CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

ACER Swift 3 (SF314-71-71Y4) / Rozžiarte farby

0

Notebooky ACER radu Swift 3 spájajú štýl, výkon a výbornú prenášateľnosť. Tentoraz k nim pribudol aj klenot s displejom OLED, ktorý tento model posúva ešte o poriadny stupienok vyššie. Testovaný model ACER Swift 3 (SF314-71-71Y4) je prvý notebook v ponuke výrobcu s integrovaným displejom OLED, a preto som bol veľmi zvedavý, ako sa s tým výrobca vyrovnal a nakoľko je displej OLED v takomto notebooku prínosom.

Novinka je osadená 14" displejom OLED s rozlíšením 2880 × 1800 bodov a s pomerom strán 16:10. Displej sám osebe je jedno z najväčších lákadiel tohto modelu. Má lesklý povrch a tenký rámik, ktorý umožňuje maximálne využitie priestoru bez zbytočných presahov a s pomerom obrazu k ploche až 92 %. Výrobca sľubuje špičkové parametre. Pre milovníkov hier a videa je tu certifikácia DisplayHDR 500, ktorá garantuje jas v špičkách až na úrovni 500 nitov. Ak pracujete s grafikou alebo videom, poteší udávaný farebný gamut s pokrytím až 100 % farebného priestoru DCI-P3. Notebook sa hrdí aj certifikátom TÜV RHEINLAND Eyesafe® Display Certification, ktorý zaručuje profesionálnu kalibráciu a záruku maximálnej ochrany zraku pred vplyvom modrého svetla pri zachovaní vysokej kvality farieb.

Notebook som testoval s podstate v najvyššej konfigurácii s procesorom 12. generácie Intel Core i7-12700H. Procesor obsahuje 14 fyzických jadier s 20 vláknami. Nie, nie je to preklep. Nové procesory totiž obsahujú dva typy jadier – šesť výkonových jadier pracuje s technológiou Intel Hyper-Threading Technology s dvoma vláknami. Tieto jadrá dosahujú v móde turbo frekvenciu až 4,7 GHz a sú určené predovšetkým na výpočtovo náročné operácie. Ďalej je tu osem efektívnych jednovláknových jadier s maximálnou frekvenciou 3,5 GHz, ktoré zabezpečujú väčšinu hlavných úloh nenáročných na výpočtový výkon. Majú podstatne nižšiu spotrebu energie, čím dokážu efektívne predĺžiť výdrž na jedno nabitie. Notebook má aj novú generáciu integrovanej grafickej karty Intel Iris Xe Graphics s jadrom Alder Lake P 682 GT2. Ide o skutočne výkonnú grafickú kartu, ktorá umožňuje pripojenie externého monitora s rozlíšením až 7680 × 4320 60 Hz cez DP alebo 4096 × 2304 60 Hz cez HDMI. Karta bez problémov zvláda spracovanie 4K 10-bitového videa v programe Blackmagic DaVinci Studio, ale takisto si na nej zahráte aj náročnejšie herné tituly. Vo výbave je i 16 GB RAM LPDDR5 a 1 TB disk SSD PCIe NVMe PM4. Vo výbave nechýba ani Wi-Fi 6e a kvalitné reproduktory s podporou DTS audio a technológiou Acer True Harmony. Na vysokú produktivitu je notebook postavený na platforme Intel EVO. To znamená, že je optimalizovaný na rýchly štart, výdrž viac ako 9 hodín, malé rozmery, musí mať rozhranie Thunderbolt 4, rýchle pripojenie Wi-Fi 6 a vysoký výkon s procesormi Intel I5 alebo i7 12. generácie. Vďaka tomu viete, že notebook s týmto označením bude mať výbavu, ktorá vás pri vašich pracovných úlohách nesklame.

Poďme sa však na novinku pozrieť zblízka. Na prvý pohľad nič nenaznačuje, že ide o výnimočný model. Už na ten druhý si však začnete všímať detaily. Celokovová konštrukcia je ľahká a pevná. Klávesnica krátkeho typu je vcelku klasická, je tu však jedna novinka. Nie je ňou zapínacie tlačidlo, ktoré sa nachádza v pravom hornom rohu klávesnice ako jej súčasť, ale snímač odtlačkov prstov, ktorý je teraz umiestnený priamo na ňom. Toto riešenie sa mi zozačiatku nezdalo ako veľmi dobré riešenie, ale snímač je oproti predchádzajúcim generáciám naozaj špičkový a stačí tlačidlo jemne pohladiť a okamžite identifikuje odtlačok. Taký presný snímač odtlačkov prstov som zatiaľ na ničom nevidel a počas testu sa mi nestalo ani raz, že by nefungoval na prvý dotyk.

Klávesnica je strieborná s bielym podsvietením, ktoré možno regulovať vo viacerých krokoch. Za denného svetla ho treba vypnúť, aby znaky nesplývali s pozadím. Klávesy majú dostatočný zdvih aj rozstup, takže sa na nej veľmi dobre píše. Osobne mi chýba iba číselná časť, to je však daň za malé rozmery. Zaujímavý je rozmerný touchpad, umiestnený v strede pod klávesnicou, ktorého povrch je vyrobený z plastu z recyklovaných rybárskych sietí vylovených z mora. Takýchto komponentov je v konštrukcii notebooku viac a spoločnosť Acer sa tým snaží prispieť k zlepšovaniu životného prostredia a ochrane prírody. S touto filozofiou nakoniec korešponduje aj používanie obalových materiálov iba z recyklovaného papiera bez plastov.

Výborná je aj portová výbava, v balení nájdete tentoraz 100 W napájací zdroj s USB-C. Ako som však už spomínal, najväčšie lákadlo je práve displej OLED. Napriek tomu, že som čakal, že bude kvalitný, výsledky meraní príjemne prekvapili. Zatiaľ čo výrobca udáva farebný gamut na úrovni 100 % rozsahu DCI-P3, z meraní vyplýva rozsah až na úrovni 100 % pokrytia Adobe RGB, s ktorým sa stretávame iba pri profesionálnych štúdiových monitoroch. Vynikajúce sú aj odchýlky gama krivky na úrovni 0,01 a priemernej farebnej odchýlky δE = 0,9. Statický jas dosahuje 436 nitov a statický kontrast 436 000:1.

Notebook je tak ako stvorený na sledovanie streamovaných filmov a videí i na tvorivú prácu s fotografiami, grafikou či videom na cestách. Pri bežnom zaťažení nie je problém dosiahnuť výdrž viac ako 9 hodín. Pri náročnejších operáciách výdrž klesá, ale stále sa drží na nadpriemerných hodnotách vzhľadom na výkon a typ displeja. Pozitívne je, že ani pri vyššom zaťažení nemá zariadenie tendenciu zahrievať sa.

Verdikt:

Vynikajúci notebook s výbornou prenášateľnosťou, špičkovým displejom a vysokým výkonom.

Technické parametre:

Swift 3 (SF314-71-71Y4): Windows 11 Home, Intel Evo,  Intel Core i7-12700H, 16 GB LPDDR5 Memory On Board, 1 TB PCIe NVMe SSD PM4, 14" OLED, 2880 × 1800, lesklý, 90 Hz Adobe RGB 100 %/ DCI-P3 100 %, 100 000:1, 400 nitov, 1 ms, Intel Iris Xe Graphics, Wi-Fi 6E Intel 802.11ax, 2×2, Killer CNVi + BT 5.2, FHD kamera, podsvietená klávesnica, snímač odtlačkov v zapínacom tlačidle, 2× USB Type-C s podporou: USB Type-C 4 (do 40 Gb/s), DisplayPort cez USB-C, Thunderbolt 4, USB nabíjanie 5 V; 3 A/DC-in port 20 V; 100 W (USB Type-C podpora dokovania), 2× USB 3.2 gen. 1, HDMI 2.1, 57 Wh Li-ion batéria, 100 W USB Type-C adaptér, hliníkové telo a veko

Cena: 1230 EUR

Plusy, mínusy:

+ Excelentná kvalita obrazu, výkon, konektivita, spracovanie, výdrž
- Nič podstatné

Hodnotenie: 10

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať