ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

AQ Labrador 39 Forte / Aktívne reprosústavy s atraktívnym dizajnom

0

Veľa priaznivcov kvalitného zvuku hľadá aktívne reproduktorové sústavy vyššej triedy, či už k PC, televízoru, alebo k sieťovému ­prehrávaču. Česká firma Acoustique Quality reagovala na tento dopyt a rozšírila ponuku o model AQ Labrador 39 Forte.

S_1124 T Gaming Advertisement

Je to modifikácia populárnych regálových reproduktorových sústav AQ Labrador 39, pričom vo verzii Forte bol do pravej reprosústavy doplnený elektronický modul so zosilňovačom v triede D s výkonom 2 × 35 W. Napájací zdroj je externý. Ľavá reprosústava je pasívna. Zdroj zvuku môžete k repro­sústavám pripojiť cez konektory RCA, optický konektor Toslink, cez USB a, samozrejme, aj bezdrôtovo cez bluetooth 5.0. Podporované sú kodeky SBC, AAC, Qualcomm aptX a aptX-LL. V balení nájdete všetko potrebné, teda diaľkový ovládač, dvojlinku na prepojenie reprosústav, kábel USB aj kábel s konektormi jack a RCA. Na aktívnej reprosústave vpredu je multifunkčný ovládací prvok so signalizačnou LED.

Dizajn s lichobežníkovým pôdorysom je nielen atraktívny, ale aj výhodný z hľadiska mechanických a akustických vlastností. V porovnaní s klasickým štvorcovým alebo obdĺžnikovým pôdorysom síce poskytuje menší vnútorný objem, ale na druhej strane takáto konštrukcia zvyšuje tuhosť skrine a vďaka menšiemu počtu rovnobežných plôch do značnej miery kompenzuje vznik stojatého vlnenia. To vzniká medzi dvoma rovnobežnými plochami, a keď sa zvuková vlna stretne s odrazenou predchádzajúcou, dôjde k ich interferencii. Vtedy sa niektoré frekvencie sčítajú, čiže zosilnia, iné zas odčítajú, teda zoslabia a dochádza tak k nežiaducemu skresleniu a potlačeniu detailov. Labrador 39 Forte má dve steny s najväčšou plochou rôznobežné, takže stojaté vlnenie je potlačené. Malá plocha stien eliminuje rezonancie. Navyše celá konštrukcia reproduktorovej sústavy je z pevnej 19 mm hrubej dosky MDF, čo sa veľmi priaznivo prejavilo na tuhosti. Vnútorné zatlmenie je vyriešené kombináciou molitanových panelov a akustického rúna.   Povrchovú úpravu tvorí dyha s horizontálnym vzorom a matným transparentným lakom. Rámik s čiernou priezvučnou tkaninou je ku skrini uchytený magneticky, takže po jeho odobratí kontinuitu dizajnu nenarušujú žiadne viditeľné upevňovacie prvky. Veľkosť a výkon naznačujú použitie v úlohe hlavných reproduktorových sústav do menších miestností, napríklad do pracovne, k televízoru a podobne. Výrobca udáva frekvenčný rozsah 45 Hz – 30 kHz s toleranciou 8 dB. Získať z vnútorného objemu 6 litrov dolnú hranicu frekvenčného pásma 45 Hz si vyžaduje skúsenosti a tie v spoločnosti AQ rozhodne majú. Zásluhu na vynikajúcom priebehu frekvenčnej charakteristiky majú výborné akustické meniče dánskej výroby, konštrukcia a vyladený basreflex. Reprosústavy sú osadené 5" stredobasovým reproduktorom Scan-Speak, ktorého kôš tvorí masívny hliníkový odliatok a membránu má z kompozitného materiálu zo sklenených vlákien s tlmiacim náterom. Výškový reproduktor Vifa má textilnú kalotu s priemerom 1" a reproduktor využíva ferro­fluidné chladenie cievky. Basreflexový otvor je nasmerovaný dopredu, takže reproduktorové sústavy sa dajú umiestniť aj tesne k stene. Súčiastky výhybky druhého rádu so strmosťou 12 db na oktávu sú ručne spájkované metódou D2D (Device to Device), teda priamo vývod na vývod bez použitia plošného spoja či akýchkoľvek interných konektorov. Inak povedané, nie je tu nič, čo by bránilo bezproblémovému prechodu signálu.

Reproduktorové sústavy som začal testovať na PC so zvukovou kartou Sound Blaster AE-9, ktorú používam na akustické merania, a konečne som si s ňou mohol naplno vychutnať vynikajúci zvuk. Potom som AQ Labrador 39 Forte pripojil k televízoru optickým káblom a zvuk bol neporovnateľne lepší aj priestorovo plastickejší než s doteraz používanou zostavou soundbar – subwoofer renomovanej značky. Nevynechal som ani pripojenie cez USB a bluetooth. Ako priaznivec kvalitného sterea som najviac využíval pripojenie k sieťovému prehrávaču Yamaha NP-S303, na ktorom počúvam hudbu zo streamovacích služieb a aj lokálne skladby na NAS, samozrejme, uložené v bezstratovom formáte.

To, že jedna z reprosústav je pasívna, mi poskytlo príležitosť porovnať frekvenčnú reakciu aktívnej a pasívnej reprosústavy a zistiť vplyv zabudovaného zosilňovača. ­Pasívnu reprosústavu som meral pripojenú k zosilňovaču Yamaha A-S301 s aktivovaným režimom Pure Stereo. Môžem konštatovať, že zosilňovač v aktívnej reprosústave má v rozsahu môjho meracieho mikrofónu Behringer ECM 8000 li­neárnu frekvenčnú charakteristiku. Nič iné som ani nečakal a predpokladám, že má lineárnu charakteristiku v rozsahu minimálne 20 Hz až 30 kHz. Môžem potvrdiť, že tvrdenie výrobcu o rozsahu 45 Hz – 30 kHz s toleranciou 8 dB má ešte rezervu, na 45 Hz som nameral pokles len -6 dB. Meral som v bežnej dobre zatlmenej obývačke s basovými pascami v rohoch, napriek tomu reakcia v pásme pod 200 Hz je dosť ovplyvnená akustikou miestnosti.

Pri testovaní reproduktorov a slúchadiel počúvam skladby rôznych žánrov, hlavne symfonický rock, džez a muzikály, ktoré dobre poznám a sú niečím charakteristické. Veľmi príjemne ma prekvapili bohaté basy, ktoré som od takéhoto malého objemu ozvučnice neočakával, príjemne prekreslené detailmi stredných a vyšších tónov. Veľmi dobre znel album Raven od Rebeccy Pidgeon aj muzikál Jesus Christ Superstar. Musím pochváliť aj reprodukciu výšok, ktoré sú naladené tak, že vyznejú jemné nuansy niektorých hudobných nástrojov, ale príliš nevyčnievajú. Výkon 2 × 35 W je pre bežnú miestnosť viac než dostatočný a ani pri vyššej hlasitosti sa nedá rozoznať ani náznak skreslenia.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitný, vyvážený zvuk, výborné basy, atraktívny dizajn
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Dvojpásmová reprosústava; výkon 2 × 35 W RMS; citlivosť 500 mV; frekvenčný rozsah: 45 Hz – 30 kHz s toleranciou 8 dB, strmosť výhybky 12 dB/oktáva; bluetooth: 5.0 (kodeky SBC, AAC, aptX, aptX-LL); rozmery: 180 (115 mm vzadu) × 380 × 260 mm, vnútorný objem 6 l, hmotnosť 7,1 kg

Cena za pár: 1099 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať