 Carbon dorazila na Slovensko. Hneď na úvod treba uviesť, že je to ultrabook pre najnáročnejších používateľov, takže sa neľakajte ceny. Zároveň je to aktuálne najľahší 14-palcový ultrabook na svete, ktorého hmotnosť sa v závislosti od konfigurácie začína už od 1,27 kg, nami testovaná konfigurácia mala aj s integrovaným 3G modemom hmotnosť 1,412 kg. X1 Carbon tretej generácie sa môže pochváliť špičkovým konštrukčným spracovaním, adaptívnou dotykovou lištou doplnkových tlačidiel, súčasťou balenia je aj ThinkPad OneLink Dock. A nadštandardné rozlíšenie 14-palcového dotykového displeja je už len jeden veľký bonus.

lenovo x1_2.jpg

Dizajn

Telo z karbónového vlákna, kovové pánty, vystužené hrany, klávesnica odolná proti poliatiu. S týmto ultrabookom môžete robiť skoro všetko a mal by to prežiť. Špičkové spracovanie dopĺňajú prvotriedne plasty, veľmi príjemné na dotyk, podsvietená a veľmi komfortná klávesnica spolu s obrovským touchpadom s integrovanými kontextovými tlačidlami a duálnym ovládaním myši. V prípade X1 je samozrejmý už 10-bodový dotykový displej potiahnutý ochrannou vrstvou. Úplná novinka je adaptívna dotyková lišta nad klávesnicou, ktorá mení svoju funkcionalitu podľa toho, aký program aktuálne používate. Chvíľu si na to treba zvykať, najmä na počiatočnú absenciu funkčných tlačidiel, ale potom prídete na mnohé vychytávky. Napríklad jediným dotykom spustíte vyhľadávanie či rovnako jediným dotykom spustíte hlasové ovládanie alebo ovládanie gestami cez kameru. Vedľa klávesnice v pravej časti nechýba veľmi dobre schovaný biometrický snímač odtlačkov prstov.

Výzbroj a výkon

Testovaná konfigurácia, ktorá sa bude predávať na Slovensku, pozostáva z dvojjadrového procesora ULV Intel Core i7, ktorému sekunduje až 8 GB pamäte RAM, používateľ pracuje s 256 GB diskom SSD. Displej má veľkosť 14 palcov a nadštandardné rozlíšenie WQHD, teda 2560 × 1440 pixelov. Je s ním radosť pracovať, dotyková technológia patrí takisto k špičke. Displej IPS ponúka dobrú farebnú reprezentáciu bez degradácie farieb pri svietivosti 260 nitov. O grafiku sa stará nová generácia integrovaného grafického čipu v CPU Intel HD 5000.

Z rozhraní sú na hranách k dispozícii HDMI a mini DisplayPort, ďalej nabíjací port USB 2.0 a rýchly port USB 3.0 a so špeciálnou redukciou (ktorá je súčasťou balenia) aj sieťové rozhranie. Rozhodne však odporúčame využiť dodávanú dokovaciu stanicu, ktorá jediným káblom rozšíri X1-ku o tieto všetky rozhrania: 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, zvukový výstup, HDMI a eternetový port. Nemusíte za ňu platiť ani cent navyše.

Výkonnostne tento ultrabook výborne spĺňa všetky predpoklady, na ktoré bol vytvorený - kancelárska práca bez extrémnejšej grafickej záťaže, na druhej strane oddychové filmy vo full HD kvalite mu nerobia najmenší problém. Integrovaná batéria s kapacitou 45,2 Wh nám na jedno nabitie vydržala viac ako 8 a pol hodiny, čo je skvelý výsledok. Navyše vďaka technológii RapidCharge sme sa dostali na 80 % nabitia presne za 51 minút. Nesmieme zabudnúť ani na komunikačné rozhrania - okrem klasického Wi-Fi (s podporou štandardu AC) je tu Bluetooth 4.0, ale najmä integrovaný 3G modul s podporou rýchlostí sťahovania do 21 Mbit/s a NFC integrované v touchpade. Lenovo ThinkPad X1 Carbon je špička na poli ultrabookov, výrobca doň vtesnal prakticky všetko najmodernejšie, čo mu prišlo do rany. Cenovo určite nebude pre všetkých, ale toto je pracant na cesty, ako sa patrí.

Hodnotenie

Nadštandardné rozlíšenie dotykového displeja, komfort, integrovaný 3G modul, NFC, dokovacie rozhranie
Cena, adaptívna klávesnica vyžaduje zvyk

Cena: 2179 EUR
Zapožičal: Lenovo

Verdikt PC REVUE

Či už siahnete po 13-palcovom krásavcovi pod označením HP Spectre 13, alebo po 12,5-palcovom pracantovi HP EliteBook 820 G1, prípadne po najľahšom 14-palcovom ultrabooku na svete Lenovo ThinkPad X1 Carbon, neobídete naprázdno. Práve naopak. Vždy dostanete „do vienka" dostatočný výkon, ale najmä špičkovú výdrž, ktorá v každom prípade prekročila 8-hodinovú hranicu. A je už potom iba na vás, pre čo sa rozhodne - či pre spotrebiteľský produkt, alebo pre profesionálneho pracanta. Ktorý sa páči vám?

Ntb novinky - nahlad 01-2.jpg

Tabuľka výkonnostných testov notebookov s obrovskou výdržou

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať