S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

4K videokamera Canon XC10

0

» Keď bola na jar minulého roka predstavená novinka od Canonu XC10, vzbudilo to medzi odbornou verejnosťou pomerne veľkú pozornosť. Kamera prišla s niekoľkými dizajnovými a funkčnými inováciami. V súčasnosti sa dostáva do predaja aj v našich končinách a my sme mali exkluzívnu možnosť vyskúšať si ju v praxi.

Hardvér

Napriek tomu, že vzhľadom Canon XC10 evokuje zdanie bezzrkadlovky, fotografovanie je pri tomto prístroji odsunuté až na druhú koľaj, ide o čistokrvnú videokameru. Zložitejšie je to s jej zaradením. Canon ju uvádza ako entry-level profesionálnu kameru, určenú pre tvorivých amatérov s ambíciami pracovať na profesionálnych projektoch, a takisto ako doplnkovú kameru k svojim produkčným modelom radu Cinema EOS (C100, C300, C500 a EOS 1D MII). Kamera je vybavená novým 1" snímačom MOS s rozlíšením 8,29 Mpx na video (12 Mpx na foto). Objektív je nevymeniteľný s ekvivalentným rozsahom (k 35 mm) 27,3 – 273 mm a svetelnosťou F2,8 – 5,6. Ovládanie zoomu a zaostrenia možno vykonávať krúžkami na objektíve, zoom je čisto mechanický, zaostrovací krúžok sa pri zapnutí automatického ostrenia odpojí, takže nie je kalibrovaný. Objektív je vybavený hranatou slnečnou clonou. Na ľavej strane tela nájdete prepínač zaostrovania AF/MF a dve z troch programovateľných tlačidiel. Pod plastovými krytkami sa nachádzajú konektory mikrofónu (jack 3,5 mm), mini HDMI, mini USB a napájanie/nabíjanie. Ľavá zadná hrana je ukončená úzkym výduchom ventilátora (ten je v prípade potreby vypínateľný). Zadná strana je vyhradená dotykovému 3" ­displeju a v spodnej časti dvierkam na šachty kariet CFast a SDXC. V hornej časti sú umiestnené klasické sánky kompatibilné s príslušenstvom Canon a dvojica mikrofónov. Na pravej strane sa nachádza rukoväť, ktorú možno oproti telu otočiť o 90° dopredu aj dozadu, čo umožňuje jedno­duchšie držanie aj pri extrémnych podhľadoch alebo nadhľadoch. V tej je zo spodnej strany umiestnený akumulátor, zozadu nájdete tlačidlo menu a ovládací joystick s potvrdzovaním. V pravom hornom rohu je tretie programovateľné tlačidlo v základnom nastavení priradené zaostrovaciemu asistentovi. Na vrchnej časti je prepínacie koliesko prevádzkových režimov s aretáciou, tlačidlo zapnutia/vypnutia, prehrávania, otočný volič hodnôt a tlačidlo záznamu s prepínačom foto/video. Na prednej strane rukoväti dole je umiestnená kontrolka záznamu a prijímač IR DO. Na pravej strane je pod krytkou 3,5 mm jack externých slúchadiel. Diaľkový ­ovládač s jedným tlačidlom na spustenie ­záznamu/vyfotenie je pribalený. Kamera nemá samostatný hľadáčik, v príslušenstve však dostanete periskopový nadstavec, ktorý ­pripevníte na displej a hľadáčik tak nahradíte.

Špeciality

Najzaujímavejšia časť sú na tejto kamere záznamové režimy. Oproti spotrebným kamerám, ktoré zaznamenávajú 4K obraz so vzorkovaním farieb 4:2:0/8-bit. s kompresiou H.264/AVC a s dátovým tokom maximálne 100 Mb/s v režime Long GOP (dlhá skupina snímok), XC10 ide ďalej. 4K 25p video zaznamenáva vo firemnom kodeku XF-AVC so vzorkovaním 4:2:2/8-bit. v režime All Intra (každá snímka komprimovaná samostatne) s dátovým tokom až 305 Mb/s. Režim All Intra je síce podstatne dátovo náročnejší, ale vďaka samostatnej kompresii každej snímky a vyššiemu vzorkovaniu farieb umožňuje vyššiu kvalitu pri spracovaní materiálu, extrakciu jed­notlivých snímok a širšie dodatočné korekcie a úpravy videa. Kontajner MXF (media exchange format), v ktorom je video uložené, obsahuje okrem video streamu aj servisné informácie, ktoré slúžia na lepšiu orientáciu v strižni. Hlavná myšlienka využitia kodeku XF-AVC a kontajnera MXF, ktorý sa používa aj vo väčšine profesionálnych strižní, je však kompatibilita s produkčnými kamerami EOS Cinema. V spojení s nimi sa môže XC10 využívať pri filmovaní náročných scén z áut, dronov a iných dopravných prostriedkov, prípadne v extrémnych prostrediach, kde hrozí poškodenie či zničenie kamery, ako „crash“ kamera. Môže sa zdať, že považovať kameru za takmer 2000 eur za „obetovateľnú“ je nezmysel, no ak sa na to pozrieme z hľadiska profesionálneho štúdia, produkčný model C300 Mark II vyjde na 18 000 eur za telo, navyše je podstatne väčší a ťažší. Z tohto pohľadu to potom vyzerá trochu inak. Kamera je vybavená vysokovýkonným obrazovým procesorom Digic DV5. Snímač aj procesor sú chladené vstavaným ventilátorom. 4K však nie je jediná doména kamery. K dispozícii je aj záznam full HD videa 1080 50p aj vo formáte XF-AVC s kontajnerom MXF a dátovým tokom 50 Mb/s. Výrobca sľubuje v niektorom z ďalších updatov aj podporu kontajnera MP4. Kamera v tomto režime interpoluje 3 samostatné kanály 4K R, G a B, ktoré potom konvertuje do full HD rozlíšenia. Tento postup zaručuje vynikajúcu kvalitu full HD videa, ktoré je perfektne ostré, plné detailov a s minimom obrazového šumu. Ide o techniku používanú aj vo vlajkovej lodi Canon EOS C500. XC10 môže využívať až 5 prednastavených obrazových profilov, ktoré sú rovnaké ako pri vyšších modeloch z radu Cinema EOS a umožňujú kamere naplno využiť veľký dynamický rozsah snímača až 12 EV. Obrazové profily si navyše môžete upraviť aj presne podľa vlastných požiadaviek. Oproti bežným spotrebným kamerám je tu naozaj veľký posun v obrazovej kvalite za všetkých svetelných podmienok. Vďaka širokému dynamickému rozsahu môžete nahrávať efektné vyvážené zábery aj v extrémnych svetelných podmienkach.

Praktické skúsenosti

Model Canon XC10 je medzi kamerami výnimočný vo viacerých smeroch. Otočná rukoväť veľmi dobre poslúži pri natáčaní z nezvyčajných uhlov. Kamera sa dobre drží aj ovláda. Už keď na verejnosť prenikli prvé fotografie, pútal asi najväčšiu pozornosť špeciálny nadstavec na displej nahradzujúci hľadáčik. Musíme sa však priznať, že jeho riešenie bolo pre nás v praxi trošku sklamaním. Výrobca v snahe urobiť „hľadáčik“ univerzálnym pre pravé aj ľavé oko dosiahol nakoniec to, že nie je veľmi vhodný ani pre jedno. Gumová očnica je univerzálne tvarovaná, vďaka tomu nenájdete nikdy presnú polohu, ako sa do hľadáčika pozerať, takže niekedy hľadáte polohu, aby ste nevideli rozostrene. Lepšie riešenie by určite bola očnica prispôsobená na jedno oko, ktorá by sa dala otočiť. Displej je navyše dotykový, takže pri nasadenom nadstavci o túto funkčnosť prídete, ale hlavne vzhľadom na to, že má suplovať hľadáčik, čakali by sme pri ňom vyššie rozlíšenie. Ovládanie joystickom na zadnej strane rukoväti je vynikajúce. Dá sa ním rýchle pohybovať v menu alebo pri nastavovaní funkcií pri natáčaní. Je tu však jedno ALE. Vývojári nedomysleli to, že ak nechcete (alebo pre nadstavec nemôžete) ovládať kameru dotykovo, nemáte nijakú možnosť jednoducho opustiť menu rýchlych volieb. Musíte sa proste joystickom preklikať zase hore a stlačiť krížik alebo návrat. Je to veľmi otravné. Je to však iba vec softvéru, takže dúfame, že sa to v ďalších verziách podarí vyriešiť.

Nechceme však, aby to vyznelo ako nejaká vážna kritika, ide o drobnosti, ktoré sú všetky riešiteľné. Kamera sa nám inak veľmi páčila. Na tele sú k dispozícii 3 programovateľné tlačidlá, na ktoré si môžete priradiť funkcie podľa svojich preferencií. Ovládanie zoomu je iba manuálne, je však úplne mechanické, takže reaguje okamžite s pohybom krúžku. Oba krúžky objektívu sú vybavené drážkami na pripojenie externej ovládacej mechaniky. Zvuk sa dá nastavovať ručne cez menu alebo použiť niektorý z prednastavených zvukových programov. Záznam je čistý, bez ruchov. V tichom prostredí môžete dočasne vypnúť vstavaný ventilátor. Kamera je vybavená vstupom na mikrofón aj výstupom na slúchadlá na 3,5 mm konektoroch jack. Sánky na vrchnej strane sú štandardné pre príslušenstvo značky Canon.

Samostatná kapitola sú pamäťové karty. Kamera používa dva druhy – SDXC a CFast 2.0. Ak použijete iba kartu SDXC, stačí UHS-1 U1, môžete zaznamenávať video v maximálnom rozlíšení 1080 50p s dátovým tokom maximálne 50 Mb/s vo formáte XF-AVC a fotografovať v rozlíšení 12 Mpx (fotografie sa ukladajú iba vo formáte JPG). 4K video na túto kartu nezaznamenáte.

To sa zaznamenáva iba na karty CFast 2.0. Ide o nový typ vysokorýchlostných kariet, konštrukčne vychádzajúcich z formátu Compact Flash. Používa zbernicu SATA 600 a umožňuje zápis rýchlosťou až 440 MB/s a čítanie 550 MB/s (SanDisk 128 GB). Ku kartám sa používa špeciálna čítačka na port USB 3.0. 4K video sa zaznamenáva na kartu CFast 2.0 v rozlíšení 4K 25p s dátovým tokom 205 alebo 305 Mb/s. V oboch prípadoch so vzorkovaním 4:2:2/8-bit. All Intra vo formáte XF-AVC. Na kartu CFast nemožno zaznamenávať full HD video ani fotografie. V najvyššej kvalite 128 GB karta CFast pojme 56" videa. Cena karty je 560 eur, čítačka stojí necelých 60 eur.

Výsledné video v 4K rozlíšení je naozaj špičkové. Má vysoký dynamický rozsah, nízku hladinu šumu aj v slabšom osvetlení a neutrálne podanie farieb. Päťosový stabilizátor obrazu pracuje výborne aj pri dlhších ohniskách. Objektívu by viac svedčila lepšia svetelnosť, ale napriek tomu je kamera výborne použiteľná aj pri nízkych hladinách osvetlenia. Dobre sú vyriešené aj chromatická chyba a súdkovitosť objektívu. Full HD video 1080 50p svojou kvalitou predstihuje všetky spotrebné kamery a reálne mu môže konkurovať (z nami testovaných) iba Sony RX10II alebo A7 RII. Kamera má aj zaujímavé režimy na nahrávanie Time Lapse v 4K až do 1200-násobného zrýchlenia alebo až ¼ spomalenia vo full HD. Fotorežim má nevýhodu v tom, že ako výstup môžete použiť iba JPEG. Inak sú fotografie kvalitné, dobre prekreslené a s veľkým množstvom detailov. Vďaka systémovým sánkam môžete využiť aj blesky pre rad EOS.

Spracovanie videa

Spracovanie full HD videa je možné prakticky vo väčšine bežných editorov. 4K video má vďaka formátu MXF takisto širokú podporu v najnovších verziách všetkých známych editorov. Tu však treba počítať s naozaj výkonnou desktopovou zostavou, vybavenou minimálne procesorom i7, 16 GB RAM a kvalitnou grafickou kartou, najlepšie s hardvérovou podporou pre H.265 (nám sa veľmi osvedčila NVIDIA GeForce 960). Vzhľadom na dátové objemy 4K videa (asi 140 GB/hodina) treba počítať aj s dostatočnou úložnou kapacitou, za rozumné minimum v tomto prípade považujeme 2 × 2 TB a, samozrejme, systémový disk SSD. My sme kompatibilitu testovali na editoroch Pinnacle Studio 19, Sony Vegas Pro 13 a DaVinci Resolve 12. Vo všetkých prípadoch sme uspeli. Hlavný rozdiel bol v nárokoch na hardvér. Tu sa nám najlepšie osvedčil Sony Vegas Pro.

Verdikt

Tak ako sme konštatovali na začiatku, Canon prišiel v podobe XC10 s jedinečným prístrojom, ktorý v podstate nemá žiadnu priamu konkurenciu. Záznamovými možnosťami sa dá prirovnávať iba k prístrojom s cenovkami o niekoľko rádov vyššími. Ruka v ruke so záznamom ide aj snímacia časť, ponúkajúca naozaj výbornú kvalitu obrazu vo full HD aj 4K rozlíšení, vysoký dynamický rozsah, podporený aj použitím režimov V-log, a veľmi dobrú citlivosť na svetlo s minimom šumu. V horších svetelných podmienkach možno využiť ISO 1600 bez pozorovateľného šumu. V extrémoch sa dá ísť až do ISO 6400 bez výraznej straty kvality záznamu. Pre kreatívnych filmárov s obmedzeným rozpočtom môže byť zaujímavý nákup XC10 ako špičkovej full HD videokamery, kde si vystačia s bežnými kartami SDXC. A časom, keď určite dôjde aj k poklesu cien kariet CFast 2.0, jednoducho možno nákupom karty doplniť aj profesionálny 4K záznam.

Zobrazit Galériu

RENÉ HUBINSKÝ

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať