Recenzia: ARCHOS 55 Diamond Selfie - s dobrou výdržou za dobrú cenu
Archos je francúzska značka, ale podľa informácií na balení je telefón vyrobený v Číne. Vzhľadom na použitú uhlopriečku má trochu väčšie rozmery a hlavne hmotnosť, než by ste očakávali. Príčinou je zrejme robustný kovový rám a batéria s pomerne veľkou kapacitou. Zadná stena je zo skla a okrem fotoaparátu a LED blesku obsahuje aj okrúhly snímač odtlačkov prstov. Nevyniká presnosťou ani spoľahlivosťou, takže je na hranici použiteľnosti. Falošné mriežky na spodnej stene sa snažia predstierať stereofónne reproduktory, žiaľ, mriežka nie je priepustná a vyžarovací otvor reproduktora je na zadnej stene, takže ak telefón položíte na mäkkú podložku, zvuk sa značne utlmí. Ani v polohe zadnou stenou nahor zvuk za veľa nestojí. Ako býva v tejto cenovej kategórii zvykom, telefón podporuje dual SIM a slot umožňuje vložiť buď dve SIM karty, alebo jednu SIM a jednu pamäťovú kartu microSD. Napriek ostrejším hranám – alebo práve vďaka nim – sa telefón dá dobre uchopiť a držať, aj keď pri dlhšom držaní začnú nie veľmi ergonomicky zrazené hrany trochu prekážať.
Pochváliť musíme displej, je čitateľný aj počas slnečného dňa, má živé farby a vernosť ich podania sa nemení ani pri extrémnych pozorovacích uhloch. Trojica systémových tlačidiel tvorí súčasť displeja, ale tento klasický scenár ukrajujúci z plochy displeja výrobca zlepšil nenápadnou šípkou vľavo, umožňujúcou skryť plochu s tlačidlami.
Pohľad na technické parametre prezradí, že to, čo výrobca ubral na procesore, pridal na kapacite RAM a úložného priestoru. Všetkých osem jadier procesora typu Cortex-A53 má rovnakú taktovaciu frekvenciu 1,4 GHz, z toho sa dá dedukovať priemerný výkon, ale pomerne dobrá, pri bežnej záťaži až dvojdňová výdrž na batériu. Multitasking je vďaka 4 GB RAM bezproblémový, v graficky náročnejších hrách je badateľný pokles rýchlosti obnovovania obrazu, čo sa prejaví menej plynulým pohybom objektov v hre.
Prívlastok Diamond Selfie naznačuje, že by telefón mal vynikať kvalitou predného fotoaparátu, takže sme ho otestovali ako prvý. Jeho objektív má svetelnosť f/2,8. Pri komponovaní záberu na displeji je obraz trhaný a rozostruje sa, po ustálení je náhľad ostrý.
Absenciu predného blesku účinne kompenzuje bliknutie displejom s maximálnou úrovňou podsvietenia. Takéto plošné svetlo je na portrét oveľa príjemnejšie a prirodzenejšie než bodové svetlo LED diódy. Okrem prirodzeného podania detailov ponúka fotoaparát na selfie tri úrovne skrášlenia. Prirodzenému bokehu portrétneho objektívu sa to ani zďaleka nevyrovná, no lepšie niečo ako nič. Ani kvalitou vás predný fotoaparát neoslní. Lepšie je na tom hlavný fotoaparát so svetelnosťou f/2,2, ale pri pohľade na snímky urobené v horších svetelných podmienkach sa treba pozrieť na cenovú hladinu a až potom vynášať súdy. Nuž, fotomobil to rozhodne nie je, ale na bežné dovolenkové a dokumentačné fotenie postačí. Pri nakrúcaní videa vo full HD musíme pochváliť presné kontinuálne preostrovanie.
Parametre:
• Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 430, takt 1,4 GHz, GPU Adreno 505; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor: 64 GB, karta microSD do 128 GB; displej 5,5" full HD IPS s rozlíšením 1920 × 1080 px; konektivita: podpora LTE, 802.11b/g/n, bluetooth 4.0; operačný systém: Android 6.0; fotoaparát: hlavný 16 Mpx, autofókus; predný 8 Mpx; batéria 3000 mAh; rozmery: 155 × 76,6 × 7,7 mm; hmotnosť: 184 g; AnTuTu Benchmark: skóre 44 285
• Cena: 259 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Kombinácia kov – sklo, výborný displej, výdrž na batériu
- Presnosť snímania odtlačkov, umiestnenie reproduktora, fotoaparáty mohli byť lepšie
HODNOTENIE:
Dizajn: 80 %
Výkon: 60 %
Funkcionalita: 70 %
Celkovo: 75 %