30-sekundový test odhalí skutočný vek vášho sluchu
Jednoduchý 30-sekundový test dokáže odhaliť, či trpíte postupnou stratou sluchu. Kontrola sluchu meria, ako dobre uši ľudí zachytávajú vysoké zvuky. S pribúdajúcim vekom totiž máme čoraz väčší problém počuť vyššie frekvencie. Na vykonanie testu používatelia stlačia prehrávanie na videu nižšie a pozastavia ho, keď už nebudú počuť vysoký tón.
Frekvencia tónu, ktorý používatelia počujú (meraná v hertzoch alebo Hz) sa používa na odhad veku sluchu používateľa. Potom môžete porovnať vek uší so skutočným vekom. Test je založený na čínskej štúdii z roku 2021, ktorá analyzovala, ako vek ovplyvňuje schopnosť počuť rôzne frekvencie. Väčšina ľudí je na začiatku života schopná počuť zvuky až do 20 000 Hz. To sa takmer o polovicu zníži (na 11 500 Hz), keď dosiahnete štyridsiatku.
Schopnosť sluchu potom klesá ešte viac (8000 Hz) u dospelých vo veku 60 rokov. Uvádza sa to vo výskume publikovanom v Journal of Otolaryngology-Head and Neck Surgery. Je to preto, že drobné vláskové sluchové bunky vo vašom vnútornom uchu (kochlei) sa s pribúdajúcim vekom viac poškodzujú. Tieto vláskové bunky, známe ako stereocilia, sú zodpovedné za premenu zvukov, ktoré vaše uši zbierajú, na elektrické impulzy, ktoré mozog nakoniec interpretuje ako rozpoznateľné zvuky.
Nedávna analýza výsledkov verzie tohto testu založenej na aplikácii eargym zistila, že takmer polovica (47 percent) 16 až 35-ročných má sluchový vek starší, ako je ich biologický vek, pričom priemerný rozdiel medzi ich sluchovým vekom a biologickým vekom bol 13 rokov. Odporúča sa pravidelne testovať sluch, aby ste zachytili akékoľvek abnormálne zmeny.
Vhodné je osvojiť si postupy bezpečného počúvania, ako je používanie chráničov sluchu a slúchadiel s potlačením hluku. Strata sluchu je silne spojená so sociálnou izoláciou, zlým duševným zdravím, úpadkom kognitívnych schopností a dokonca aj demenciou. Existuje veľa možných príčin straty sluchu, ako je časté vystavovanie sa hlasitým zvukom, infekcie, hromadenie ušného mazu alebo vek. Niektorí ľudia sa so stratou sluchu narodia, no väčšina prípadov sa vyvíja s vekom.
Medzi najdôležitejšie znaky straty sluchu patria napríklad ťažkosti s jasným počutím iných ľudí a nepochopenie toho, čo hovoria, počúvanie hudby alebo sledovanie televízie s vyššou hlasitosťou, ako potrebujú ostatní ľudia, ťažkosti s počutím hovoru v telefóne či pocit únavy alebo stresu z toho, že sa musíte pri počúvaní sústrediť. Niekedy si problémy s vaším sluchom môže všimnúť niekto iný skôr ako vy.
Zdroj: the-sun.com.
Zobrazit Galériu