S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Garmin VIRB XE

0

» Kamera prichádza na trh obdarená viacerými unikátnymi vlastnosťami, vďaka ktorým rozhodne stojí za pozornosť. Model Virb XE je v súčasnosti najvyšší od Garminu a zvláda full HD video so snímkovou frekvenciou 50/60p. Je vybavený 1/2,3" snímačom CMOS s rozlíšením 12,4 Mpx. Kamera je zabudovaná v zodolnenom puzdre, ktoré je vodotesné až do hĺbky 50 m. Najväčšia zaujímavosť je však jej bohatá výbava senzormi a možnosťami pripojenia. S okolitým svetom môže komunikovať cez bluetooth, Wi-Fi aj proprietárny protokol Ant+ firmy Garmin.

Kamera je vybavená vstavaným prijímačom GPS,  akcelerometrami a gyroskopmi. Vďaka týmto snímačom dokáže zaznamenávať spolu s obrazom aj veľa ďalších údajov.  Garmin nazýva tento systém G-metrix a v základe nahráva veličiny, ako je rýchlosť, výška, preťaženie, čas vo vzduchu, vzdialenosť, sklon, náklon, stúpanie, azimut, polohu, tvar dráhy a pozíciu, čas a počet kôl. Tým sa však možnosti nekončia. Vďaka Ant+  možno pripojiť snímače pulzu, kadencie, výkonu a teploty a zaznamenávať tak aj dáta z nich. Veľmi zaujímavá možnosť je spolupráca s kompatibilným zariadením OBD-II. Ide o modul, ktorý pripojíte do servisnej zásuvky vášho vozidla a vďaka nemu môžete zaznamenávať  najrôznejšie údaje o motore, otáčky, ­teploty, výkon a veľa ďalšieho. V PC pomocou programu Garmin expres možno všetky tieto údaje vložiť priamo do videa vo forme číselných údajov alebo rôznych číselníkov a grafov a takéto video vygenerovať. Vidíte tak v reálnom čase napríklad profil vašej trate s ukazovateľom, kde sa práve nachádzate, a všetkými parametrami. Li-Ion batéria je vymeniteľná, nabíja sa v kamere, priamo v odolnom puzdre. To je na pravej strane aj na tento účel vybavené 9-pólovým kontaktným poľom, ku ktorému sa pripája špeciálny konektor. Na hornej strane je ovládač spúšte a fotenia a dve ovládacie tlačidlá. Nahrávanie sa zapína neobvykle páčkovým ovládačom. Toto riešenie je účelné v tom, že okamžite po hmate viete, že je nahrávanie zapnuté. Prevádzkové údaje zobrazuje malý 1" LCD displej na vrchnej strane. Držiak kamery je podobný ako na GoPro, vzhľadom na väčšiu šírku kamery sa však s maticou horšie manipuluje. Ovládanie je inak vcelku logické. Horšie je to už so signalizáciou. Tej sa venovali vývojári asi po bujarom večierku. Keď pripojíte nabíjačku, kamera sa zapne a rozsvieti sa zelená LED. Na displeji je hlásenie, že stlačením tlačidla prejde do nabíjania. Stlačíte teda tlačidlo a všetko zhasne. To, že sa tak kamera nabíja, sme sa dozvedeli až z návodu. Nabíjanie nie je nijako signalizované.

Kvalitou záznamu sa kamera radí na nižšie priečky. Vo full HD 1080 50p používa dátový tok iba 25 Mb/s. Ten je dostatočný napríklad na filmovanie posádky v aute, teda tam, kde sú väčšie plochy a málo detailov. No ak kameru vezmete hoci do lesa, teda na scénu s veľkým množstvom pohyblivých detailov v obraze, výrazne sa prejaví nízky dátový tok stratou detailov a kompresnými artefaktmi, nehovoriac o režime Slow motion, ktorý navyše pracuje iba v HD ­rozlíšení 1280 × 720/100p. Kamera si neporadí ani s kontrastnejšími scénami a má ­tendenciu ich podexponovať. S klesajúcou hladinou osvetlenia sa navyše pridáva šum. Diaľkové ovládanie fungovalo, ale pripojenie či už k iOS, alebo Androidu trvalo niekedy pridlho. Naopak, veľmi dobre fungoval snímač tepu, ktorý sme mali k dispozícii. Pochváliť musíme aj záznam zvuku, v tomto ohľade dokážu Garminu konkurovať iba kamery Sony. Okrem toho vďaka špeciálnemu káblu možno pripojiť aj externý mikrofón. Kamera je vybavená aj slušným stabilizátorom obrazu. Najúčinnejší bol pri použití v aute alebo na prilbe cyklistu. Montáž na riadidlá bicykla neodporúčame. To však platí v podstate pre všetky akčné kamery. Pri použití v aute sme sledovali pretekársku posádku. V zákrutách bolo síce vidieť „plávanie obrazu“, spôsobené stabilizátorom, ale nepôsobilo to rušivo a ináč bol obraz veľmi dobrý.

Verdikt

Na záver treba skonštatovať, že Garmin Virb XE osloví hlavne používateľov, ktorí sa vyžívajú v zázname rôznych štatistických údajov. V tomto ohľade nevieme o žiadnej reálnej konkurencii, ktorú by kamera mala. Hlavne pri technických športoch, ako je automobilizmus, cyklistika, lietanie a podobne, môže byť zaujímavým zdrojom údajov. Ak sa budete vyhýbať niektorým druhom scén a slabému osvetleniu, dosiahnete aj slušný obraz.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať