Plynové sporáky vypúšťajú 100x viac nebezpečných častíc ako autá
Nová štúdia odhalila, že varenie na plynovom sporáku môže produkovať až 100-krát viac nebezpečných častíc ako výfukové plyny z auta. Ľudia sú tak vystavení zvýšenému riziku astmy alebo iných respiračných ochorení. A účinky môžu byť obzvlášť zlé pre deti. Štúdia publikovaná v časopise PNAS Nexus sa zamerala na drobné nanočastice prenášané vzduchom, ktoré majú priemer len 1 až 3 nanometre, čo je práve tá správna veľkosť na to, aby sa dostali do určitých častí dýchacieho systému a rozšírili sa do iných orgánov.
Predchádzajúce výskumy ukázali, že deti, ktoré žijú v domácnostiach s plynovými sporákmi, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku astmy. O časticiach menších ako tri nanometre, nazývaných nanoklastrový aerosól, sa však veľa nevedelo, pretože je veľmi ťažké ich merať. Tím z Purdue University sa rozhodol preklenúť túto vedomostnú medzeru pomocou najmodernejších prístrojov na kvalitu ovzdušia, ktoré poskytla nemecká spoločnosť Grimm Aerosol Technik. Pomocou tejto technológie boli výskumníci schopní zmerať tieto drobné častice až po jeden nanometer.
Malý domček s názvom Purdue zero Energy Design Guide for Engineers lab má všetky funkcie typického domu, ale je vybavený senzormi na podrobné sledovanie vplyvu každodenných činností na kvalitu vzduchu v domácnosti. Toto testovacie prostredie v kombinácii s prístrojom Grimm Aerosol umožnilo výskumníkom zhromaždiť rozsiahle údaje o nanoklastrových aerosólových časticiach v interiéri počas realistických experimentov s varením. Zistenia sa potom porovnali so známymi úrovňami znečistenia vonkajšieho ovzdušia.
Výskumníci zistili, že na jeden kilogram paliva na varenie by sa mohlo uvoľniť až 10 kvadriliónov nanoklastrových aerosólových častíc, čo sa rovná alebo prekračuje množstvo častíc produkovaných vozidlami so spaľovacími motormi. To by znamenalo, že dospelí a deti by mohli vdýchnuť 10 až 100-krát viac nanoklastrového aerosólu z varenia na plynovom sporáku v interiéri ako z výfuku auta, keď stoja na rušnej ulici.
Modely tiež ukázali, že nanoklastrové aerosólové častice sú veľmi vytrvalé na svojej ceste z plynového sporáka do zvyšku domu. Aj keď veľa častíc sa rýchlo rozptýlilo na iné povrchy, modely ukázali, že približne 10 miliárd až bilión častíc by sa mohlo usadiť v dýchacích cestách a tracheobronchiálnej oblasti pľúc dospelého človeka. Tím dodal, že tieto dávky budú pre deti ešte vyššie, pretože čím je človek menší, tým je dávka koncentrovanejšia. Vedci nabádajú rodiny, aby počas varenia zapli svoje odsávacie ventilátory, čo podľa nich pravdepodobne presmeruje častice mimo pľúc.
Zdroj: zenger.news.
Zobrazit Galériu